Czwartek, 6 października 2022. imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Uczennice z Elbląga wśród uzdolnionej młodzieży z całego kraju

2022-08-08 13:27:16 (ost. akt: 2022-08-08 13:30:10)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Wakacje trwają w najlepsze, jednak nie wszyscy uczniowie odpoczywają od nauki. Są tacy, którzy przerwę w zajęciach szkolnych wykorzystują do podnoszenia swojej wiedzy. Wśród pół setki zdolnej młodzieży biorącej udział w programie stypendialnym ADAMED SmartUP znalazły się Gabriela Szczepanik i Anna Wlizo z Elbląga.

Już po raz ósmy odbyła się edycja programu stypendialnego ADAMED SmartUP. Wzięło w nim udział 50 uczniów z całej Polski, by rozwijać swoje pasje. Pod okiem naukowców poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili.

— Poprzez program ADAMED SmartUP od lat popularyzujemy nauki ścisłe i przyrodnicze, a jednocześnie dajemy młodym uzdolnionym ludziom szansę na rozwój konkretnych zainteresowań i ukierunkowanie pasji. Chcemy, by zdobyte doświadczenie było jak najbliższe temu z rzeczywistego świata nauki, i to tej na najwyższym poziomie — wskazuje Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

W tym roku w programie wzięły udział dwie uczennice z Warmii i Mazur: Gabriela Szczepanik i Anna Wlizo z Elbląga.

— Przez dwa tygodnie nauczyłam się podstaw matematyki, które są z kolei potrzebne do bardziej wnikliwego poznawania fizyki. Z zajęć wynoszę to, że doświadczenia są naprawdę ważne w pracy naukowej i należy pracować zespołowo, aby wiele rzeczy wychodziło po naszej myśli — mówi Anna Wlizło z grupy fizyka i nowe technologie, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.

Koniec obozu to jednak nie koniec emocji. We wrześniu 50 uczestników 8. edycji spotka się na Gali finałowej, w trakcie której poznamy nazwiska 10 laureatów. W ramach nagrody czeka na nich program indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Po roku trójka najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację naukowych pasji.

— Wieloetapowa formuła programu pozwala maksymalnie rozwinąć potencjał naszych fantastycznych uczestników. Jednak, by zostać laureatem czy otrzymać stypendium, nie wystarczy sam talent. Należy wykazać się pomysłowością, wytrwałością i zdeterminowaniem, a także umiejętnościami pracy w grupie. To dzięki kilkuetapowej rekrutacji mamy pewność, że nasze wsparcie trafia do właściwych osób – podkreśla Martyna Strupczewska.

Laureaci programu stypendialnego otrzymają stypendium w wysokości 40 tys. złotych na dalszy rozwój i realizację kolejnych naukowych marzeń. To na co dokładnie zostanie przeznaczone jest również decydowane indywidualnie w zależności od potrzeb. Mogą być wyjazdy naukowe, udział w konferencjach, kursy. Wszystko zależy jaką ścieżkę rozwoju wybiorą stypendyści.