Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-06-16 16:00:00(ost. akt: 2022-06-15 23:24:02)

Autor zdjęcia: Pixabay

Poniżej przegląd najciekawszych wydarzeń, które już w najbliższym czasie odbędą się w Elblągu i okolicach.


18 CZERWCA
STOWARZYSZENIE KULTURALNE CO JEST? – MIASTO.GRAMY – KONCERTY


10:00 - Targowisko Miejskie (rynek) - chodnik obok biura
ŃOKO - Trójmiejska trupa artystyczna reprezentująca świeżą, awangardową scenę Dra. Łączy najgorsze cechy jazzowej awangardy z filuterią muzyki z dyskotek, tworząc twór niemal tak dziwny jak ten kraj.
19:00 - "Grota" w Parku Planty

20 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SŁONECZNE ZAJĘCIA DLA MAM Z DZIEĆMI


Filia nr 6 przy ul. Słonecznej zaprasza na najbliższe spotkania skierowane do mam z dziećmi.
20.06, godz. 17:00 – spotkanie integracyjne dla kobiet i dzieci z Ukrainy
Więcej informacji/більше інформації: Filia nr 6, ul. Słoneczna 28-31, tel. 55 625 60 80


21 CZERWCA
PRZYSTAŃ GRUPA WODNA ELBLĄG – NOC KUPAŁY 2022


Nocą Kupały rozświetlimy rzekę Elbląg. Zapraszamy 21 czerwca do świętowania najkrótszej nocy w roku.
Słowiańska tradycja
Słowiańskie święto obchodzone w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli podczas najkrótszej nocy w roku, w różnych regionach Polski nosi różne nazwy. Mamy więc Noc Kupały, Sobótkę, Palinockę. W tradycji było to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
Tradycją było puszczanie tej nocy przez dziewczęta wianków z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście.

Noc Kupały na Przystani

Noc Kupały świętować będziemy na Przystani Grupy Wodnej. Spotykamy się o godzinie 22.00. Zapraszamy do wynajęcia kajaków, rowerów wodnych i motorówek, które przystrojone światłem zapewnią niesamowite wrażenia.
Wcześniej, o godzinie 21.00 wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty z plecenia wianków, które później, zgodnie z tradycją, będziemy puszczać na wodzie.
Noc Kupały z perspektywy wody to będzie wspaniałe wspomnienie.


22 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DZIECI


Kostka, ul. J. Wybickiego 20, godz. 16:00 – DKK dla dzieci i rozmowa o książce “Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych
Moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; zgłoszenia: 55 625 60 95/96

O książce z opisu wydawcy:
Turet wymachuje rękami i zaczyna każde zdanie od: “Uh-duh-duh”. Porszak nie lubi się przytulać i układa kamienie od największego do najmniejszego. Został tak nazwany przez Tureta, który kiedyś usłyszał, że jego przyjaciel “ma auto”. Ale to jeszcze nie wszyscy mieszkańcy RODOS, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych (Ogrodzonych Siatką). W Dziczy, czyli najbardziej niedostępnym i zarośniętym zakątku ogródków, chłopcy spędzają lato w towarzystwie Gabaryta, Pandy, Szmirabelli oraz pracującego nad eliksirem szczęścia Wuja Kukułki. To dzięki nim mogą wreszcie poczuć się “normalnie”. Chociaż czy normalność w ogóle istnieje? Może została wymyślona przez ludzi, którzy nie potrafią dostrzec sensu w układaniu kamieni?

22 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SŁONECZNE ZAJĘCIA DLA MAM Z DZIEĆMI


Filia nr 6 przy ul. Słonecznej zaprasza na najbliższe spotkania skierowane do mam z dziećmi.
22.06, godz. 11:00 – spotkanie Klubu Słonecznych Mam dla mam i dzieci z Ukrainy i Polski
Więcej informacji/більше інформації: Filia nr 6, ul. Słoneczna 28-31, tel. 55 625 60 80


