Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-06-30 16:00:11(ost. akt: 2022-06-30 13:03:39)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Poniżej przegląd najciekawszych wydarzeń, które już w najbliższym czasie odbędą się w Elblągu i okolicach.

1 LIPCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – O DOBROSTANIE PSYCHICZNYM Z KATARZYNĄ MILLER


Fot. materiały organizatora

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Katarzyną Miller - psycholożką, psychoterapeutką, autorką książek z zakresu rozwoju osobistego. Podczas spotkania porozmawiamy m. in. o tym, jak w zabieganym życiu zadbać o swój dobrostan psychiczny.
Katarzyna Miller - filozofka, poetka, pisarka, psycholożka, psychoterapeutka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej. Autorka i współautorka ponad 40 książek z zakresu psychologii, w tym m. in.: „Jak pies z kotem, czyli o radości i złości w miłości”, „Być kobietą i nie zwariować”, „Być kobietą i wreszcie zwariować”, „Instrukcja obsługi faceta”, „Instrukcja obsługi kobiety”, „Życie jest fajne”, „To Twoje życie. Pokochaj je”, „Być córką i nie zwariować”. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych, autorytet dla tysięcy kobiet i mężczyzn, których spotyka na warsztatach, festiwalach i imprezach związanych z rozwojem osobistym.
Rozmowę poprowadzi Halina Samson z Biblioteki Literackiej.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Data i godzina: 1 lipca, godz. 17:00 / Miejsce: Facebook Biblioteki Elbląskiej - spotkanie online

1 LIPCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – MANGOWE MOTYWY NA TWOJEJ KOSZULCE


19
Fot. Biblioteka Elbląska
19

W piątek, 1 lipca Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj przy ul. Zamkowej o godz. 12:00 zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi, podczas którego uczestnicy ozdobią t-shirt motywami mangowymi. Na spotkanie należy zabrać biały t-shirt.
– Na spotkanie należy zabrać biały t-shirt, na którym będziemy malować ulubione motywy z mangi – zaprasza Żaneta Łyczyszyńska, moderatorka klubu.
Nie trzeba być członkiem klubu, żeby wziąć udział w zajęciach.
Dyskusyjny Klub Mangi to cykl skierowany do młodzieży w wieku 12+, która jest zainteresowana tematem mangi oraz kultury japońskiej.
Więcej informacji i zapisy: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23
Spotkanie realizowane we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki.

1 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Kameralnie w Ratuszu. Anna Wandtke-Wypych i Bogna Czerwińska-Szymula
01.07.2022, piątek, 19:00
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Anna Wandtke-Wypych – skrzypce, Bogna Czerwińska-Szymula - fortepian

2 LIPCA
PRZYSTAŃ GRUPA WODNA ELBLĄG – Na brzegu rzeki - Piknik Rodzinny


Już w najbliższą sobotę spotkamy się w najfajniejszym miejscu w Elblągu, jakim jest Przystań Grupy Wodnej w Elblągu.

Fot. materiały organizatora

Od 16.00 będziemy na Was czekać z rodzinnym spektaklem "Królewna Śnieżka", animacjami, które poprowadzą uczestnicy projektu "Laboratorium Rodziny 2" (tak, tak dzielnie ćwiczyli), wielkimi bańkami mydlanymi oraz kojącymi dźwiękami, których dostarczy wyjątkowa wokalistka Agata Ogórek .
Zamawiajcie pogodę, zapraszajcie znajomych, chodźcie do nas.
Będzie pięknie - zapewniamy.
Piknik realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 LIPCA
PRZYSTAŃ GRUPA WODNA ELBLĄG – Kiosk | GORE77


Fot. materiały organizatora

Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? i Przystań Grupa Wodna zapraszają na otwarcie Kiosku - miejsca, które w swoim założeniu ma stanowić pretekst do spotkań ludzi i promocji kultury w różnych jej objawach. Koncerty, wernisaże, imprezy i eventy - w wersji mini, ale z max potencjałem, w nieoczywistych okolicznościach lokalowych.
Zaczynamy wernisażem GORE77 czyli grafika na 7 metrach kwadratowych plus muzyka mechaniczna.2 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL – LETNIE KINO POD CHMURKĄ


