środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Elbląg: Czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w górę

2022-08-18 17:36:11 (ost. akt: 2022-08-18 15:37:00)
gotówka

gotówka

Autor zdjęcia: PAP

Zgodnie z opublikowanym niedawno zarządzeniem prezydenta miasta, już od stycznia 2023 roku podrożeją czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w Elblągu. Jak zmienią się stawki i o ile więcej płacić będą lokatorzy?

Według najnowszego rozporządzenia prezydenta Witolda Wróblewskiego miesięczna stawka bazowa czynszu za 1 m kw. powierzchni użytkowej lokali stanowiących mieszkaniowy zasób miasta wyniesie 7,50 zł — to o 25 groszy więcej niż dotychczas.
Ustalona została również nowa miesięczna stawka czynszu za 1 m kw. powierzchni użytkowej dla lokali w ramach najmu socjalnego - od stycznia będzie to 2,54 zł. Taka sama stawka będzie obowiązywać za 1 m kw. powierzchni użytkowej tymczasowych pomieszczeń.

Jak wskazuje więc dokument podpisany przez Wróblewskiego, od nowego roku lokatorzy mieszkań komunalnych i socjalnych zapłacą odpowiednio o 25 i 11 groszy więcej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Według rozporządzenia z sierpnia 2021 — przypomnijmy — miesięczna stawka bazowa czynszu za 1 m kw. powierzchni użytkowej lokali stanowiących mieszkaniowy zasób miasta wynosiła 7,25 zł, a za 1 m kw. powierzchni użytkowej dla lokali w ramach najmu socjalnego — 2,54 zł.

Co na to mieszkańcy Elbląga?
— Już ten rok był bardzo trudny, a ceny niemal wszystkiego poszły do góry i dały wszystkim w kość. Jak widać, przyszły rok wcale nie zapowiada się lepiej — stwierdza jedna z elblążanek.
— Co tu dużo mówić? Przecież podwyżki zawsze spotykać się będą z negatywną reakcją i tak jest w tym przypadku. Już teraz słyszę wśród sąsiadów narzekania i obawy dotyczące tego, co jeszcze przed nami — komentuje kolejna.
— Przecież można było się tego spodziewać — mówi następny mieszkaniec.
I podsumowuje: — Czas nauczyć się zaciskać pasa, i to porządnie!