środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Łąki kwietne. Szpecą czy zdobią? [SONDA]

2022-06-29 16:01:09 (ost. akt: 2022-06-29 14:04:24)
Łąki kwietne w Elblągu. Szpecą czy zdobią?

Łąki kwietne w Elblągu. Szpecą czy zdobią?

Autor zdjęcia: EK

Łąki produkują tlen i dają schronienie niezliczonym zwierzętom. Zapobiegają też odparowywaniu wody z gruntu i stanowią unikalny ekosystem. Ale czy centrum miasta jest dla nich odpowiednim miejscem?

Łąki kwietne są pożyteczne — co do tego nie ma wątpliwości. Po pierwsze wspomagają bioretencję — złożony system korzeniowy roślin przyczynia się do tego, że wilgoć po opadach deszczu jest zatrzymywana w glebie na dłużej. Co ciekawe, łąka kwietna nie wymaga dodatkowego podlewania, ponieważ rośliny, które je tworzą, mają głębsze korzenie i lepiej wchłaniają wodę niż zwykły trawnik.

Bywają schronieniem dla małych ssaków, gadów, płazów i owadów — w tym niezwykle cennych dla ekosystemu pszczół. Łąki są ekologiczne — obniżają temperaturę powietrza, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby i zatrzymują pyły tworzące smog.

Kwietne łąki pozwalają również ograniczać emisję spalin, ponieważ nie trzeba ich przecież regularnie kosić. Są tańsze w założeniu i utrzymaniu niż zwykły trawnik.

Na terenie Elbląga mamy kwietne łąki. — Jak widać na zdjęciach sprzed lat, nie jest to wynalazek współczesności, ale dzisiejsze łąki są na pewno bardziej urozmaicone i uporządkowane — informuje elbląski Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nie jest to wynalazek współczesności, ale dzisiejsze łąki są na pewno bardziej urozmaicone i uporządkowane — informuje elbląski Zarząd Zieleni Miejskiej
Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu
Nie jest to wynalazek współczesności, ale dzisiejsze łąki są na pewno bardziej urozmaicone i uporządkowane — informuje elbląski Zarząd Zieleni Miejskiej


Pas drogowy przy ul. Armii Krajowej, park Modrzewie, trasa Unii Europejskiej, ul. Kilińskiego, Browarna i Nowa — to lokalizacje, które wymieniał w kwietniu ZZM jako te, które na terenie Elbląga zdobić będą w tym roku łąki kwietne.

Według niektórych łąki kwietne wzbogacają estetykę i urozmaicają miejski krajobraz — zdaniem innych szpecą i sprawiają, że miasto wygląda na zaniedbane. — Powinno się je w miastach kosić — mówią. Za to ci pierwsi bronią: — Łąki kwietne są pożyteczne i dodają koloru. Dzięki nim miasto wygląda weselej.

A jak jest Waszym zdaniem?


Łąki kwietne:
pokaż wyniki »


Elbląg w lipcu 2020
Fot. EK
Elbląg w lipcu 2020


Jak założyć łąkę kwietną we własnym ogrodzie: 5 kroków:


Łąkę kwietną możemy wysiewać przez niemal cały rok, jednak najlepiej to zrobić wiosną – od marca do maja, lub jesienią – od września do listopada. Wysiew możliwy jest też latem, ale należy wtedy podlewać łąkę, by zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża. Dlatego radzimy wysiewać kwietne łąki wiosną i jesienią!

KROK 1
Przed wysianiem kwietnej łąki musimy pozbyć się uporczywych chwastów! Jeśli nie boicie się cięższej pracy, możecie całkowicie usunąć wierzchnią warstwę gleby z darnią, usuwając ją na głębokości 5-10 cm. Dzięki temu ekspresowo usuniecie chwasty i bank ich nasion, z którego mogłyby odrastać. Darninę możemy potem wykorzystać jako kompost.

KROK 2
Przed wysiewem nasion glebę spulchniamy i wyrównujemy przy użyciu glebogryzarki Lub ręcznie szpadlem i motyką. Gleba musi być starannie rozdrobniona, by nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania. Na bardzo urodzajnych glebach wręcz poleca się usunąć część wierzchniej warstwy próchniczej. Zwieńczeniem prac jest dokładne zgrabienie terenu.

KROK 3
Teraz możemy przystąpić do wysiewu kwietnej łąki! Pamiętajmy o tym, aby przed zakupem mieszanki przeczytać jej skład gatunkowy, aby wybrać najlepszą mieszankę do naszych potrzeb! Na mało urodzajnej ziemi rośliny łąkowe rosną dość równomiernie, a na bardzo żyznym podłożu gatunki o silnym wzroście szybko zagłuszają te wolniej rosnące. Łąka kwietna osiąga dojrzałość w drugim roku użytkowania, a niektóre gatunki zakwitają w drugim roku po wysiewie.

KROK 4
Nasiona siejemy rzutowo wprost na powierzchnię gruntu. Możemy je wymieszać z piaskiem lub suchymi trocinami, co pomoże nam je równomiernie wysiać. Nie przysypujmy ich ziemią ani piaskiem, gdyż niektóre wymagają światła do wykiełkowania. Wystarczy, że dociśniemy je do ziemi przez udeptanie lub wałowanie. Dzięki temu nasiona będą mieć kontakt z wilgotną glebą, nie zostaną wywiane przez wiatr i szybciej wykiełkują.

KROK 5
Kiełkującą łąkę trzeba z wyczuciem podlewać – najlepsza do tego jest oczywiście deszczówka. Należy to robić tak, aby gleba w pierwszej fazie wzrostu była stale wilgotna i nie przesychała. Woda jest niezbędna, aby kiełkujące rośliny się wzmocniły i mogły dobrze rozwijać. Nie martwcie się, jeśli rośliny będą się rozwijały nierównomiernie – niektóre zakwitną dopiero w kolejnym sezonie!

Po wykiełkowaniu i rozwoju roślin możemy przez całe lato cieszyć oczy kwietną łąką, która zatrzyma wilgoć w glebie, pomoże oszczędzić nasz czas, energię i ucieszy całą gamę drobnych i większych zwierząt, dla których będzie oazą pokarmu, schronienia i miejscem życia. Kwietnej łąki nie należy kosić do czasu, aż rośliny przekwitną i wydadzą nasiona.