Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Święto Wojska Polskiego w Elblągu. Piknik, koncerty i wizyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka

2022-08-11 15:53:26 (ost. akt: 2022-08-12 11:42:43)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

„Weekend z wojskiem” pod takim hasłem w dniach 13-15 sierpnia w całym kraju odbywać się będą obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

START W BRANIEWIE


„Weekend z wojskiem” pod takim hasłem w dniach 13-15 sierpnia w całym kraju odbywać się będą obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W sobotę 13 sierpnia wojsko zaprasza do wspólnego świętowania w Braniewie. Swoje siły połączyły 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej i 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9:00 na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie.

W programie: przysięga wojskowa terytorialsów, promocja na stopień podoficerski żołnierzy Legii Akademickiej z 9BBKPanc. i defilada wojskowa. O godzinie 10:00 w tym samym miejscu rozpocznie się piknik militarny. Czołgiści z Braniewa zaprezentują m.in. jeden ze swoich czołgów PT-91. Czynne będą stoiska rekrutacyjne i namioty promocyjne jednostek. Najmłodszych mundurowi zapraszają na gry i zabawy dla dzieci, a dla wszystkich prosto z kuchni polowej serwowana będzie grochówka. Piknik potrwa do godziny 12:00.

PIKNIK WOJSKOWY W ELBLĄGU


Kolejnym etapem świętowania w naszym regionie będzie piknik, który odbędzie się w poniedziałek 15 sierpnia w Elblągu. I tutaj będzie można spróbować prawdziwej żołnierskiej grochówki, a jeżeli myślisz o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego, weź ze sobą kopię dowodu osobistego i świadectwo ukończenia ostatniej szkoły, a mobilni rekruterzy pomogą ci złożyć wniosek o powołanie. Piknik rozpocznie się o 13:00 na Starym Rynku, na 16:00 zaplanowano pod Ratuszem Staromiejskim pokaz filmu "Jack Strong", a o 20:00 na Wyspie Spichrzów odbędzie się "Koncert piosenki wojskowej państw NATO" zorganizowany w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki. Na scenie między innymi: Trubadurzy, Captain Jack, Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Tre Voci, Filip Lato, Marien i Jan Pietrzak.

— W pikniku wojskowym weźmie udział minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak. O takie wydarzenia w Elblągu zabiegałem osobiście wspólnie z posłem Leonardem Krasulskim w Ministerstwie Obrony Narodowej. Udało się! Dlatego już dziś serdecznie wszystkich na nie zapraszam — przekazał w rozmowie z nami Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

I zdradził: — Na uczestników pikniku będzie czekało wiele atrakcji i pokazów, a motyw przewodni to hasło: Zostań Żołnierzem RP. Będzie można zobaczyć, dotknąć i usiąść we wnętrzu pojazdów wojskowych. Będą to między innymi moździerz samobieżny RAK, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy ZPZR Poprad, a także wojskowe quady i motocykle. Będzie można obserwować i zapoznać się z obowiązkami polskich snajperów, spróbować żołnierskiej grochówki, posłuchać muzyki w wykonaniu artystów z klubu wojskowego i wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Elbląga.

15 SIERPNIA


Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w roku 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dniem wolnym od pracy. Obchody 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Elblągu 15 sierpnia o godzinie 12:00 przy pomniku Twórców Niepodległości (ul. Rycerska).