Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-07-22 07:58:24(ost. akt: 2022-07-22 10:38:19)

Autor zdjęcia: MOSiR

Poniżej przegląd najciekawszych wydarzeń, które już w najbliższym czasie odbędą się w Elblągu i okolicach.

22-24 LIPCA
STOWARZYSZENIE KULTURALNE CO JEST? – USA: AMERYKAŃSKI WEEKEND W ELBLĄGU


11
Fot. materiały organizatora
11

Kultura amerykańska, a popkultura w szczególności, inspiruje, wpływa i obecna jest na całym świecie. W Elblągu również nie brakuje pasjonatów motoryzacji, sportów czy muzyki mającej swe korzenie za oceanem. Organizatorzy zapraszają na trzy dni z atrakcjami inspirowanymi tą właśnie kulturą/popkulturą.
W trakcie imprezy będzie możliwość spotkania postaci z popkultury amerykańskiej, można się będzie przejechać po Starym Mieście elegancką furą w towarzystwie np. Elvisa lub Marylin, a także znaleźć super miejscówki (źródełko coca-coli, stację paliw teleportowaną z amerykańskich bezdroży przy Route 66 i inne) oraz zjeść coś z barbeque (dobrze zgrillowane mięcho!).
PIĄTEK 22 lipca
16:00 – otwarcie Wystawy Amerykańskich Aut i Motocykli
18:00 – Street Art na żywo – malowanie tematów inspirowanych popkulturą amerykańską
20:00 – koncert TRĄBA DELUKS (jazz&groove)
Miejsce wydarzeń – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
SOBOTA 23 lipca
10:00 – 13:00 I Elbląski Turniej Amerykańskiej Koszykówki Ulicznej (2/2, obowiązują zapisy drużyn)
13:00 – 15:00 I Oficjalne Mistrzostwa Elbląga Amatorów w Siłowaniu na Rękę
20:00 – koncert DROGA NA OSTROŁĘKĘ (country&western)
Miejsce wydarzeń – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
NIEDZIELA 24 lipca
10:00 – 13:00 Wystawa Amerykańskich Aut i Motocykli – finał i dodatkowe atrakcje
Miejsce wydarzeń – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

23 LIPCA
PTTK ELBLĄG – SOBOTA Z PRZEWODNIKIEM PTTK "LOTNICTWO W ELBLĄGU"


Fot. materiały organizatora

W ramach corocznej akcji PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, organizuje darmowe spacery z przewodnikiem „Sobota z przewodnikiem PTTK”. Ten tak bardzo popularny cykl jest prowadzony przez elbląskich przewodników z Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej przy współpracy z zaproszonymi przedstawicielami instytucji, które znajdują się w tegorocznym programie „Sobota z przewodnikiem PTTK”. Wakacyjny cykl Sobót związany jest z „Popularyzacją krajoznawstwa oraz wspieraniem różnorodnych form turystyki aktywnej wraz z organizacją eventów na szlaku parków”, jako zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Elbląg. Podczas spacerów z przewodnikiem zwiedzamy najciekawsze miejsca w Elblągu.
Każde ze spotkań związane jest tematycznie z zabytkami i historią naszego miasta. Atutem spacerów jest niebywała okazja do poznania miejskich tajemnic, historii i przewodnickich ciekawostek oraz poznania miejsc na co dzień rzadko odwiedzanych czy też niedostępnych.
Tegoroczna 12 edycja obejmuje 9 sobotnich spotkań w miesiącach wakacyjnych.
Oprócz tradycyjnych spacerów z historią elbląskich ulic, budynków czy też obcych wojsk w dawnym Elblągu, będziemy mieli możliwość wejścia do miejsc rzadko odwiedzanych dzięki współpracy z Aeroklubem Elbląskim, Jachtklubem Elbląg oraz GE Power Sp. z o. o.
Oczywiście wszystkie spacery są bezpłatne i odbywają się bez względu na pogodę.
Data i godzina: 23 lipca, godz. 10:00 / Miejsce: wyjście z tunelu dworca PKP, od strony ul. Lotniczej
Przewodnik: Leszek Marcinkowski, Tomasz Agejczyk

