Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Pierwszy koncert Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022

2022-06-29 18:01:01 (ost. akt: 2022-06-29 10:39:43)

Autor zdjęcia: ETK Elbląg

Już w najbliższą niedzielę rusza XXV edycja Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2022. W koncercie inauguracyjnym „Ad Libitum” wystąpi Akordeono mégeju orkestras Ad Libitum ze Szkoły Sztuk Pięknych w Rudaminie (Litwa).

Orkiestra Akordeonowa powstała przed 10 laty przy Szkole Sztuk Pięknych w Rudaminie w rejonie wileńskim. Jej pomysłodawcą, twórcą i od 10 lat dyrygentem jest Bogdan Voicinovic absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej im. J.Tallat-Kelpša w Wilnie, Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Ma też na swoim koncie studia na akordeonie guzikowym w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina (Warszawa).

Na co dzień gra na akordeonie klawiszowym. Obecnie jest pedagogiem, jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno litewskich, jak i zagranicznych. Teraz w konkursach międzynarodowych, republikańskich uczestniczą i wygrywają jego uczniowie. Orkiestra koncertowała w wielu krajach Europy, biorąc udział w międzynarodowych projektach muzycznych. Jest też bardzo aktywna w swoim kraju. Ostatnio (kwiecień 2022) uczestniczyła w V Republikańskiej Paradzie Orkiestr Akordeonowych. Była jedną z siedmiu orkiestr, z udziałem ponad 110 uczestników i 20 pedagogów. Organizatorem była Szkoła Sztuk Pięknych w Rudaminie. W elbląskim koncercie usłyszymy zarówno utwory litewskich kompozytorów, jak i m.in. Astora Piazzoli, Franka Sinatry czy Johanna Straussa.

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego jest od 25 lat Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg i Samorządu Województwa warmińsko-mazurskiego.
Organizatorzy zapraszają do muszli koncertowej w Bażantarni — wstęp wolny. Początek koncertów godzina 17:00.

Fot. ETK