Fot. materiały organizatora

Sobota, letni wieczór, ulubiona osoba, koc na trawie i dobry film – to idealny przepis na Letnie Kino Pod Chmurką!
W każdą sobotę wakacji, od 2 lipca do 27 sierpnia, zapraszamy Was na dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL, gdzie wyświetlane będą wybrane przez Was filmy. Seanse rozpoczynać się będą po zmroku.
Podsumowując:
Kiedy? Każda sobota wakacji.
Gdzie? Dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL.
O której? Po zmroku. Seanse z tygodnia na tydzień będą zaczynać się kilkanaście minut szybciej, ze względu na krótszy dzień. O konkretnej godzinie będziemy Was informować na bieżąco.
Za ile? Wstęp wolny.
Co zabrać? Zabierzcie to, co lubicie i co może Wam się przydać: koce, bluzy, przekąski.
Widzimy się w najbliższą sobotę, 2 lipca, około godz. 21:45!
Film: „Pozycja obowiązkowa” (reż. Bill Holderman)


2 LIPCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – SOBOTA Z PRZEWODNIKIEM PTTK


Fot. materiały organizatora

Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz zapraszają na pierwszą w tegorocznej edycji „Sobotę z przewodnikiem”. Cykl spotkań od 12 lat promuje historię Elbląga i regionu. Pierwszy ze spacerów poświęcony będzie historii Światowida. Spotykamy się 2 lipca 2022 (sobota) o godz. 10.00 przed budynkiem CSE „Światowid”. Udział bezpłatny.
W ramach corocznej akcji PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, organizuje darmowe spacery z przewodnikiem „Sobota z przewodnikiem PTTK”. Ten tak bardzo popularny cykl jest prowadzony przez elbląskich przewodników z Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej przy współpracy z zaproszonymi przedstawicielami instytucji, które znajdują się w tegorocznym programie „Sobota z przewodnikiem PTTK”. Wakacyjny cykl Sobót związany jest z „Popularyzacją krajoznawstwa oraz wspieraniem różnorodnych form turystyki aktywnej wraz z organizacją eventów na szlaku parków”, jako zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Elbląg. Podczas spacerów z przewodnikiem zwiedzamy najciekawsze miejsca w Elblągu.
Każde ze spotkań związane jest tematycznie z zabytkami i historią naszego miasta. Atutem spacerów jest niebywała okazja do poznania miejskich tajemnic, historii i przewodnickich ciekawostek oraz poznania miejsc na co dzień rzadko odwiedzanych czy też niedostępnych.
Tegoroczna 12 edycja obejmuje 9 sobotnich spotkań w miesiącach wakacyjnych.
Tym razem zaczynamy 2 lipca, wpisując się w jubileusz 60-lecia Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Z tej okazji CSE Światowid przygotowało dla mieszkańców Elbląga i regionu wiele wydarzeń. Podczas spotkania z cyklu „Sobota z przewodnikiem”, odsłonięta będzie pamiątkowa tablica.
Ponadto oprócz tradycyjnych spacerów z historią elbląskich ulic, budynków czy też obcych wojsk w dawnym Elblągu, będziemy mieli możliwość wejścia do miejsc rzadko odwiedzanych dzięki współpracy z Aeroklubem Elbląskim, Jachtklubem Elbląg oraz GE Power Sp. zo. o.
Oczywiście wszystkie spacery są bezpłatne i odbywają się bez względu na pogodę.
Data i godzina: 2 lipca, godz. 10:00 / Miejsce: przed budynkiem CSE „Światowid”