23 LIPCA
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL – LETNIE KINO POD CHMURKĄ "PATERSON"


Fot. materiały organizatora

Sobota, letni wieczór, ulubiona osoba, koc na trawie i dobry film – to idealny przepis na Letnie Kino Pod Chmurką!
W każdą sobotę wakacji, od 2 lipca do 27 sierpnia, zapraszamy Was na dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL, gdzie wyświetlane będą wybrane przez Was filmy. Seanse rozpoczynać się będą po zmroku.
Podsumowując:
Kiedy? Każda sobota wakacji.
Gdzie? Dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL.
O której? Po zmroku. Seanse z tygodnia na tydzień będą zaczynać się kilkanaście minut szybciej, ze względu na krótszy dzień. O konkretnej godzinie będziemy Was informować na bieżąco.
Za ile? Wstęp wolny.
Co zabrać? Zabierzcie to, co lubicie i co może Wam się przydać: koce, bluzy, przekąski.
Widzimy się w najbliższą sobotę, 23 lipca, około godz. 21:45!
Film: „Paterson” (reż. Jim Jarmusch)

24 LIPCA
XXV LETNI SALON MUZYCZNY BAŻANTARNIA 2022 "LEŚNE NUTY"


Fot. materiały organizatora

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zapraszają na XXV Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022. Początek koncertów godz. 17.00 muszla koncertowa w Bażantarni. Wstęp wolny.
24.07: „Leśne nuty” - "Babrzysko" w składzie: Marta Łochyńska, Andrzej Jesse, Piotr Cebernik, Michał Mańkowski, Laszlo Kajan i Krzysztof M. Kadlec; Orkiestra Dęta OSP w Zielonce Pasłęckiej: kapelmistrz Adrian Bracki

24 LIPCA
STOWARZYSZENIE KULTURALNE CO JEST? – MIASTO.GRAMY


Przed nami wyjątkowe muzyczne lato! Nieoczekiwane lokalizacje, nieoczekiwani artyści. To impreza, o którą nikt nie prosił, a każdy potrzebował.
Cykl Miasto.Gramy to 12 koncertów, zlokalizowanych w różnych miejscach Elbląga, do których zaprosiliśmy artystów nietuzinkowych, często Wam znanych, choć tym razem zobaczymy ich w nie do końca oczywistych okolicznościach. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.
Ponieważ pogoda w lecie bywa kapryśna dopuszczamy zmiany lokalizacji, choć bardzo nie chcielibyśmy tego robić...
Co? Gdzie? Kiedy?
Dzień i godzina: 24 lipca, godz. 19:00 / Miejsce: Amfiteatr Park Dolinka
Koncert: NICK SINCKLER (pop, funky)

