Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Przełaje w Bażantarni. Zawody na rzecz Piotrusia Luttera z Elbląga

2022-08-16 14:26:11 (ost. akt: 2022-08-16 18:44:48)
Zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Piotruś ma 5 lat, urodził się z wadami genetycznymi, cierpi na wiele chorób. Rodzice chłopca robią wszystko, by mu pomóc. Teraz do pomocy włączą się też organizatorzy i uczestnicy II Mistrzostw Elbląga w Biegach Przełajowych, które odbędą się już we wrześniu.

5 lat temu przyszedł na świat wyczekiwany syn Pani Ani i Pana Jacka. Piotruś urodził się z niedotlenieniem mózgu, wylewem śródczaszkowym, niestandardowym ciemiączkiem, brakiem kości czołowej, rozszczepem podniebienia oraz wadą stóp. Kolejne miesiące, lata nie przyniosły poprawny stanu zdrowia, a ujawniły kolejne wady i choroby. Epilepsja, autyzm, niedosłuch, wodogłowie, wentikomegalia. Piotruś jest jedynym w Polsce dzieckiem z mutacją genu BMP4 — przekazuje elbląski MOSiR.

Wszystko to w jednym ciałku, jednym organizmie chłopca, który chciałby zapewne powiedzieć Kocham Cię mamo. Piotruś nie mówi, ma trudności z komunikacją, emocjami, z chodzeniem. Rodzice z całych sił walczą o względną samodzielność synka. To nieustanne wizyty u specjalistów, kolejne badania, rehabilitacje, orteza kilkukrotnie operowanej już stopy. Marzeniem jest turnus rehabilitacyjny, na który starają się zebrać własną pracą pieniądze. II Mistrzostwa Elbląga w Biegach Przełajowych dedykujemy Piotrusiowi — informują organizatorzy wrześniowych zawodów.

Na początek odbędzie się bieg dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 16 lat. Uczestnicy wystartują w pięciu dystansach: 50, 100, 200, 300 i 400 m. Tutaj nie będzie pomiaru czasu.

Później rozpocznie się bieg dodatkowy na dystansie 5 km (jedna pętla trasy). Następnie na starcie ustawią się uczestnicy Biegu Głównego, tym razem na dystansie 10 km (dwie pętle po 5 km). Rywalizować będą na leśnych ścieżkach Bażantarni.

Biuro zawodów będzie się znajdowało w okolicach startu i mety na dużej polanie w Bażantarni. Na Biegu Głównym i Biegu Towarzyszącym na 5 km dostępne będą dwa punkty nawadniania. W obu biegach prowadzony będzie elektroniczny pomiar czasu, obsługiwany przez profesjonalną firmę pomiarową. Klasyfikacje w Biegu Głównym będą z podziałem na kobiety i mężczyzn, wraz z kategoriami wiekowymi. W Biegu Dodatkowym obowiązywać będzie tylko klasyfikacja generalna.

Wszyscy uczestnicy każdego z biegów otrzymają medale. Pamiątkowe statuetki powędrują natomiast do trzech najlepszych zawodników i zawodniczek w klasyfikacji generalnej Biegu Głównego, w jego poszczególnych kategoriach wiekowych oraz dla trzech najlepszych osób w Biegu Dodatkowym.

Program zawodów:
8.30 – otwarcie biura zawodów
10.00 – start Biegu dla dzieci i młodzieży
11.00 – start Biegu na 5 km
11.30 – wydawanie posiłków dla uczestników Biegu na 5 km
12.00 – start Biegu Głównego na 10 km
13.00 – wydawanie posiłków dla uczestników Biegu Głównego
13.30 – dekoracja zwycięzców w kategorii Open w Biegu na 5 km oraz w kategorii Open i kategoriach wiekowych Biegu Głównego.
14.00 – zakończenie imprezy.

Zgłoszenia na wszystkie trzy biegi będą przyjmowane do wtorku 13 września jedynie na elektronicznezapisy.pl, tam znajduje się również regulamin imprezy.

UM Elbląg