Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający 30. rocznicę utworzenia diecezji elbląskiej

2022-06-23 16:14:26 (ost. akt: 2022-06-24 08:50:44)

Autor zdjęcia: Andrzej Śliwka

Poczta Polska zaprezentowała i wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający 30. rocznicę utworzenia diecezji elbląskiej. Celem emisji jest przypomnienie ważnych rocznic dotyczących postaci i obiektów sakralnych.

Prezentacja znaczka, z udziałem bp. elbląskiego Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki oraz wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Wiesława Włodka, odbyła się w gmachu kurii diecezjalnej w Elblągu. Na prezentację złożyły się: odsłonięcie znaczka, złożenie na nim podpisów oraz ostemplowanie.

Bp Jezierski złożył podziękowanie Poczcie Polskiej oraz Rządowi RP za przygotowanie i wydanie znaczka. Wskazał, że zafunkcjonuje on nie tylko w korespondencji, ale spełniać będzie również funkcję promocyjną. Znaczek przypomina i informuje o wydarzeniu historycznym, jakim jest powstanie diecezji elbląskiej, ale także o Elblągu i regionie.

— Diecezja elbląska to trzy dekady działalności, przede wszystkim duchownych, ale także osób świeckich zaangażowanych w działalność diecezji. Tym wszystkim osobom należą się ogromne podziękowania — mówi Andrzej Śliwka.

I dodał: — Mam nadzieję, że znaczek, który ukazuje piękną, gotycką katedrę, wizytówkę Elbląga, zostanie dobrze przyjęty i spodoba się odbiorcom.
Z kolei Wiesław Włodek zaznaczył, że znaczek pocztowy żyje znacznie dłużej, niż nam się wydaje — żyje na listach, w klaserach filatelistów, a także w sercach, bo w pewien sposób dotyczy nas osobiście.

Przedstawiona na promowanym uroczyście znaczku pocztowym katedra biskupów elbląskich to świątynia gotycka z XIV wieku. Dedykowano ją św. Mikołajowi — biskupowi, patronowi żeglarzy, opiekunowi portów morskich oraz Związku Miast Hanzy. Uwagę zwraca potężna, 97-metrowej wysokości wieża katedry. W lewym górnym rogu znaczka znajduje się herb diecezji elbląskiej, a na dole umieszczono nazwę emisji — „30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej”.