2 LIPCA
PARK REKREACYJNO-EDUKACYJNY NA PLACU 1000-LECIA W PASŁĘKU

– Koncert Orkiestry Akordeonowej ze Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie (Litwa)
Serdecznie zapraszamy w dniu 2 lipca (sobota) o godz. 16:00 na koncert Orkiestry Akordeonowej ze szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie.
Koncert odbędzie się w Parku Rekreacyjno - Edukacyjnym na placu 1000-lecia lub w przypadku niesprzyjającej pogody zapraszamy do sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Tytuł koncertu: „Ad Libitum”
17
Fot. materiały organizatora
17

2 LIPCA
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ WE FROMBORKU


Fot. materiały organizatora

Tegoroczny festiwal rozpoczynamy w pierwszą sobotę lipca.
2.07.2022 roku, w sobotę o godz. 19.30 we fromborskiej katedrze łączymy brzmienie organów i trąbki.
Wystąpią: Bogdan Narloch – organy, Roman Gryń – trąbka.
W programie:
Jeremiah Clarke (1674-1707) – The Prince of Denmark's March – trąbka, organy
Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi – Concerto D-dur BWV 972 (Allegro-Larghetto-Allegro) – trąbka, organy
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga h-moll BWV 544 – organy
Ennio Morricone (1928-2020) – Obój Gabriela z filmu Misja – trąbka, organy
Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Chaconne op. 14 – organy
Fryderyk Chopin (1818-1849) – Etiuda op. 10 nr 3 – trąbka, organy
Władimir Wawiłow (1925-1973) – Ave Maria (przypisywane G. Cacciniemu) – trąbka, organy
James Christopher Pardini (*1973) – Toccata on „Amazing Grace” – organy
Marek Czerniewicz (*1974) – For My Godfather na flugelhorn i organy
Denis Bédard (*1950) – Variations sur Christus Vincit – trąbka, organy

DO 3 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL W ELBLĄGU – Jestem, czuję, widzę | Maria Krupa i Aleksandra Szewczuk


Fot. materiały organizatora

Jestem, czuję, widzę” to wystawa dwóch trójmiejskich artystek, które dzieli i łączy kilka przestrzeni. Dzieli je wiek, doświadczenie malarskie i życiowe, a łączy – powołanie do tworzenia obrazów, intensywne poszukiwania odpowiedzi na zadawane sobie pytania natury malarskiej, filozoficznej oraz chęć bycia tu i teraz.
„Aby odebrać abstrakcję, potrzebujemy być tu i teraz. Nigdzie indziej. Jesteśmy, ponieważ czujemy. Odczuwając możemy stwierdzić, że jesteśmy. Wreszcie będąc i czując, możemy zobaczyć, możemy naprawdę widzieć, możemy naprawdę doświadczyć i w pełni wykorzystać intuicję” – mówią o sobie autorki.
MARIA KRUPA – BIO – gdyńska artystka sztuk wizualnych. Studentka piątego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczka wystaw zbiorowych „2020, But…” w Hong Kongu, „Władcy czasu – The Lords of Time”, „Dziewczynki 2 Cycki”, „Atrapa” w Gdańsku i innych. Obszarami zainteresowań artystki są malarstwo, instalacja oraz performance. Prace Marii Krupy można określić słowami: efemeryczne, organiczne, związane z formami ciała ludzkiego, dążące do minimalizmu. W swojej twórczości artystka skupia się na idei czasu, zanikaniu, rzeczach, które po sobie pozostawiamy oraz artefaktach. Częste łączenie mediów pozwala jej na swobodę twórczą i odzwierciedla złożoność poruszanych tematów.
ALEKSANDRA SZEWCZUK – BIO – artystka tworząca w Sopocie, działająca w nurcie abstrakcji ekspresjonistycznej, color field painting. Absolwentka malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jedna z pierwszych dyplomantek Jerzego Ostrogórskiego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoskim BWA w 2020, finalistka XIII Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu w 2019 i III Pomorskiego Triennale Sztuki w Sopocie. W roku 2021 dla Miasta Gdynia w ramach Falochronu Kultury zrealizowała serię 4 obrazów w autorskim projekcie online www.wydrukizesztuki.pl.
Charakterystyczną cechą jej obrazów jest to, że pracuje na surowym, niczym nie potraktowanym płótnie, opracowaną przez siebie techniką pracy z farbami akrylowymi, które wnikają w płótno tworząc w efekcie żywą kolorystycznie matową i szlachetną powierzchnię.
Wystawa prezentowana w Krużganku Galerii El w Elblągu
Wystawa potrwa do 3 lipca 2022 r.
Kuratorka: Karina Dzieweczyńska


