Elbląg otrzyma 65 mln zł na remont i modernizację basenów z programu Polski Ład

2022-05-30 15:04:51(ost. akt: 2022-05-30 20:35:44)
Basen odkryty ma powstać jeszcze w tym roku

Basen odkryty ma powstać jeszcze w tym roku

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Czy elblążanie już niedługo będą mogli cieszyć się z nowego kąpieliska miejskiego? Wszystko na to wskazuje. Premier ogłosił listę projektów zakwalifikowanych do przyznania środków w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Rewitalizacja elbląskiego kąpieliska znalazła się na tym wykazie.
Szef polskiego rządu ogłosił wyniki II edycji rządowego programu dla samorządów. Na inwestycje bliskie mieszkańcom przeznaczamy kolejne miliardy złotych. Bezzwrotne dofinansowanie otrzyma 100 proc. samorządów, które złożyły chociaż jeden wniosek w tej edycji — można przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W tej edycji bezzwrotne dofinansowanie otrzyma blisko 5 tys. wniosków.

Elbląg w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych złożył trzy wnioski: na budowę stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krakusa, zakup taboru tramwajowego i rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. To właśnie na odnowienie kąpieliska miejskiego spotkało się z akceptacją polskiego rządu.

Kilka miesięcy temu — przypomnijmy — prezydent Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej zapewniał, że mieszkańcy naszego miasta jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z nowych odkrytych basenów.

Niestety, kalkulacja miasta co do kosztu tej inwestycji zderzyła się z twardymi realiami rynku. Pracownicy ratusza wycenili omawiane przedsięwzięcie na 8 mln zł, a środki na ten cel zostały przewidziane w budżecie miasta. W przetargu, który został ogłoszony pod koniec lutego, wzięła udział tylko jedna firma, która budowę basenów wyceniła na 15,3 mln złotych, a więc o prawie 100 procent więcej niż szacowali urzędnicy. Przetarg unieważniono. Obecnie ogłoszono drugi przetarg na omawiane przedsięwzięcie.

Baseny przenośne zamiast największego kąpieliska w Europie


Wspomniane baseny to tzw. czwarty etap stworzenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Elblągu. Ma on polegać na budowie basenów przenośnych z konstrukcją stelażową, pozwalającą przetransportować je w dowolne miejsce. Jak podkreślał prezydent, mniejszy basen nie ma na celu zastąpienia dużego a jedynie uzupełnienia jego funkcji. W ramach omawianej inwestycji miałyby powstać trzy niecki rekreacyjne, kompleks trzech zjeżdżalni wodnych, wodny i suchy plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej oraz strefa wypoczynku z lekkim zadaszeniem.

W ramach piątego etapu w niecce po tzw. basenie wojskowym ma powstać aquapark. Przedsięwzięcie zakłada budowę basenów otwartych i urządzeń rekreacyjno-wypoczynkowych. Dokumenty związane z projektem obiektu są już w posiadaniu elbląskiego Urzędu Miejskiego. Przewidywany koszt tej inwestycji to około 70 mln złotych.

W szóstym etapie przewidziano utworzenie zbiornika rekreacyjno-retencyjnego. W założeniu projektowym ma być to zbiornik przeznaczony do pływania łódkami, kajakami i rowerami wodnymi.

W sytuacji zagrożenia powodziowego będzie on pełnił funkcję zbiornika retencyjnego. Obiekt w przeciwieństwie do wcześniejszego sposobu użytkowania nie będzie przystosowany do typowego pływania.

Zrealizowanie trzech zaplanowanych przedsięwzięć będzie dopełnieniem utworzenia kompleksu rekreacyjno-sportowego w Elblągu rozpoczętego w 2014 za sprawą budowy CRW Dolinka. Oddany do użytku w 2015 obiekt kosztował 26 mln złotych.