środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Rozmowy w sprawie rozwoju elbląskiego portu. Padła konkretna propozycja

2022-08-05 12:42:04 (ost. akt: 2022-08-05 16:27:57)

Autor zdjęcia: MAP

Urząd Miejski w Elblągu rozpoczął oficjalne rozmowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych na temat dalszego rozwoju elbląskiego portu. Skarb Państwa jest gotów zaangażować się kapitałowo i finansowo w rozwój i modernizacje portu w Elblągu.

W czwartek 4 sierpnia na zaproszenie wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki prezydent Witold Wróblewski wraz z dyrektorem Zarządu Portu Morskiego Arkadiuszem Zglińskim uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym przyszłości elbląskiego portu.

— Spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze, rozpoczęło oficjalne rozmowy na temat dalszego rozwoju elbląskiego portu, w kontekście kończącej się budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i ewentualnego udziału Skarbu Państwa w spółce komunalnej — przekazał Urząd Miejski w Elblągu.

— Przedstawiliśmy — wypracowaną przeze mnie, wspólnie z posłem Leonardem Krasuskim i ministrem Markiem Gróbarczykiem — konkretną propozycję — jesteśmy w stanie jako Skarb Państwa wygospodarować 100 mln zł na niezbędne inwestycje w porcie w zamian za pakiet kontrolny — Skarb Państwa byłby większościowym udziałowcem w spółce — poinformował w rozmowie z nami Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.


Jak zapewnia wiceminister, sama struktura tej umowy wymaga uszczegółowienia i prac roboczych, ale zaplanowane są już dalsze rozmowy.

Wiceminister aktywów państwowych po raz kolejny odniósł się też do zarzutów senatora Jerzego Wcisły.

— Chcemy rozmawiać z samorządem — zależy nam na rozwoju miasta i regionu elbląskiego. Działania pana Wcisły są prowadzone na szkodę Elbląga. W celu uzyskania doraźnej korzyści politycznej chce blokować działania rozwojowe w Elblągu, a takim działaniem niewątpliwie jest możliwość dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł pod potrzebne inwestycje i w konsekwencji objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego. Jako radny i senator nie pokazał się jako skuteczny ambasador Elbląga i regionu elbląskiego, to niech przynajmniej nie przeszkadza tym, którzy chcą, aby Elbląg i nasz region się rozwijał — podkreślił Andrzej Śliwka.

I dodał: — Przekop Mierzei Wiślanej jest ogromną szansą dla Elbląga, dlatego też wbrew malkontentom nie możemy stracić okazji, aby wreszcie port w Elblągu zaczął służyć mieszkańcom miasta, regionu i Polski. Prezes Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie w swoim programie powtarzają, że w Elblągu musi powstać IV port RP, który będzie miał status portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.