3 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Uroczysta inauguracja Elbląg Music Masterclass
03.07.2022, niedziela, 19:00
Biblioteka Elbląska
Wykonawcy: Maciej Tomasiewicz – dyrygent, Karolina Nowotczyńska - skrzypce, Mariusz Patyra – skrzypce, Marek Czech – altówka, Marcin Zdunik – wiolonczela, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. Dzieła B. Bartoka, L. van Beethovena, H. Casadesusa i M. Zdunika


3 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL – Miasto.Gramy – ART'N'VOICES Vocal Ensemble


Przed nami wyjątkowe muzyczne lato!
Nieoczekiwane lokalizacje, nieoczekiwani artyści.
To impreza, o którą nikt nie prosił, a każdy potrzebował.
Stowarzyszenie Kulturalne Co jest? zaprasza już od 4 czerwca na cykl Miasto.Gramy.
To 12 koncertów, zlokalizowanych w różnych miejscach Elbląga, do których zaprosiliśmy artystów nietuzinkowych, często Wam znanych, choć tym razem zobaczymy ich w nie do końca oczywistych okolicznościach. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.
Data: 3 lipca
Koncert: ART'N'VOICES Vocal Ensemble
Miejsce: Galeria EL
godz. 19:00

3 LIPCA
XXV Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022


Fot. materiały organizatora

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zapraszają na XXV Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022. Początek koncertów godz. 17.00 muszla koncertowa w Bażantarni. Wstęp wolny.
3.07: „Ad Libitum” - Akordeono megéju orkestras Ad Libitum (Litwa)


3 LIPCA
MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE W ELBLĄGU – Tour de Konstytucja PL - Przystanek Elbląg 2022


21
Fot. materiały organizatora
21

To już druga edycja ogólnopolskiego wydarzenia, które w ubiegłym roku zaangażowało tysiące Polaków do działania na rzecz budowania świadomości prawnej i obywatelskiej.


3 LIPCA
ARTYSTYCZNE LATO PASŁĘK 2022 z Teatrem im. A. Sewruka z ElblągaBurmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na Artystyczne Lato Pasłęk 2022 z Teatrem im. A. Sewruka z Elbląga.
3 lipca 2022 godz. 19:00 - Sztuka teatralna - „Karol” S. Mrożka
Obsada: Mikołaj Ostrowski, Jerzy Przewłocki, Dariusz Siastacz
Opis: „Karol" to jedna z pierwszych sztuk Mrożka. Do lekarza okulisty przychodzą dziadek i wnuczek. Dziadkowi - zapalonemu myśliwemu, niestety, popsuł się wzrok, co uniemożliwia mu polowanie na grubego zwierza... człowieka imieniem Karol. Lekarz wpada w pułapkę, ponieważ gościom wydaje się, że to właśnie on jest tym owym Karolem... Ofiara próbuje się ratować. Będzie dość absurdalnie, ale taki właśnie jest Mrożek, u którego czarny humor jest często na pierwszym miejscu.
Miejsce: Scena przy Zamku na placu św. Wojciecha w Pasłęku.

