Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Czytam, bo lubię: Zoraida Córdova „Podpalaczka”

2022-06-05 15:00:00 (ost. akt: 2022-06-03 11:07:11)
„Podpalaczka” to pierwszy tom nowego cyklu skierowanego do starszej młodzieży, pełny politycznych intryg, namiętności i zemsty

„Podpalaczka” to pierwszy tom nowego cyklu skierowanego do starszej młodzieży, pełny politycznych intryg, namiętności i zemsty

Autor zdjęcia: freepik

„Nazywam się Renata Convida. Przeżyłam setki ukradzionych żywotów…” – oto powieść o przemocy i magii, miłości i zemście, i desperackiej walce, aby uczynić świat lepszym.

Zoraida Córdova jest autorką młodzieżowych powieści fantasy i laureatką nagrody International Book Award. Jej najnowsza książka pt. „Podpalaczka” to pierwszy tom nowego cyklu skierowanego do starszej młodzieży, pełny politycznych intryg, namiętności i zemsty. Co ciekawe, jest to pierwsza książka autorki, która została przetłumaczona na język polski.

Zoraida Córdova
Fot. Melanie Barbosa/zoraidacordova.com
Zoraida Córdova


Czytam, bo lubię: Karolina Kaszub "Tylko jeden dzień"

Główna bohaterka Renata była jeszcze dzieckiem, kiedy została porwana przez ludzi króla. Jako złodziejka wspomnień, najrzadsza i najgroźniejsza z magicznych Moriów, została wykorzystana do wykonania Królewskiej Furii, oblężenia, które spowodowało śmierć tysięcy jej pobratymców.

Teraz jest jedną z Szeptów, rebelianckim szpiegiem działającym przeciwko koronie. Kiedy Dez – jej dowódca, a zarazem chłopak, w którym się zakochała – zostaje jeńcem przerażającego Złotego Księcia, Renata musi wrócić do pałacu i wykonać tajną misję. Czy zdoła utrzymać tajemnicę, skoro sama płonie żądzą zemsty na okrutnym księciu? Od tego zależy jej życie i los Moriów.


Powrót do pałacu ożywia dawno skrywane wspomnienia. Kiedy Renata coraz mocniej zżywa się z dworem królewskim, odkrywa tajemnicę, która może zmienić los całego królestwa – i zakończyć wojnę, która tak drogo ją kosztowała. Jak się skończy ta gra o władzę między Szeptami a koroną?


Fantastyka młodzieżowa ma to do siebie, że chętnie po nią sięgają też dorośli. Myślę, że nie inaczej będzie w przypadku „Podpalaczki”. Świat wykreowany w tej powieści jest naprawdę złożony. Początek książki jest raczej chaotyczny i trudny w odbiorze, ponieważ zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń, jednak później stopniowo odkrywamy wszelkie zasady w nim panujące i dowiadujemy się, kim są tajemniczy Moriowie oraz poszczególni bohaterowie. Jednak oprócz rozbudowanego magicznego świata i wiarygodnie nakreślonych postaci ta książka porusza wiele innych kwestii. Główna bohaterka mierzy się z tematami obcymi zwykłym dziewczynom, jak szpiegostwo, manipulacja i mechanizmy władzy czy odgrywanie różnych ról społecznych w zależności od tego, kto i czego od niej oczekuje. To sprawia, że Renata jest zagubiona i musi odkryć swoją prawdziwą tożsamość. Z powodu posiadanej przez siebie mocy zabierania wspomnień innym dźwiga na swoich barkach ogromny ciężar, który w równym stopniu może przysłużyć się dobremu, jak i złemu. Powieść nie stroni od realizmu, jeśli chodzi o ukazywanie relacji międzyludzkich, psychiki bohaterów, przemocy i cierpienia, świata polityki oraz walki o władzę. Książka zwraca również uwagę na tak aktualny temat instrumentalnego traktowania kobiet. Fabuła obfituje w niespodziewane zwroty akcji i rozwiązania wątków, z kolei samo zakończenie jest wyraźnym wstępem do dalszego rozwinięcia historii. Intrygująca szata graficzna z motywem dworskim również zwraca uwagę i świetnie pasuje do klimatu powieści. Książka z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią fantastykę młodzieżową, a także fanom pałacowych spisków i intryg.

„Podpalaczka” to pierwszy tom nowego cyklu skierowanego do starszej młodzieży, pełny politycznych intryg, namiętności i zemsty.
Fot. wydawnictwo IUVI
„Podpalaczka” to pierwszy tom nowego cyklu skierowanego do starszej młodzieży, pełny politycznych intryg, namiętności i zemsty.