23 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SPOTKANIE Z BOGUMIŁĄ SALMONOWICZ W KOSTCE


Filia nr 5 Kostka na osiedlu Zawada zaprasza w czwartek, 23 czerwca, o godz. 17:00 na spotkanie z poezją elblążanki Bogumiły Salmonowicz. Wstęp wolny.
Bogumiła Salmonowicz – poetka, pedagożka, terapeutka, doradczyni personalna, coach, wykładowczyni PWSZ w Elblągu i do niedawna Politechniki Gdańskiej. Jest właścicielką Pracowni Doradztwa Personalnego, Edukacji i Terapii. Specjalizuje się w opracowywaniu programów i prowadzeniu szkoleń związanych z podnoszeniem kompetencji społecznych. Wspiera osoby, znajdujące się w różnorodnych sytuacjach kryzysowych. Współpracuje z wieloma firmami i organizacjami pozarządowymi. Siłę napędową do ciągłej aktywności czerpie z kontaktów z ludźmi, z ich oraz własnych zasobów energii emocjonalnej, wrażliwości, empatii. Twórczo działa w Alternatywnym Elbląskim Klubie Literackim. Jest prezeską Stowarzyszenia ALTERNATYWNI. Pisze wiersze. Wydała dotychczas cztery książki poetyckie: „BoSa” (2014), „Abrazje” (2016), „Femoglobina” (2017) i „Między nami czerwienieją chwile” (2021). Dwa z nich ( „BoSa” i „Femoglobina”) uzyskały miano Elbląskich Książek Roku.
Jej teksty trafiły do ponad dwudziestu antologii, również międzynarodowych, w przekładach na język angielski, ukraiński, włoski.
– „Teksty Bogumiły Salmonowicz, zwarte i rzadko “nie dopięte na ostatni guzik”, otwierają czytelnikowi drzwi do własnych przeżyć i doświadczeń, będąc jednocześnie lustrami, w których bywa, że zobaczymy samych siebie”./Mirka Szychowiak o tomie „Abrazje”.

Więcej informacji: Filia nr 5 KOSTKA, ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9, wejście od ul. Andersa), tel. (55) 625 60 95/96


23 CZERWCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – TARGI SZTUKI MŁODEJ


Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza 23 czerwca 2022 (czwartek) na Targi Sztuki Młodej '22. Targi mają na celu promocję młodych twórców, instytucje i organizacje zajmujące się szeroko pojętą kulturą, oraz firmy działające w obszarze kultury i sztuki. Wstęp wolny.

- Organizując to przedsięwzięcie przyświeca nam idea wspierania młodej, dobrej sztuki - także tej użytkowej, poprzez możliwość jej zakupu, a za czym idzie inwestycję w sztukę – zapowiadają organizatorzy. – Zachęcamy do zakupów dzieł i wytworów artystów oraz firm wystawiających się, jak również do zapoznania się z ofertą kulturalną instytucji i organizacji pozarządowych – dodają organizatorzy.
Zapraszamy artystów do wystawiania prac. Udział darmowy – ilość miejsc ograniczona. Zapisy: maciej.olewniczak@swiatowid.elblag.pl
Targi odbędą się w 23 czerwca (czwartek) w holu CSE „Światowid” w Elblągu w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.
Fot. materiały organizatora

23 CZERWCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL – Ślady 1961-2021. Wystawa retrospektywna | Tomek Kawiak


Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę o charakterze retrospektywnym “Ślady 1961-2021” Tomka Kawiaka, na której zaprezentowane zostaną dzieła zrealizowane przez artystę na przestrzeni 60-ciu lat, wykonane w różnych technikach: rysunki, kolaże, szkice, fotografie i instalacje. Pojawią się serie prac, takich jak: „Chwile Tomaszowe”, „Malarstwo na Osi”, czy „Historia cegły”. Ukazana zostanie również dokumentacja z akcji, którą artysta prowadzi od 1976 roku – tzw. „cegłowania – BRICKWORK”. Tomek Kawiak podróżując po świecie, w miejscach swojego pobytu, pozostawia własną artystyczną cegłę, którą wcześniej wypala wraz z pieczęcią, w czerwonej glinie (m.in. jedną wkomponował w Chiński Mur, z innych wykonał klapki dla buddyjskiego mnicha). To swego rodzaju tropy, wiodące widza drogami jakie przebył twórca.