4 LIPCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – BURZA NADCIĄGA DO ELBLĄGA. SPOTKANIE Z ZUZANNĄ GAJEWSKĄ


Fot. materiały organizatora

W poniedziałek, 4 lipca, o godz. 18:00 spodziewane jest nadzwyczajne zjawisko atmosferyczne. Do Elbląga, a dokładnie do Biblioteki Elbląskiej dotrze burza… A serio, tego dnia, o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Zuzanną Gajewską wokół jej debiutu pisarskiego, kryminału pt. „Burza”. Wstęp wolny.
Zuzanna Gajewska na pytanie, kim jest, odpowiada: „z wykształcenia dziennikarką i socjolożką, z zawodu także dziennikarką, szeroko rozumianym pijarowcem i animatorką kultury, a z zamiłowania to, co wyżej oraz blogerką i literatką.” Prowadzi bloga pod nazwą Promotorka czytelnictwa, gdzie można znaleźć informacje o organizowanych przez nią akcjach czytelniczych, recenzje przeczytanych książek i wiele ciekawych wpisów związanych z kulturą i literaturą. Do nas przyjedzie przede wszystkim jako autorka książki. Kryminał „Burza” jest jej debiutem pisarskim. Akcja książki toczy się w niedalekich Młynarach. W mediach społecznościowych autorka zdradziła, że napisała już kolejną część powieści, więc można się spodziewać, że za jakiś czas powieść trafi w ręce czytelników. No i przypominając – Zuzanna Gajewska przez wiele lat mieszkała w Elblągu i zapewne wielu elblążan pamięta ją właśnie jako animatorkę kulturalną. Obecnie mieszka w Gdańsku. Ma dwie córeczki i męża, którzy bardzo wspierają ją w realizacji literackich planów.
Rozmowę poprowadzi Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.
Data i godzina: 4 lipca, godz. 18:00 / Miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7
O książce z opisu wydawcy Prószyński Media :
Ewelina Zawadzka, właścicielka zakładu pogrzebowego w Młynarach, samotna matka czteroletniej Karoliny, wiedzie spokojne i stabilne życie - aż do dnia, gdy podczas gwałtownej burzy koło dawnego młyna wodnego zostaje znaleziona martwa kobieta, Marzena Tolak, blogerka, która niedawno wraz z rodziną zamieszkała w dawnym browarze. Policja podejrzewa zabójstwo, jednak sprawę przysłania śmierć kilkunastu osób w tragicznym wypadku autobusu, zgniecionego przez przewracające się w czasie nawałnicy drzewa. Ciało Marzeny z powodu braku miejsc w elbląskim prosektorium trafia do zakładu Eweliny.
Jest to początek zaskakującej serii wydarzeń, które bez reszty pochłaniają główną bohaterkę. Martwa kobieta nie była jej obca - znały się, spotykały, a feralnego popołudnia Ewelina opiekowała się córeczką denatki. Była też świadkiem dziwnych sytuacji, które ją niepokoiły.
Zawiedziona brakiem postępów w policyjnym śledztwie Ewelina rozpoczyna samodzielne poszukiwania zabójcy. Na jaw wychodzą skrywane latami tajemnice, a głównym przeciwnikiem jest upływający czas.

4-5 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Koncert kameralny kursantów EMM
04 i 05.07.2022, 19:00
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Kursanci "Elbląg Music Masterclass"
Wstęp wolny

6 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Jazzowy wieczór w Bibliotece. Dawid Lubowicz i goście
06.07.2022, środa, 19:00
Biblioteka Elbląska
Wykonawcy: Dawid Lubowicz - skrzypce, Jakub Lubowicz – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Patryk Dobosz - perkusja
W programie m.in. Autorski program Dawida Lubowicza


7 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Koncert kameralny kursantów EMM
07.07.2022, czwartek, 19:00
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Kursanci "Elbląg Music Masterclass"
Wstęp wolny

8 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Kameralnie w Ratuszu. Mariusz Patyra i Radosław Kurek
08.07.2022, piątek, 19:00
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Mariusz Patyra – skrzypce, Radosław Kurek - fortepian

8 LIPCA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – KONCERT PRO MUSICA ANTIQUA W KATEDRZE ŚW. MIKOŁAJA W ELBLĄGU