24 LIPCA
ELBLĄG PARK KAJKI – Kaj-t-kowe Popołudniki Artystyczne


Fot. materiały organizatora

Zapraszamy na artystyczne popołudnia w elbląskim mieście-ogrodzie, tj. w Parku Kajki. Będziemy bawić się słowem, kolorem, dźwiękami. Nad wszystkim będą czuwali poeta Michał Kajka i malarz Julian Fałat. Rezerwujcie dwa – 24 lipca i 21 sierpnia – pełne sztuki i relaksu, niedzielne popołudnia.
Kaj-t-kowe Popołudniki Artystyczne to miejskie pikniki w Parku Kajki. Na pierwszy zapraszamy już 24 lipca. Startujemy o godz. 15:00. Dla wygody warto wziąć swój koc lub leżak i ulubione przekąski.
PROGRAM Kaj-t-kowych Popołudników Artystycznych:
24 lipca, godz. 15:00, Park Kajki (przy górce saneczkowej, na wysokości ul. Fałata 85)
15:00 Gra parkowa „Tajemnice Kajki” – prowadzenie: Benita Kończak
16:00 warsztaty „Ukwiecone dzieła sztuki” – prowadzenie: Anna Łebek–Obrycka; warsztaty „Parkowe zanurzenie”– prowadzenie: Marzena Żachowska; swobodne animacje plenerowe
18:00 Trele, morele – improwizowany koncert parkowy – prowadzenie: Bartosz Krzywda i gość
18:30 Wernisaż wystawy „Ukwieconych dzieł sztuki”
Na Kaj-t-kowe nie trzeba się zapisywać. Udział jest bezpłatny. Wszystkie aktywności rozpoczynają się na polanie przy górce saneczkowej w Parku Kajki.
Współorganizatorem Kaj-t-kowych jest Spółdzielnia Socjalna IDEA.
Kaj-t-kowe Popołudniki Artystyczne to miejskie pikniki w Parku Kajki realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Elbląga.
Wnioskodawcą projektu była Karolina Śluz.

24 LIPCA
ARTYSTYCZNE LATO PASŁĘK 2022 z Teatrem im. A. Sewruka z Elbląga


Fot. materiały organizatora

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na Artystyczne Lato Pasłęk 2022 z Teatrem im. A. Sewruka z Elbląga.
24 lipca 2022 godz. 19:00 - Sztuka teatralna "Nocny portier i kobieta finalna" A. Burzyńskiej
Obsada: Karina Węgiełek, Artur Hauke
Opis: Pracujący w dużej firmie portier – wieczny pechowiec, który nie jest nawet w stanie nagrać ostatniego pożegnania na automatyczną sekretarkę matki – decyduje się odejść z tego świata. Ostateczny krok przerywa wpadająca ni stąd ni zowąd atrakcyjna kobieta. Nazywa siebie Kobietą Finalną, bowiem każdy jej kolejny mężczyzna traci życie, a to z powodu wypadku, a to zawału. Kobieta ma dosyć ciągnących się za nią zgonów i, żeby przerwać złą passę, postanawia związać się z największym pechowcem w mieście. Google wskazuje jej Portiera, któremu oświadcza, że następnego dnia wprowadzi się do jego mieszkania, wezmą ślub i urządzą wesele. Jaki będzie finał tego dość nietypowego spotkania?
Miejsce: Scena przy Zamku na placu św. Wojciecha w Pasłęku.

25 LIPCA
Festyn Bezpiecznych Kierowców na Torze Kalbar


Fot. MOSiR

Przed nami kolejna tego lata impreza rodzinna organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W poniedziałek, 25 lipca, w godzinach 16:00-19:00, na Torze Kalbar odbędzie się festyn z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Będzie to idealna okazja, aby promować wśród mieszkańców bezpieczne poruszanie się na drodze. Wśród atrakcji znajdziemy m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, pokaz sprzętu służb mundurowych, paintball oraz elektryczne rowery.
Podczas letniego festynu na terenie toru dostępnych będzie wiele ciekawych atrakcji związanych z bezpieczeństwem i dobrą zabawą. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego udostępni swój symulator zderzeń oraz alkogogle. Przy stoisku Komendy Miejskiej Policji w Elblągu będzie można sprawdzić z bliska jak wygląda nowoczesny radiowóz czy posłuchać wykładu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zapobieganiu uzależnieniom. Na festynie pojawi się także Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych EPT z pokazami eksperymentów naukowych.
Sporym zainteresowaniem wśród najmłodszych powinny cieszyć się dmuchane zjeżdżalnie oraz pokaz sprzętu wojskowego przygotowanego przez 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie wchodzący w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT zorganizują także specjalne stanowisko z paintballem. Natomiast elbląska Straż Miejska udostępni grę planszową dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na powierzchni toru będą przygotowane także specjalne przeszkody, równoważnie, slalomy, znaki drogowe, które utworzą atrakcyjny tor przeszkód dla rowerków, hulajnóg, wrotek czy rolek.
Fani elektrycznych rowerów oraz gokartów będą mogli bezpłatnie wypróbować jak na torze sprawują się te pojazdy. Każdemu uczestnikowi zajęć sportowych zalecamy założenie kasku i ochraniaczy. Warto także pamiętać, że podczas festynu ograniczona będzie możliwość tradycyjnej i swobodnej jazdy na torze. Serdecznie zapraszamy na festyn. Wstęp wolny.