Artysta po ponad 50-ciu latach twórczości ponownie zawita do Galerii EL. W 1971 roku Tomek Kawiak, będąc już na emigracji w Paryżu, zainaugurował wieloletnią akcję wymiany, pod nazwą Troc-Art (sztuka wymiany – wymiana jako sztuka). Wprowadził w obieg międzyludzki różnego rodzaju przedmioty, znaki i idee, które poprzez sam akt lub intencję wymiany, nabierały nowych kontekstów i znaczeń. W ramach tej wymiany, Kawiak nadesłał z Francji swoją pracę do Elbląga na IV Biennale Form Przestrzennych „Zjazd Marzycieli”.

„Była to praca w formie baneru (zwiniętego na potrzeby wysyłki w rulon), o szerokości 1 metra i długości 5 metrów, wykonanego z dwustronnego, przezroczystego plastiku, w którym (jak w swego rodzaju torbie) zamieściłem dokumentację mojej wymiany »Troc-Art«. Znalazły się tam na pewno kwity z wymiany, jakieś teksty, czy seria czarno-białych zdjęć mojej postaci w kapeluszu łowickim i w ogrodniczkach dżinsowych. Baner zakończyłem czarnym skoczem na dole i na górze, miał też kółka metalowe w rogach – przydatne do zawieszenia w przestrzeni. Dodatkową częścią nadesłanej na »Zjazd Marzycieli« pracy była kaseta z nagranym dźwiękiem. Umieszczony na dole, obok zawieszonego baneru magnetofon, odtwarzał zapętlone nagranie z propozycją wymiany” – wspomina artysta.

23 CZERWCA
PASŁĘCKI OŚRODEK KULTURY – WYSTAWA PRAC ANNY PANEK


Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy prac Anny Panek, który odbędzie się 23 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 w galerii POK.
Oprawa muzyczna: Wojciech Haza - saksofon


DO 25 CZERWCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – WYSTAWA FOTOGRAFII "ŚWIAT WOKÓŁ NAS"


Na wystawie "Świat wokół nas" 12 pasjonatów fotografii, wędrujących po świecie z aparatem fotograficznym, prezentuje 60 zdjęć o różnorodnej tematyce. Wśród nich fotografie ludzi, krajobrazu, przyrody, architektury i inne. Zdjęcia ilustrują swobodne i indywidualne podejście do tematu przez każdego z autorów. Obok zdjęć podchwyconych - typowo reporterskich - wymagających szybkiej decyzji i refleksu, znajdują się zdjęcia reżyserowane i również zdjęcia wyczekane przez minuty, a nawet godziny.

Autorzy zdjęć: Grażyna Kamińska, Radosław Kamiński, Krzysztof Kosecki, Dorota Łoś, Piotr Łoś, Zbigniew Ostaniewicz, Przemysław Perucki, Sebastian Stawiński, Monika Szurek, Katarzyna Ucińska, Barbara Wasilik, Maria Beata Zaręba.
Wystawa będzie czynna do 25 czerwca 2022 w godzinach pracy CSE "Światowid" w Elblągu.

25 CZERWCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – WEEKENDOWE WARSZTATY DLA DZIECI I OPIEKUNÓW "TEATRZYK CIENI"


Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza na kolejne weekendowe warsztaty dla dzieci i opiekunów, które odbędą się 25.06.2022 r. (sobota) w godzinach 10:00-12:00. Tematem przewodnim będzie ,,Teatrzyk cieni". Na zajęciach opiekunowie razem z dziećmi wykonają m.in. własny teatrzyk cieni, kukiełki oraz sylwety teatralne. To nie jedyne atrakcje, które zostały przewidziane na weekendowe warsztaty. Wykonany teatrzyk cieni zostanie użyty do przedstawienia magicznych opowieści, które w niezwykły sposób rozwiną wyobraźnię i twórcze myślenie najmłodszych.
Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat. Zapewniamy materiały! Obowiązują zapisy!
Data: 25.06.2022 / Godz.: 10:30 – 12:00 / Grupa wiekowa: 5 - 8 lat
Obowiązują zapisy: tel. 55 611 20 85, e-mail: aleksandra.przygoda@swiatowid.elblag.pl
Fot. materiały organizatora

