Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Elbląg: Park Planty czeka rewitalizacja

2022-07-02 08:00:00 (ost. akt: 2022-06-30 16:12:19)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Park Planty w Elblągu to następne miejsce publiczne, które czeka rewitalizacja w ramach modernizacji przestrzeni parkowych w mieście. Ta wiadomość to jednocześnie doskonała okazja do przypomnienia naszym czytelnikom krótkiej historii tego parku.

Urząd Miejski w Elblągu zaplanował wykonanie kolejnego etapu projektu pod nazwą „Rewitalizacja przestrzeni parkowych w Elblągu” współfinansowanego ze środków UE i Budżetu Obywatelskiego 2021. Tym razem zadanie będzie dotyczyło parku Planty i znajdującej się nieopodal — przy ul. 1 Maja — fontanny. Na platformie zakupowej ogłoszono już przetarg na tę inwestycję.

Szeroki zakres rewitalizacji parku Planty


Zadanie podzielono na trzy części: modernizację istniejącej infrastruktury fontanny wraz z iluminacją świetlną przy ul. 1 Maja w Elblągu, rewitalizację parku Planty i budowę skateparku.

Modernizacja fontanny będzie polegała na przebudowie niecki, wykonaniu nowej instalacji technologicznej fontanny wraz z instalacjami wody obiegowej i wykonaniu iluminacji świetlnej wraz ze sterowaniem.
Fot. Ryszard Biel

Rewitalizacja parku Planty ma polegać na przebudowie ciągów pieszych, budowie ścieżki rowerowej z przystankami, wykonaniu ogrodu renesansowego, założeniu rabat bylinowych i krzewinkowych oraz regeneracji trawników. Drugim etapem tego zadania ma być usługa pielęgnacji wykonanych nasadzeń zieleni z wyłączeniem pielęgnacji trawników przez okres 36 miesięcy od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia.

Trzecia część zaplanowanego zadania — skatepark — obejmuje budowę takich elementów jak: Bank, Quater pipe, Funbox, Grindbox z grindem, Spine, Bowl, rampy i poręcze.


Park Planty kiedyś


Kiedyś park Planty był większy niż obecnie, rozciągał się również tam, gdzie dzisiaj znajdują się czołg — pomnik i miasteczko handlowe. Był okolony murem, który zaczęto stawiać w 1869 roku. Historia parku sięga jednak aż XVIII wieku, gdy w miejscu szańca, będącego częścią fortyfikacji Nowego Miasta, rozpoczęto plantowanie — czyli uprawę roślin. Teren ten — należący do niemieckiej rodziny Bartelt — został od niej zakupiony przez resursę „Humanitas”. Był jednym z największych przedwojennych parków Elbląga. Znajdowały się w nim alejki, kwiaty, altanki, ślimacza góra, fontanna, restauracja i plac zabaw.
Przed 1945 rokiem zwano go Cassino Garten od nieistniejącego już budynku kasyna, które tam funkcjonowało.
Fot. Pocztówka z prywatnych zbiorów Lecha Słodownika

Po dawnych umocnieniach ostało się jedynie wzniesienie nazywane wtedy „Schneckeberg”, czyli ślimak. To właśnie w nim mieści się „grota”. Przed wojną znajdowała się tam herbaciarnia, a w czasach peerelu działała lodziarnia.
Do dziś mieszkańcy wspominają ją z nostalgią.

— To było jedno z ważniejszych miejsc dla mnie jako dzieciaka — mówi pani Sylwia.
Fot. Ryszard Biel

I dodaje: — Do Groty biegłyśmy z siostrami w każdą niedzielę po mszy w katedrze. Oczywiście na lody. Teraz to sobie może trudno wyobrazić — ciastkarni, lodziarni jest multum. Wtedy jednak nie było ich tak dużo, a te, które istniały — tak jak Grota — były miejscami dla dzieciarni bardzo ważnymi. Park planty dziś


Obecnie jest to najmniejszy park w Elblągu i zajmuje niespełna 2,6 hektara.
Jest położony w centrum miasta, między ulicami 12 Lutego, Armii Krajowej, Pocztową i Krótką. W parku znajdują się stoły do gry w szachy, plac zabaw dla najmłodszych i fontanna. Wzdłuż alejek, wśród drzew, można przysiąść na ławeczkach lub schronić przed słońcem pod pergolami.

W parku można podziwiać 4 formy przestrzenne, w tym tzw. Żubra autorstwa Lecha Kunki. Do czasów obecnych zachowała się aleja lipowa, przy której rosną jej dwa gatunki: drobnolistna i szerokolistna. W parku Planty spotkamy również klon srebrzysty, który zwykle występuje na mokrych glebach, a z którego można zrobić syrop klonowy. Rosną tu również: klon zwyczajny, wiąz, śliwa czerwona, która, co ciekawe, najpierw kwitnie, a potem puszcza liście.

Dereń jadalny to drzewo, które bardzo ładnie kwitnie, a do tego z jego owoców można zrobić dżem czy powidła. W parku rośnie też daglezja, kasztan czerwony oraz biała topola. Najciekawszym drzewem w parku Planty jest skrzydłowiec kaukaski, który występuje w Armenii, Gruzji i Rosji.