Fot. materiały organizatora

Centrum Spotkań Europejskich “Światowid” w Elblągu zaprasza 8 lipca 2022 (piątek) na godz. 19.00 na koncert zespołu Pro Musica Antiqua w Katedrze pw. Św. Mikołaja w Elblągu. Ideą przewodnią koncertów organizowanych od 1993 r. jest przedstawianie najbardziej wartościowych utworów muzycznych w obiektach zabytkowych: pałacach, zamkach i kościołach regionu. W programie utwory od baroku do współczesności. Wstęp wolny.
Koncert odbędzie się w ramach programu „Muzyka Europejska w Zabytkach i Przyrodzie Warmii i Mazur”, dzięki któremu słuchacze mają okazję zainteresować się wyjątkowym pięknem tych obiektów, często o wysokich walorach historycznych. 8 lipca 2022 roku Olsztyński Zespół Kameralny Pro Musica Antiqua wystąpi przed elbląską publicznością. Zespół dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu.
Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów. W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński – flet, Jerzy Szafrański – obój, obój miłosny, rożek angielski, Monika Dondalska – skrzypce, Paweł Panasiuk – wiolonczela, Agnieszka Panasiuk – fortepian, Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran, Adam Mieczykowski – marimba.
W roku 1994 zespół Pro Musica Antiqua otrzymał nagrodę ATVT, w 2006 nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, a w 2007 roku Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za promocję regionu warmińsko-mazurskiego w świecie.
Koncert Zespołu „Pro Musica Antiqua” organizowany jest przy wsparciu Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich jako zadanie pn.: „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur” realizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Termin: 8 lipca 2022 godz. 19.00
Miejsce: Katedra pw. Św. Mikołaja w Elblągu
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Współorganizatorem koncertu jest parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Elblągu.8-9 LIPCA
VI Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Tolkmicku


Już po raz szósty w Tolkmicku, urokliwym miasteczku nad Zalewem Wiślanym, organizujemy Festiwal Piosenki Żeglarskiej. Wyobraźcie sobie: główki portu, scena, zachodzące słońce, jachty zacumowane przy kei, a z głośników słychać szanty... Niezapomniane widoki, klimatyczna muzyka i niezwykli ludzie - czy może być coś piękniejszego?... Żeby się o tym przekonać, musicie do nas przyjechać! Już 8 i 9 lipca w Tolkmicko rozbrzmi muzyką mórz i oceanów. Festiwal poprowadzą, dostarczając zapewne niezapomnianych przeżyć w sferze humoru, Aleksandra Zarzycka i Jan Sindrewicz zwanym Sindim. Patronatem medialnym objęło nas, ulubiona rozgłośnia radiowa kierowniczki, Radio Danielka.
W pierwszym dniu Festiwalu wystąpią:
17.30 Marta Śliwa
18.30 Grupa Trzymająca Ster
19.30 Marek Szurawski
20.30 Ryszard Muzaj
21.30 Dominika Żukowska i Andrzej Korycki
W sobotę 9 lipca zaczniemy trochę wcześniej, bo imprezą dla naszych milusińskich.
O 12.00 dla dzieci na scenie zagrają i zaśpiewają Grupa Trzymająca Ster i zespół Klang.
A popołudniu będzie można posłuchać:
17.00 Michał Szczechowiak
18.00 Roman Tkaczyk
19.00 Hambawenah
20.00 Trzy Majtki
21.00 Klang
22.00 EKT Gdynia
Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa fotografii Mariusza Bartosika


9 LIPCA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – "TRZY ŚWINKI": SPEKTAKL DLA DZIECI


Fot. materiały organizatora

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Elblągu wraz z Biblioteką Elbląską zapraszają na wakacyjne spektakle teatralne. Pierwszym z nich będzie spektakl dla dzieci pt. “Trzy Świnki” w wykonaniu Teatru Vaśka z Torunia. Odbędzie się w sobotę, 9 lipca, o godz. 15:00 na dziedzińcu bibliotecznym.
“Trzy Świnki” to spektakl oparty na dobrze znanej baśni Jennifer Greemmway pod tym samym tytułem. Przedstawienie różni się jednak od oryginału. Dzieje się to głównie za sprawą wilka, który wykreowany został na pokornego, sympatycznego, ceniącego ład i porządek ekologa. Widowisko przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-6 lat).
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23

