Sobota, 3 grudnia 2022. imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Zabójstwo przy ulicy Pionierskiej w Elblągu. Zbrodnię bada prokuratura

2022-07-28 12:43:28 (ost. akt: 2022-07-30 10:10:10)

Autor zdjęcia: EG

Dwa tygodnie temu w jednym z mieszkań przy ulicy Pionierskiej w Elblągu młoda kobieta dokonała przerażającego odkrycia. Rodzinna tragedia wstrząsnęła całą lokalną społecznością. Jakie są aktualne ustalenia prokuratury w sprawie śmierci dwóch osób?

W sobotę 16 lipca — przypomnijmy — córka zaniepokojona tym, że jej matka nie odbiera telefonu, postanowiła ją odwiedzić. Kiedy weszła do mieszkania, doznała szoku. W pomieszczeniu kuchennym znajdowało się ciało jej 38-letniej matki. To był dopiero początek rodzinnego dramatu.

— Zdarzenie dotyczy ujawnienia zwłok kobiety w średnim wieku w jednym z mieszkań przy ulicy Pionierskiej. W sobotę 16 lipca zwłoki zostały ujawnione przez dorosłą córkę denatki, która była zaniepokojona tym, że matka nie odbierała telefonu — relacjonował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski.

Jak przekazuje, u zmarłej stwierdzono liczne i rozległe obrażenia ciała zlokalizowane głównie w obrębie głowy oraz górnych części ciała. W trakcie wykonywanych na miejscu ujawnienia zwłok czynności procesowych wstępnie ustalono, że do zgonu doszło w wyniku zabójstwa i miało to prawdopodobnie miejsce dzień wcześniej, czyli w piątek 15 lipca w godzinach popołudniowych. Ponadto, jak ustalono, zmarła była widziana po raz ostatni właśnie 15 lipca — i to w momencie, gdy do wynajmowanego mieszkania wchodziła w towarzystwie mężczyzny.

To nie koniec rodzinnego dramatu. W poniedziałek 18 lipca w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu zarejestrowane zostały materiały dotyczące nie jednego, ale dwóch zdarzeń.

— Drugie zdarzenie dotyczy ujawnienia zwłok 40-letniego mężczyzny w domu jednorodzinnym w miejscowości Rychliki, w której zamieszkiwał. Wstępnie ustalono, że przyczyną zgonu była śmierć w wyniku zamachu samobójczego poprzez powieszenie się — przekazuje Karmowski.

Według ustaleń prokuratury córka o swoim odkryciu i śmierci 38-latki poinformowała jej męża. Ten w chwilę po odbytej z nią rozmowie zadzwonił do swojej matki z prośbą o opiekę nad dwójką dzieci w wieku 7 i 9 lat. Zaniepokojona kobieta pojechała do miejsca zamieszkania syna, gdzie odnalazła jego zwłoki.

Zdaniem prokuratury najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja, że najpierw doszło do zabójstwa kobiety, a później sprawca popełnił samobójstwo.
Jak wynika ze zgromadzonego do chwili obecnej materiału dowodowego, wzajemne relacje pomiędzy małżonkami nie układały się poprawnie — nie mieszkali razem i toczyło się pomiędzy nimi postępowanie rozwodowe.

Prokurator Rejonowy w Elblągu wszczął dwa postępowania przygotowawcze w formie śledztw w sprawie dotyczącej zaistniałego w dniu 15 lipca 2022 roku w Elblągu zabójstwa 38-letniej kobiety tj. o czyn kwalifikowany z art. 148 paragraf 1 kk oraz w sprawie zaistniałego w dniu 16 lipca 2022 roku w miejscowości Rychliki, gmina Pasłęk nakłonienia namową lub też poprzez udzielenie pomocy 40-letniemu mężczyźnie do targnięcia się przez niego na własne życie w wyniku czego doszło do jego zgonu tj. o czyn kwalifikowany z art. 151 kk.

We wtorek 19 lipca przeprowadzone zostały oględziny zewnętrzne i sekcja zwłok zmarłych. Czynności te pozwoliły na wstępne przyjęcie pierwotnych ustaleń, według których kobieta straciła życie w wyniku zabójstwa, a mężczyzna popełnił samobójstwo.

Na tym etapie w prowadzonych w sprawach postępowaniach przygotowawczych podejmowane są niecierpiące zwłoki czynności procesowe oraz działania zmierzające do pełnego wyjaśnienia ich okoliczności faktycznych.