Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Concordia Elbląg od nowego sezonu zagra w III lidze. Trener: Nasz cel został zrealizowany

2022-07-02 10:00:00 (ost. akt: 2022-06-30 15:56:10)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Po rocznej przerwie piłkarze Concordii Elbląg, wygrywając pewnie i zdecydowanie IV ligę, znów awansowali na szczebel centralny. O sukcesie i planach na przyszłość rozmawiamy z trenerem Krzysztofem Machińskim.

— Przed sezonem mieliście jasny cel — awansować ponownie do III ligi. Cel został zrealizowany, bo zdecydowanie byliście najlepsi.


— Bardzo się cieszymy z tego sukcesu. Wiadomo, że przed sezonem wszyscy grają o jak najwyższe cele i nikt nikomu nie odpuszcza. Wiedzieliśmy od początku, że do zdobycia tytułu mistrzowskiego będzie daleka droga. Jednak już pierwsza runda pokazała, że idziemy w dobrym kierunku. Prowadziliśmy w tabeli z dorobkiem 35 pkt, mając nad naszymi najgroźniejszymi rywalami Jeziorakiem Iława cztery punkty przewagi a nad Huraganem Morąg pięć punktów więcej. Na wiosnę kontynuowaliśmy naszą dobrą passę i ostatecznie wywalczyliśmy ten upragniony awans.

— Po udanej jesieni nie obawialiście się, że wiosna będzie trudniejsza, tym bardziej że przeciwko liderowi wszystkie zespoły grają z większym zaangażowaniem, chcąc sprawić niespodziankę?


— Nie było żadnych obaw z naszej strony. Cały czas staraliśmy się grać swoją piłkę, grać ofensywnie, bo to jest droga do zwycięstwa. Mając dobry i stabilny zespół, graliśmy o tytuł mistrzowski. W rozgrywkach postawiliśmy też na młodzież, bo takie były założenia klubu i ona również przyczyniła się do sukcesu.

Fot. Ryszard Biel


— Wspomniał trener o silnej kadrze, a co jeszcze było kluczem do wygrania IV ligi?


— Na pewno atmosfera w klubie oraz w samej drużynie. Dzięki temu graliśmy bez presji i mogliśmy się cieszyć z każdego meczu. To miało olbrzymi wpływ na naszą bardzo dobrą postawę na meczach ligowych.

— Przed sezonem do zespołu dołączył stoper Brazylijczyk Edil de Souza Barros, a wiosną jego kolega, napastnik Joao Augusto, a także bramkarz z Ukrainy Volodymyr Melnychenko. Sporo wnieśli do gry?


— To bardzo dobrzy i doświadczeni piłkarze. Podstawowi zawodnicy, którzy wzmocnili zespół i mają swój udział w awansie. Szkoda, że zespół musi opuścić Augusto, gdyż w III lidze nie może w jednym meczu grać dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej.

— III liga rządzi się swoimi prawami. Czy w klubie pomyślano już o wzmocnieniach? O co Concordia będzie walczyć na zapleczu II ligi?


— W każdym meczu grać będziemy o zwycięstwo. W tej lidze będziemy chcieli zadomowić się na dłużej. III liga jest wymagająca, więc wzmocnienia będą nam potrzebne i to po jednym piłkarzu w każdej formacji. Jednak nie będzie żadnej rewolucji kadrowej, bo każdy z tych zawodników, którzy wywalczyli awans, zasługuje na grę w tej lidze. Przygotowania do sezonu rozpoczynamy z początkiem lipca. W planach mamy 3-4 mecze kontrolne.

Rozmawiał Jerzy Kuczyński


Oto zespoły, które grać będą w III lidze: Legionovia Legionowo (2. miejsce w minionym sezonie), Świt Nowy Dwór Maz (3.), Legia II Warszawa (4.), Błonianka Błonie (5.), Lechia Tomaszów Maz (6.), ŁKS II Łódź (7.), Ursus Warszawa (8.), Jagiellonia II Białystok (9.), Broń Radom (10.), Unia Skierniewice (11.), Pelikan Łowicz (12.), Pilica Białobrzegi (13.), Concordia Elbląg, Olimpia Zambrów, Warta Sieradz, Mławianka Mława (wszyscy beniaminkowie) oraz Sokół Ostróda (spadkowicz z II ligi).