Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

Truskawkobranie 2022 już 2 lipca na Złotej Górze w Brodnicy Górnej

2022-07-01 10:20:48 (ost. akt: 2022-07-01 10:27:30)
Truskawka Kaszubska/Kaszëbskô Malëna

Truskawka Kaszubska/Kaszëbskô Malëna

Autor zdjęcia: Truskawka Kaszubska/Kaszëbskô Malëna facebook @truskawkakaszubska

Po przerwie spowodowanej pandemią na Złotą Górę w Brodnicy Górnej wraca Truskawkobranie — największa impreza plenerowa dedykowana truskawkom.

W roku 2009 Kaszëbskô malëna została uznana przez Komisję Europejską za Chronione Oznaczenie Geograficzne. Była pierwszym produktem regionalnym na Pomorzu jako 13. produkt z Polski z unijnym certyfikatem obok oscypka, jabłek łąckich, rogala świętomarcińskiego czy miodu drahimskiego.

Znakiem objęte są trzy odmiany: deserowe – Elsanta i Honeoye oraz do przetwórstwa – Senga Sengana.

Kaszubskie truskawki przez smakoszy uważane są za najlepsze na świecie, słodkie i aromatyczne, dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, a swój niepowtarzalny smak zawdzięczają ponoć słonej bryzie od morza.


Dojrzewają jako ostatnie w kraju ze względu na surowy mikroklimat Pojezierza. Są zwiastunem lata i wakacji, bo wysyp przypada na koniec czerwca, początek lipca.

W tym czasie odbywają się imprezy plenerowe, na które przyjeżdżają rzesze turystów spragnionych kaszëbsci malëne. Największą z nich jest Truskawkobranie w Brodnicy Górnej.


TRUSKAWKOBRANIE to sztandarowa impreza plenerowa gminy Kartuzy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16 w sobotę, 2 lipca. Tradycyjnie miejscem tego wydarzenia jest amfiteatr przy Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej koło Kartuz.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie festyn ludowy, jarmark, stoiska kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych oraz koncerty znanych wykonawców.


W PROGRAMIE:
16 — Regionalny Zespół Pieśni i Tańca KASZUBY
16.30 — Teatr Qfer — program dla dzieci
17 — Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łapalice
18 — The Moneymaker$
19 — Jula
21 — Poparzeni Kawą Trzy

W trakcie imprezy rozstrzygnięte zostaną następujące konkursy: Bitwa Regionów Piknik Produkt Polski, Najlepsza Potrawa Kaszubska z truskawką, Najładniejsze Stoisko Truskawkowe.

Odbędzie się też kiermasz twórców ludowych, nie zabraknie stoisk z gastronomią i atrakcji dla dzieci.