9 LIPCA
ANIOŁOWO – XVII Zlot Miłośników Aniołów


Mieszkańcy wsi Aniołowo, leżącej między Elblągiem a Pasłękiem, zapraszają sobotę, 9 lipca, na XVII Zlot Miłośników Aniołów. Przygotowali szereg atrakcji.
W programie:
- spacer szlakiem aniołów i urokliwych zakątków;
- warsztaty kulinarne przyrządzania „Anielskich Ruchańców”;
- międzynarodowe prezentacje twórców i zespołów;
- smakowite degustacje;
- podsumowanie konkursów i nagrodzenie zwycięzców;
- kuglarskie igraszki dla dzieci i dorosłych;
- występ polsko-francuskiej grupy „Angels in the fire”.
Wydarzenie rozpocznie się o 14. Wstęp wolny.

10 LIPCA
ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS


Uroczyste zakończenie Elbląg Music Masterclass
10.07.2022, niedziela, 19:00
Galeria El
Wykonawcy: Anna Duczmal-Mróz - dyrygent, Laureaci "Konkursu Młodego Wirtuoza", Elbląska Orkiestra Kameralna


17 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL – ŚNIADANIE NA TRAWIE 2022


Fot. materiały organizatora

W 1971 roku (4 Biennale Form Przestrzennych, Zjazd Marzycieli w Elblągu) artystka Ewa Partum, zainspirowana Śniadaniem na trawie wg. Édouarda Maneta – rozciągnęła na trawie wielkie płótno z tytułem obrazu, a na trawie obok, namalowała ten tytuł farbą, co uruchomiło złożoną grę słowną. W związku z tym, my chcielibyśmy uruchomić grę społeczną i zaprosić Państwa na nasz kolejny cykl “Śniadań na trawie”, gdzie będzie można miło i smacznie spędzić wspólny poranek. Cztery wakacyjne i niedzielne poranki będą pod znakiem SMAKU, MUZYKI, AKTYWNOŚCI I EDUKACJI. Poranne spotkania dają okazję do wspólnego relaksu, ciekawych rozmów czy aktywności na świeżym powietrzu. Nie tak dawno większość z nas tęskniła za wspólnym spędzaniem czasu na łonie natury – teraz możemy Wam to umożliwić!
Spotykamy się na dziedzińcu Galerii EL. Do dyspozycji będą leżaki i pufy. Można zabrać ze sobą kocyki, książki, skakanki, swoje kulinaria etc. Do zajęć ruchowych należy wziąć ze sobą maty. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wszelkie aktywności odbywać się będą w namiocie estradowym, na dziedzińcu. Wszystkie aktywności są bez ograniczeń wiekowych, a wstęp na wszystkie spotkania wolny. Podczas niedzielnych poranków będzie można również obejrzeć aktualne wystawy znajdujące się w Galerii.
Program: 17.07.2022, godz. 10:00 – 14:00, dziedziniec Galerii El
-10:00 – 14:00 Restauracja Vegan Spot, Kawiarnia #Bez
Pyszne, ekologiczne i 100% wegańskie śniadania, kawa i ciasta (m.in. szakszuka z czerwonej soczewicy, pączki bez cukru, lemoniady, cold brew i wiele innych)
-10:00 – 14:00 Kombinat Konopny S.A.
Stoisko z produktami Kombinatu – możliwość zakupu, konsultacji, wymiany opinii i przetestowania niektórych produktów
-12:00 – 14:00 ELethno
Etno elektronika
-11:00 – 12:00 Szkoła Jogi Santosa, Monika Gburzyńska – Joga
Zajęcia jogi według metody B.K.S. dla osób początkujących
-10:00 – 14:00 Bogdan Kiliński – Spin art – magiczne obrazy na płaszczyźnie koła
Doskonała zabawa z wykorzystaniem kół garncarskich
-12:30 – 13:30 Kombinat Konopny S.A. – Wykład Prezesa Kombinatu Macieja Kowalskiego
Uprawa i przetwórstwo konopi – zrób to sam!