6 SIERPNIA
ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA – Park z kulturą: Wah - Wah Brass w Parku Dolinka


Park Dolinka, Amfiteatr i Wah - Wah Brass – oto przepis na udane letnie popołudnie elbląskiego melomana. 6 sierpnia (sobota), wraz z artystami tworzącymi ten wyjątkowy zespół dęty, poznamy oblicze (i to niejedno) muzyki rozrywkowej. Wah-Wah Brass to muzycy, którzy doświadczeniem mogliby obdzielić co najmniej kilka zespołów (występy m.in. w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech oraz Australii), a o ich kunszcie świadczą choćby wspólne występy z Krzysztofem Pendereckim, Justyną Steczkowską, Waldemarem Malickim czy Alicją Majewską. Czas, by poznał ich Elbląg – start o godzinie 17, wstęp wolny.
Data i godzina: 06.08.2022, sobota, 17:00 / Miejsce: Amfiteatr – Park Dolinka
Wykonawcy: Wah – Wah Brass
W programie m.in. Muzyka rozrywkowa z Polski i świata
Wstęp wolny


7 SIERPNIA fo
ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA – Park z kulturą: koncerty EOK w Parku Kajki


Fot. Elbląska Orkiestra Kameralna

Park Kajki – miejsce pełne flory, fauny i...muzyki? Jak najbardziej, a to za sprawą Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która zaprasza na 3 letnie koncerty plenerowe. 17 lipca i 7 oraz 21 sierpnia, wraz z muzykami EOK, przeniesiemy się do świata najpiękniejszych melodii muzyki klasycznej. Czekają nas spotkania z utworami z Polski i świata, które pozostają inspiracją dla kolejnych kompozytorskich pokoleń i cieszą się niezmiennie popularnością wśród melomanów. W taki sposób można „parkować” godzinami, wstęp wolny.
Data i godzina: 7.08.2022, niedziela, 15:00 / Miejsce: Park Kajki
Wykonawcy: Zespół Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
W programie m.in. Muzyka klasyczna z Polski i świata


DO 21 SIERPNIA
RATUSZ STAROMIEJSKI – GWIEZDNA FLOTA: WYSTAWA MODELI INSPIROWANYCH CYKLEM STAR WARS


Sympatycy, fani i fanatycy uniwersum Star Wars, będą mogli na żywo obejrzeć około 30 ręcznie wykonanych modeli statków i postaci, będących odwzorowaniem tych, które pojawiły się w produkcji filmowej.
Twórcami wystawy jest czwórka elblążan, dla których sympatia do serii filmów Gwiezdne Wojny, przerodziła się w życiową pasję. Wszystkie skonstruowane przez nich modele, zostały od podstaw wykonane z papieru, plastiku i innych materiałów z odzysku. Najogólniej mówiąc, modele powstają zgodnie z ideą recyklingu. Oczywiście nie jest to pierwsza wystawa ich modelarskiego dorobku, bo do tej pory zdążyli zaprezentować ją w wielu Europejskich miastach, takich jak Wiedeń, Bruksela czy Berno.
Gigantyczny Sokół Millennium, czterometrowy Nebulon, majestatyczny Star Destroyer czy Pustynna Barka Jabby - wszystkie z tych statków oraz wiele, wiele więcej będziecie mogli podziwiać podczas wystawy Gwiezdna Flota! Niech moc będzie z Wami!
Wystawa:
Do 21 sierpnia w godz. 10:00 – 20:00.
Ratusz Staromiejski, ul. Stary Rynek 25, sala koncertowa (I piętro)
wstęp wolny