Niedziela, 28 maja 2023. imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Wyremontują drogę powiatową dzięki wsparciu Lasów Państwowych

2022-07-13 15:02:01 (ost. akt: 2022-07-13 15:26:07)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

960 tysięcy złotych dofinansowania otrzymało Starostwo Powiatowe w Elblągu od Lasów Państwowych na remont drogi powiatowej z Pomorskiej Wsi do Kamiennika. Dzięki finansowemu wsparciu dokończony zostanie remont drogi powiatowej w gminie Milejewo.

Dofinansowanie przekazane przez Lasy Państwowe zostanie przeznaczone na remont drogi powiatowej nr 1135N Pomorska Wieś – Kamiennik. Prace zostaną przeprowadzone na odcinku 1100 metrów w Pomorskiej Wsi.

W ramach podpisanej umowy Lasy Państwowe przekazały 80 procent wartości całej planowanej inwestycji, która wyniesie 1 200 000 zł. Wartość dofinansowania opiewa na kwotę 960 000 zł. W ramach inwestycji wykonana zostanie pełna konstrukcja drogi wraz z chodnikami.

— To bardzo ważny projekt — strategiczny także dla lasów, które korzystają z dróg i infrastruktury drogowej oraz przychylności lokalnych włodarzy. Przekazanie środków jest odwdzięczeniem się za codzienne wsparcie oraz rekompensatą za korzystanie z dróg, które są eksploatowane, gdy wywozimy drewno z lasu. Nie my jako leśnicy, ale nasi podwykonawcy, kontrahenci i kupujący codziennie korzystają z tej drogi. W imię społecznej odpowiedzialności biznesu naszej firmy wspieramy lokalne samorządy, aby wszystkim żyło się lepiej w naszej małej ojczyźnie — powiedział Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Ryszard Zając, wicestarosta elbląski, przypomniał, że kilka lat temu wyremontowany został pierwszy odcinek od Milejewa do Kamiennika Wielkiego. W 2022 roku dokończono też modernizację niespełna 2-kilometrowego odcinka od lasu w kierunku Pomorskiej Wsi.

— Dzięki tej umowie będziemy mogli zakończyć zadanie, które zaczęliśmy kilka lat temu. Łączymy w ten sposób dwie drogi wojewódzkie — to bardzo dobry i bardzo ważny skrót. Droga objazdowa jest ważna również ze względów bezpieczeństwa — podkreślał wicestarosta elbląski. I przyznał, że wspomniana trasa od dawna potrzebowała remontu.

To już ostatni odcinek drogi przewidziany do modernizacji. W ubiegłym roku na trasie położono nową nawierzchnię asfaltową. Po zakończeniu prac z nowo powstałej drogi skorzystają także Lasy Państwowe.

— Kompleksy leśne są często porozrywane — wywóz drewna z lasu odbywa się w większości po drogach publicznych. Dofinansowanie drogi powiatowej, która częściowo prowadzi przez kompleks leśny, jest przykładem na to, że na bazie dróg publicznych nasze Państwowe Gospodarstwo Leśne może prowadzić działalność gospodarczą. Płacimy podatki, wspieramy sektor leśno-drzewny i sektor meblarski — w związku z czym pozyskane drewno musi trafić do odbiorców — oznajmił Mariusz Potoczny, nadleśniczy z Nadleśnictwa Elbląg.

Jednocześnie zauważył, że transport kołowy jest obecnie jedynym transportem umożliwiającym wywóz drewna z lasu, a omawiane wsparcie przyczyni się do podniesienia jakości dojazdów do domów i zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców — w tym lepszej komunikacji dla służb ratunkowych.

Zaznaczył też, że współpraca między różnymi lokalnymi instytucjami daje możliwość rozwoju całego regionu. Wskazywał, że nowa droga to możliwość dostarczania drewna do odbiorców takich jak zakłady przetwarzające drewno, które w naszym regionie dają znaczącą ilość miejsc pracy lokalnym mieszkańcom.

Wykonawca inwestycji został już wybrany, podpisanie umowy planowane jest w połowie lipca. Zakończenie remontu drogi przewidywane jest jeszcze w bieżącym roku.