Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Pięć Piekarczyków stanie w Elblągu. Mieszkańcy zadecydowali gdzie będą ulokowane

2022-06-22 15:21:45 (ost. akt: 2022-06-23 21:52:22)
 500 lat temu na terenie Starego Miasta żył dzielny Piekarczyk, który powstrzymał atak Krzyżaków na średniowieczny Elbląg

500 lat temu na terenie Starego Miasta żył dzielny Piekarczyk, który powstrzymał atak Krzyżaków na średniowieczny Elbląg

Autor zdjęcia: kk

Ten z książką stanie przed Biblioteką Elbląską, za to Piekarczyk z wędką będzie łowił ryby przy Moście Wysokim. Dołączą do nich jeszcze trzy kolejne. Figurki i ich lokalizacje wybrali w głosowaniu mieszkańcy i mieszkańcy Elbląga.

W Elblągu stoi już jeden Piekarczyk. Pomnik chętnie odwiedzają turyści i mieszkańcy, a nos bohatera legendy jest wyjątkowo lśniący. Podobno gdy się go potrze, Piekarczyk przyniesie nam szczęście. Czy miniaturowe figurki też będą miały magiczne moce?

Tego jeszcze nie wiemy, ale jedno jest pewne — pomysł przypadł do gustu elblążanom i elblążankom.

W grudniu ubiegłego roku — przypomnijmy — Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej z Elbląga opowiedział o dwóch swoich propozycjach do budżetu miasta na 2022 rok. Jedną z nich było stworzenie minifigurek Piekarczyka.

— Wygląd miniaturek będzie opierał się na pierwowzorze, ale każdy Piekarczyk będzie miał albo inną pozę, albo ubiór, albo będzie prezentował daną dziedzinę, wybraną przez mieszkańców, którzy będą mieli też możliwość wyboru miejsca posadowienia figur — wyjaśniała Małgorzata Adamowicz.

Propozycja została zaakceptowana, a plany niebawem zostaną zrealizowane.
— Na początku podchodziłam do tego pomysłu sceptycznie — uważałam, że pieniądze, które miasto wyda na figurki, można byłoby wykorzystać o wiele rozsądniej. Przemyślałam jednak sprawę i stwierdzam, że przecież trzeba też inwestować w to, by nasze miasto było atrakcyjne dla odwiedzających. Nam może wystarczyć jeden Piekarczyk, ale może dla turystów szukanie tych miniaturek i przy okazji poznawanie historii Elbląga będzie ciekawą rozrywką? Mam nadzieję, że tak — mówiła nam jedna z elblążanek.

A kolejny mieszkaniec Elbląga nie ukrywał, że jego zdaniem pomysł od początku wydawał się ciekawy: — Piekarczyk już na dobre stanie się znakiem rozpoznawczym Elbląga. Fajnie, że mamy swojego bohatera, którego historia interesuje odwiedzających nas turystów. Mam tylko nadzieję, że minifigurki pojawią się w miejscach, które faktycznie są dla miasta ważne i w ciekawy sposób będą zachęcać odwiedzających do poznawania naszej historii.

Mieszkańcy zadecydowali


Głosowanie pozwoliło wybrać pięć figurek, które ozdobią Elbląg. Najwięcej głosów zdobył Piekarczyk z książką, który stanie przed Biblioteką Elbląską. Ten z gęsim piórem pojawi się nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, Piekarczyk z wagą szalkową znajdzie swoje miejsce przy ul. Wybrzeże Gdańskie — na jednej szali pojawi się worek ze zbożem, na drugiej — monety. Bohatera elbląskiej legendy dzierżącego wędkę mijać będziemy przy Moście Wysokim, a Piekarczyk z kotwicą ozdobi Bulwar Zygmunta Augusta.


Co dalej?


To wszystko brzmi naprawdę ciekawie — mówi jedna z mieszkanek Elbląga i zastanawia się, kiedy Piekarczyki będzie mogła zobaczyć na własne oczy. Wkrótce — najpierw jednak miasto musi znaleźć kogoś, kto projekty zrealizuje i wykona ich mosiężne odlewy.

Legendy też znalazły swoje miejsce


Pamiętacie ubiegłoroczne Święto Chleba w Elblągu? To właśnie podczas tej imprezy zaprezentowano rzeźby, które powstały w ramach pierwszego Biennale Form Drewnianych, podczas którego artyści rzeźbiarze wykonali pięć niezwykłych prac.

— Rzeźbiarze ze Stowarzyszenia Republika Rzeźbiarzy dostali niełatwe zadanie stworzenia wybranych postaci z elbląskich legend i opowieści — wyjaśniał Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Wszystkie postaci — Piekarczyk, Rycerz, Kobieta, Diabeł oraz Czarnoksiężnik — już znalazły swoje miejsce. Ich lokalizację — teren zielony przy ul. Wybrzeże Gdańskie — wybrali mieszkańcy i mieszkanki Elbląga.
Fot. EG

Fot. EG

Fot. Michał Glock