25 CZERWCA
PRZYSTAŃ GRUPY WODNEJ ELBLĄG – Rzeka kultury: POSTMAN + Grafatak


Fakt, że Elbląg leży nad rzeką jest jego niebywałym atutem. I my ten atut zamierzamy w tym roku wykorzystać! dlatego zapraszamy Was na dwa koncerty w ramach projektu RZEKA KULTURY.
25 czerwca w wyjątkowym koncercie na wodzie wystąpi POSTMAN.
Formuła koncertu: artysta/ci na specjalnej platformie odpływają z Przystani Grupy Wodnej i niespiesznie zmierzają w kierunku Zalewu Wiślanego lub jeziora Drużno. Uczestnicy na rowerach wodnych, kajakach, łódkach - swoich lub wypożyczonych w GW (można rezerwować!) towarzyszą platformie i delektują się płynącym koncertem. Ostatecznie można iść wzdłuż brzegu, ale nie wszędzie się da i klimat jednak nie tak fajny jak na rzece.
Link do rezerwacji sprzętu wodnego dla chętnych:
https://tiny.pl/9b1bf

Imprezą towarzyszącą będzie GRAFATAK czyli sztandarowa impreza Stowarzyszenia CO JEST.

Jeżeli malujesz lub rysujesz to jest właściwy moment by zgłosić swój udział w bitwie na rysunki!

POSTMAN
Muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, piosenkarz i songwriter. Od 2017 roku jeździ po całej Europie z koncertami, od Ukrainy po Holandię, grał jako support przed Warhaus, Seafret, Flunk, Pustkami czy duetem Paula i Karol, gościł na wielkich festiwalach (Zaxidfest, Hedonism, Wianki, Ars Cameralis, Opole Songwriters Festival) oraz w małych klubach – miasteczkach i wsiach.
Przed rokiem ukazała się druga studyjna płyta Postmana zatytułowana „City Freak”. Artysta śpiewa w języku angielskim i ukraińskim. Postman jest jednym z najciekawszych przedstawicieli fali nowej ukraińskiej muzyki, jest też wnikliwym obserwatorem codziennego życia, wrażliwym na relacje międzyludzkie. Umiejętnie przenosi te obserwacje do tekstów swoich piosenek, które dopełnia muzyką, tworząc idealną całość. Ten koncert to coś dla fanów grania spod szyldu Boba Dylana…
Rzeka Kultury realizowane jest przy wsparciu finansowym Miasta Elbląg.
Data i godzina: 25 czerwca, godz. 16 / Miejsce: Przystań Grupy Wodnej Elbląg
Fot. materiały organizatora


25 CZERWCA
T.LOVE - Elbląg - koncert plenerowy ( Dni Miasta)


Fot. materiały organizatora

T.Love - trasa koncertowa HAU! HAU! T. Love - jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, powraca na scenę po 5 latach przerwy. W 2022 roku zespół zaprezentuje nowy album zatytułowany "HAU! HAU!", którego premierę zapowiedziano na 22 kwietnia. Przed nami wielka trasa koncertowa! Fani zespołu czekali na kolejną płytę T.Love siedem lat. Za większość kompozycji na nowym krążku odpowiada Janek Benedek, który wrócił do zespołu podczas prac nad nowym albumem. Płytę "HAU! HAU!" zapowiadają single "Pochodnia" i "Ponura Żniwiarka". W pierwszym z nich gościnnie zaśpiewała z Muńkiem Staszczykiem Kasia Sienkiewicz - wokalistka zespołu Kwiat Jabłoni. "Pochodnia" to piosenka o ogniu miłości, pełna wspomnień i klasycznych brzmień gitarowych z lat 80. Razem z teledyskiem Marty Kacprzak, zawierającym wyjątkowe, archiwalne zdjęcia zespołu, "Pochodnia" staje się doskonałym preludium do tego, co czeka na fanów T.Love w 2022 roku. Nowa płyta i trasa koncertowa "HAU! HAU!" to również doskonała okazja do świętowania przypadającego w tym roku jubileuszu grupy. Na koncertach usłyszymy najnowsze kawałki T.Love oraz hity, które towarzyszą nam od lat.

