środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Uwaga, złodziej! Nie daj się oszukać. Policja ostrzega

2022-07-04 16:00:00 (ost. akt: 2022-07-04 11:17:24)

Autor zdjęcia: pixabay

Jedne podały się za pracownice wodociągów, inne twierdziły, że pracują w przychodni zdrowia. Oszuści mają wiele metod działania, a na swoje ofiary czyhają nie tylko w internecie. Niektórzy wolą działać w realu, warto więc pamiętać, by na nich uważać.

Uważaj, kogo wpuszczasz do mieszkania — to mogą być złodzieje, którzy podszywają się pod pracowników wodociągów, dostawców energii, pracowników administracji czy służby zdrowia — przekazują policjanci z Gdańska.

I relacjonują: — 85-letnia mieszkanka Przymorza wpuściła do swojego mieszkania dwie kobiety, które powiedziały, że są pracownikami służby zdrowia. Kobiety przeprowadziły z pokrzywdzoną „badanie”, a podczas jej nieuwagi ukradły z mieszkania kilkadziesiąt tysięcy złotych.

— Kolejna pokrzywdzona to 89-latka z Wrzeszcza, do której zapukały „pracownice” wodociągów. Kobieta wpuściła złodziejki do mieszkania i tak jak prosiły, odkręciła w łazience wodę. W tym czasie jedna z nich okradła seniorkę. Gdy kobieta się zorientowała, że padła ofiara kradzieży, fałszywe pracownice wodociągów zdążyły opuścić jej mieszkanie. Łupem złodziejek padła biżuteria, a także prawie 200 tysięcy złotych — opowiadają gdańscy funkcjonariusze.

Policjanci radzą: — Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, którzy mogą być w grupie osób narażonych na tego typu przestępstwa. Uczul swoich bliskich na tego typu zagrożenia i zapoznaj z kilkoma uniwersalnymi radami.

O tym pamiętaj:


• Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, wodociągów, administracji, pracownika służby zdrowia, zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i zapytaj, czy taki człowiek miał cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość i sprawdź go bardzo dokładnie.

• Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust.

• Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i zwyczajnie cię okraść.

• Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadów. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.

• Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych lub kuchenki, strumienie wody w kranie itp. Jeden będzie ci towarzyszył, odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

• Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.

• Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.

Jeśli już wpuszczasz osoby do mieszkania, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

Jeżeli po wizycie obcych osób zauważysz w mieszkaniu brak oszczędności, biżuterii, innych cennych przedmiotów, natychmiast zaalarmuj policjantów, dzwoniąc pod numer 112.


Źródło: KMP Gdańsk