Witkowski: Możliwości przeładunkowe portu w Elblągu wzrosną do ok. 2,5 mln ton

2022-07-25 08:53:39(ost. akt: 2022-07-25 08:59:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Po zakończeniu całej inwestycji pogłębienia drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z elbląskim portem, możliwości przeładunkowe portu w Elblągu wzrosną do około 2,5 mln ton towarów rocznie — poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Według naszych ocen i analiz po otwarciu pogłębionego toru wodnego przez Zalew Wiślany miedzy 2 a 2,5 mln ton rocznie towarów może być przeładowywanych w porcie w Elblągu, z zastrzeżeniem, że pojawi się tam strategiczny inwestor — powiedział Witkowski.

Dodał, że w porcie można byłoby zwiększyć możliwości przeładunkowe węgla, a także uruchomić przeładunki kontenerów.
— Na Bałtyku pływa bardzo dużo statków, które przewożą kontenery na trasach łączących duże porty z mniejszymi. Takim portem dowożącym i rozwożącym Elbląg może spokojnie zostać — stwierdził wiceminister.

17 września ma się odbyć otwarcie budowanego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Cała inwestycja, na którą składa się pogłębienie drogi wodnej, budowa mostu w Nowakowie czy pogłębienie rzeki Elbląg, ma zostać zakończona w przyszłym roku.

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest priorytetową inwestycją, która skróci drogę statków na Bałtyk oraz umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i innych portów Zalewu Wiślanego.

Po pogłębieniu toru wodnego, przez Zalew Wiślany będą do Elbląga mogły wpływać statki morskie o długości 100 metrów oraz zestawy barek długich na 180 m, o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 m.