25 CZERWCA


MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE W ELBLĄGU – KIERMAH

Zapraszamy na letnią edycję pierwszego KierMAHu, czyli kiermaszu w MAH!
Czego możecie się spodziewać?
10 wystawców. 8 rzemiosł. 1 namiot.
Almat Candle (świece),
Anna Szewczyk-Ciesielska (biżuteria),
Bogdan Kiliński (grafika),
Deska z Betanii (dekoracja wnętrz),
Makrama pleciona nocą (dekoracja wnętrz),
Mięta i spółka (mydła),
Mikka Ceramics (ceramika),
Pracownia Mamytaty (tekstylia),
Roślinne przestrzenie (grafika i świece),
oraz Stowarzyszenie DaKota.
Kiedy i gdzie? 25 czerwca, dziedziniec muzealny pod namiotem.
O której? Od 12 do 17.

[mediaibox=z0]863700[/mediabox]


25 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – “Flisacy” - konferencja na zakończenie I Flisu Kanałem Elbląskim


Zapraszamy na konferencję pt. „Flisacy” wieńczącą I Flis Kanałem Elbląskim. Prelegenci, którzy wystąpią na konferencji, przybliżą tło historyczne flisów i techniki spławu drewna na naszych terenach.
Program konferencji:
12:00 Otwarcie konferencji
12:10 Jadwiga Klim: Kanał Elbląski - zaczęło się od drewna
12:30 Wiesław Skrobot: Na granicy lądu i wody. Społeczno-gospodarcze i kulturowe znaczenie bindug nad jeziorem Jeziorak i jezior podostródzkich - próba refleksji
12:50 Sławomir Dylewski: Techniki spławu drewna
13:10 Kazimierz Skrodzki: Spław drewna na Kanale Elbląskim
13:30 Dyskusja
14:00 Zamknięcie konferencji

26 CZERWCA
ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA – Dni Elbląga - Tango with Bond. EOK & Tango Attack


Mamy zaszczyt przedstawić Państwu wybuchowy koktail (wstrząśnięty ale nie mieszany) - tanga i muzyki z kultowych filmów o najsłynniejszym szpiegu w służbie Jej Królewskiej Mości! A wszystko w ramach Dni Elbląga - w mocno odnowionych aranżacjach i formie koncertowej. W roli tytułowego szpiega i jego kolejnych filmowych miłości para popularnych tancerzy: Rafał Maserak i Anna Głogowska. Jako wokaliści wystąpią Olga Szomańska, Natalia Sikora, Anna Ozner i Marcin Januszkiewicz. Całości muzycznie dopełnią Elbląska Orkiestra Kameralna i Tango Attack w składzie: Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Piotr Malicki (gitary) i Hadrian Tabęcki (fortepian).
Wykonawcy: Natalia Sikora wokalistka, Olga Szomańska - wokalistka, Anna Ozner - wokalistka, Marcin Januszkiewicz - wokalista, Rafał Maserak - tancerz, Anna Głogowska - tancerka; Tango Attack: Grzegorz Bożewicz - bandoneon, Piotr Malicki - gitara, Hadrian Tabęcki - fortepian; Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. Szlagiery z filmów o Jamesie Bondzie
Data i godzina: 26.06.2022, niedziela, 18:00 / Miejsce: Elbląg, Wyspa Spichrzów
Wstęp wolny

Fot. materiały organizatora


DO 28 CZERWCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – KOLOR, KRESKA, BROKAT – WYSTAWA W ŚWIATOWIDZIE


Monika Wyłoga to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom z Malarstwa obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego w 2012 r. Zajmuje się głównie malarstwem akrylowym i ilustracją. Monika Wyłoga porusza się w estetyce popu, kiczu i kampu. Postacie w jej przedstawieniach są wyretuszowane i piękne, jak pin up girls czy bohaterowie amerykańskich reklam z lat 60. Warstwa wizualna jest jednak myląca, bo treści, które przedstawia są często mroczne, dziwne i niepokojące. W jej obrazach przeplatają się przedstawienia zwierząt, dzieci, pięknych ludzi, nieskończony kosmos i brokat. Poza malarstwem zajmuje się także ilustracją i projektowaniem nadruków oraz plakatów. Kolor, kreska, brokat - to elementy wspólne dla wszystkich prac, które powstały przez dekadę artystycznej działalności. Pierwsza przekrojowa wystawa prac Moniki Wyłogi - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom z Malarstwa obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego w 2012 r. Na wystawie prezentuje ilustracje tworzone do teatralnych plakatów, projekty graficzne do jedwabnych tkanin, akrylowe malarstwo sprzed lat oraz obrazy powstałe w tym roku. Wszędzie przewija się charakterystyczny dla artystki brokat, żywe kolory, przedstawienia zwierzęce i portrety.

