Koło Gospodyń Wiejskich w Jegłowniku. Żuławianki stawiają na integrację!

2022-08-26 11:00:25(ost. akt: 2022-08-26 09:52:12)

Autor zdjęcia: KGW Żuławianki

Nie zamykamy się na pieczenie i występowanie w strojach ludowych. Nawet takich nie mamy. Młodzież, dorośli i seniorzy — to koło jest dla wszystkich, którzy chcą działać — mówi Magdalena Madeja, przewodnicząca KGW Żuławianki.
Koło Gospodyń Wiejskich Żuławianki jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców Jegłownika, którzy czuli ogromną potrzebę integracji. Przez wszystkie wcześniejsze lata brakowało osoby — lokomotywy, która pociągnęłaby ten pociąg. Mieszkańcy nie tylko nie byli zaktywizowani, ale też wcale się nie znali — zaczyna Magdalena Madeja.

Podział społeczeństwa


W Jegłowniku jest społeczność, która mieszka tu od urodzenia lub bardzo długo, są też nowi mieszkańcy. Ma to swoje uroki i wady. W naszej miejscowości widoczny jest podział społeczny na różne grupy. Jedni znają się od lat i chcą się integrować, inni nie. Są też tacy, którzy wiążą swoje życie tylko z Elblągiem, a do Jegłownika wracają na noc lub posiedzieć w ogródku. Jest też wyraźny podział na dzieci uczące się w Szkole Podstawowej w Jegłowniku i te dojeżdżające do szkół w Elblągu. Zrobiliśmy się sobie wszyscy bardzo obcy. Dochodziło do sytuacji, że dzieci mieszkające na jednej ulicy wcale się nie znają, nie integrują, a nawet wstydzą się siebie nawzajem. Mieszkając tu od 2004 roku, zintegrowałam się z mieszkańcami dopiero w ostatnim czasie, gdy założyłam grupę internetową „Społeczność Jegłownik”. Przez cały ten okres przyglądałam się lokalnemu społeczeństwu i przeanalizowałam, że coś tu jest nie tak. Jak głębiej wchodziłam w środowisko lokalne i rozmawiałam z mieszkańcami, to okazało się, że nie tylko ja jedna mam takie odczucia. Trzeba było interweniować, abyśmy się wszyscy poznali. I bardzo mnie ucieszyło, że gdy postanowiliśmy utworzyć koło, to przyszli nowi mieszkańcy, jak i tacy, którzy mieszkają tu od dawna — opowiada pani Magdalena.

W piątek 26 sierpnia na Placu Dworcowym w Elblągu KGW Żuławianki będzie wspierać swoim daniem działania grupy Teen Challenge Elbląg, która cyklicznie organizuje wsparcie dla osób wykluczonych społecznie.


A w sobotę 27 sierpnia wspólnie z klubem Agat Jegłownik zorganizujemy w Jegłowniku festyn rodzinny. Zaprosiliśmy nie tylko mieszkańców, ale i samorządowców — chcemy oficjalnie się przedstawić, poinformować, że działamy — informuje pani Magdalena.

Pełna wersja rozmowy z panią Magdaleną w najnowszym Dzienniku Elbląskim. Zachęcamy do lektury! Gazeta w wersji tradycyjnej czeka na Was w kioskach, na pocztach i w punktach prasowych, a elektroniczną, kupicie TUTAJ.


Obrazek w tresci