Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Zielonce Pasłęckiej

2022-07-13 08:47:29 (ost. akt: 2022-07-13 09:24:31)

Autor zdjęcia: W-MUW

12 lipca 2022 roku w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej po raz piąty odbyły się uroczystości związane z obchodami Wojewódzkiego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą, której przewodniczył J. E. Biskup Elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Następnie przy Pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu wieńce i wiązanki kwiatów złożyły władze samorządowe, przedstawiciele instytucji państwowych, kombatanci oraz mieszkańcy wsi Zielonka Pasłęcka i Krasin.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jako święto państwowe został ustanowiony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za udzieloną pomoc polskim żołnierzom i uchodźcom. Pierwsze obchody tego państwowego święta odbywały się w roku 100-lecia polskiej niepodległości. Święto przypada na 12 lipca.

Data święta nie jest przypadkowa. 12 lipca 1943 niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom w przeciągu dwóch dni zostali wymordowani, a miejscowość spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. Dzień wcześniej, 11 lipca 1943 na Wołyniu nastąpiła kulminacja rzezi polskiej ludności przez ukraińskich nacjonalistów zwana „krwawą niedzielą”.

W 1943 dokonano na terenie parafii Rożyszcze masowych zbrodni na Polakach. Po zakończeniu II wojny światowej parafianie zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron i przenieśli się na tzw. ziemie odzyskane. Transport ludzi składający się z kilkudziesięciu wagonów dotarł w lipcu 1945 do Pasłęka, a stamtąd Wołyniacy przyjechali do miejscowości Griinhagen, którą zajęli i po wielu pertraktacjach nazwali ją Wołyńcem, a która dopiero w sierpniu 1948 przyjęła nazwę Zielonka Pasłęcka. Wiele cennych rzeczy z kościoła w Rożyszczach, zostało przywiezionych do Zielonki i obecnie po konserwacjach znajduje się w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej m.in. 3 duże zabytkowe obrazy, piękna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i obraz Pana Jezusa Tarnorudzkiego.

Do chwili obecnej większość mieszkańców Zielonki Pasłęckiej stanowią Wołyniacy i ich potomkowie.

UM Pasłęk