- Wystawa „Kolor, kreska, brokat” to 10-letnia podróż w poszukiwaniu inspiracji, w moich pracach można dostrzec różnorodne techniki i dziedziny działalności wymykające się prostym klasyfikacjom. Porządku dla zbioru prac nie wyznacza prosta chronologia, lecz wybrane motywy powracające w mojej twórczości – mówi Monika Wyłoga.

Wystawa będzie czynna do 28 czerwca w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.
Miejsce | Galeria Nobilis, II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu.

Fot. materiały organizatora

29 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SŁONECZNE ZAJĘCIA DLA MAM Z DZIEĆMI


Filia nr 6 przy ul. Słonecznej zaprasza na najbliższe spotkania skierowane do mam z dziećmi.
29.06, godz. 11:00 – spotkanie Klubu Słonecznych Mam dla mam i dzieci z Ukrainy i Polski
Więcej informacji/більше інформації: Filia nr 6, ul. Słoneczna 28-31, tel. 55 625 60 80

30 CZERWCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRYSTYNĄ MAZURÓWNĄ


W czwartek, 30 czerwca o godz. 17:00 zapraszamy do Sali „U św. Ducha” na spotkanie z Krystyną Mazurówną – tancerką, choreografką, osobowością sceniczną, autorką książek. Wstęp wolny.

Krystyna Mazurówna (ur. w 1939 r. we Lwowie) – tancerka i choreografka. Córka znanego matematyka profesora Stanisława Mazura, współtwórcy lwowskiej szkoły matematycznej. Z wykształcenia tancerka klasyczna, z pasji – nowoczesna. W PRL-u szokowała śmiałością artystyczną – eksperymentami choreograficznymi, przełamywaniem muzycznych konwencji. Występowała i tworzyła choreografię m. in. w Teatrze Wielkim w Warszawie, Operze Warszawskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Polskim, Teatrze Buffo „Syrena”, Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,Teatrze Wielkim w Łodzi. Laureatka wielu nagród, partnerka słynnych baletowych gwiazd: Witolda Grucy, Stanisława Szymańskiego i Gerarda Wilka. Od 1968 roku na emigracji w Paryżu. Tam była solistką w teatrze tańca Casino de Paris, tańczyła z Josephine Baker, założyła też własny zespół Ballet Mazurowna. Od 20 lat pisze felietony do nowojorskiego tygodnika polonijnego „Kurier Plus”. Byłą jurorką w programie telewizyjnym „Tylko taniec. Got to Dance”. Jest autorką książek: „Burzliwe życie tancerki”, „Moje noce z mężczyznami”, „Nasi za granicą”, „Jak nie teraz to kiedy?”.
Rozmowę poprowadzi Halina Samson.
Więcej informacji: Biblioteka Literacka (I p.), ul. św. Ducha 3-7, tel. 55 625 60 17
Spotkanie odbywa się w ramach projektu “MOC książek – KsiążkoTerapia 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

DO 3 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL W ELBLĄGU – Jestem, czuję, widzę | Maria Krupa i Aleksandra Szewczuk


Jestem, czuję, widzę” to wystawa dwóch trójmiejskich
rójmiejskich artystek, które dzieli i łączy kilka przestrzeni. Dzieli je wiek, doświadczenie malarskie i życiowe, a łączy – powołanie do tworzenia obrazów, intensywne poszukiwania odpowiedzi na zadawane sobie pytania natury malarskiej, filozoficznej oraz chęć bycia tu i teraz.

Wystawa prezentowana w Krużganku Galerii El w Elblągu
Wystawa potrwa do 3 lipca 2022 r.

Kuratorka: Karina Dzieweczyńska