Dawny Elbląg na fotografiach odnalezionych na strychu [ZDJĘCIA]

2023-08-24 19:00:00(ost. akt: 2023-08-24 16:51:32)

Autor zdjęcia: archiwum Czytelniczki

Elbląg, Malbork, Krynicę Morską sprzed II wojny światowej możemy podziwiać na zdjęciach, które jedna z Czytelniczek udostępniła naszej redakcji. Są także zdjęcia z ówczesnego Królewca, Kanału Elbląskiego oraz nieistniejącego już Mauzoleum Hindenburga pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą.
Nasza Czytelniczka udostępniła nam kilkadziesiąt zdjęć, na których możemy podziwiać m.in. Elbląg sprzed II wojny światowej, a także Malbork, Królewiec, Krynicę Morską

Prawdopodobnie te zdjęcia nigdy wcześniej nie były publikowane. Na wielu są również obecne niemieckie miasta. Fotografie, chociaż niewielkich wymiarów, są dobrze zachowane.

— Zdjęcia zostały odnalezione przez mojego teścia w 1945 r. lub 1946 r. na strychu jednego z budynków w Elblągu — opowiadała w 2017 nasza Czytelniczka. — Były schowane w paczkach po papierosach. Są dobrze zachowane. Było ich trochę więcej, ale z czasem, gdy pożyczało się je do oglądania, to nie wszystkie do nas wracały.

Na udostępnionych naszej redakcji zdjęciach możemy zobaczyć m.in., jak przed II wojną światową wyglądał m.in. plac Słowiański, Bulwar Zygmunta Augusta, Technikum Mechaniczne przy ul. Komeńskiego, Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola.