PGNiG Superliga Kobiet powiększona. Zmienia się format rozgrywek

2022-07-27 16:07:47(ost. akt: 2022-07-27 16:12:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W podwarszawskich Markach w tamtejszym Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnym odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o zmianach, w których dojdzie w nowym sezonie 2022/2023 w Superlidze kobiet. W konferencji udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki - Kamil Bortniczuk, Prezes ZPRP - Henryk Szczepański, Prezes Superligi - Piotr Należyty, Prezes Galiczanki Lwów - Roman Fedyszyn oraz zaproszeni goście.
Od nowego sezonu 2022/2023 w najwyższej klasie rozgrywkowej zagra dziesięć klubów. Nowymi zespołami są mistrz Ukrainy Galiczanka Lwów oraz Ruch Chorzów, który zajął drugie miejsce w turnieju mistrzów I ligi w rozgrywkach barażowych.

W związku z powiększeniem PGNiG Superligi zmianie ulegnie również system rozgrywek. Pierwsza zasadnicza część sezonu, rozegrana zostanie systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Następnie tabela podzielona zostanie na grupę mistrzowską, w której znajdzie się pierwszych sześć zespołów oraz grupę spadkową, w której znajdą się drużyny z miejsc 7-10 po pierwszej rundzie. Po podziale na grupy, zespoły rywalizować również będą w systemie mecz i rewanż.

— W maju zapowiedzieliśmy gotowość do powiększenia Superligi. Wszystkie kluby jednogłośnie podjęły decyzję na tak. Mimo tak krótkiego czasu oba nowe kluby przeszły pełne licencyjne postępowania i po tych wszystkich ostatecznych zmaganiach będą występować w meczach o ligowe punkty — powiedział prezes Superligi sp. z.o.o. Piotr Należyty.

I dodał: — Siedmiokrotny z rzędu mistrz Ukrainy, na pewno przyczyni się do podniesienia wzrostu poziomu rozgrywek. Klub ten swoje mecze w roli gospodarza rozgrywać będzie w Markach k/ Warszawy.

Rozpoczęcie rozgrywek nastąpi w pierwszej połowie września. Na razie, wszystkie zespoły, solennie trenują i przygotowują się do nowego sezonu. Start Elbląg pod okiem nowego trenera Romana Monta (przyszedł z Varsovii Warszawa) trenuje pięć razy w tygodniu na obiektach własnych.

W sierpniu wystąpi na turnieju w Gnieźnie, jak i w Elblągu w walce o puchar marszałka woj warmińsko - mazurskiego, rozegra też 2-3 spotkania kontrolne. Obecnie trzy zawodniczki elbląskiego klubu: Aleksandra Hypka, Nikola Głębocka i Paulina Kopańska, występują w Óodzi w reprezentacji Polski na Europejskich Igrzyskach Akademickich.
Jerzy Kuczyński