Nowa metoda oszustów. Dwie kobiety straciły po kilkadziesiąt tysięcy złotych

2022-09-01 14:49:22(ost. akt: 2022-09-01 14:53:13)
Jeżeli zadzwoni osoba, która twierdzi, że musisz zapłacić za leczenie najbliższych, to jak najszybciej zakończ rozmowę i zadzwoń pod numer 112

Jeżeli zadzwoni osoba, która twierdzi, że musisz zapłacić za leczenie najbliższych, to jak najszybciej zakończ rozmowę i zadzwoń pod numer 112

Autor zdjęcia: freepik

Pobyt w szpitalu, diagnostyka oraz leczenie pacjenta chorego na Covid-19 jest bezpłatne. Jeżeli zadzwoni osoba, która twierdzi, że musisz zapłacić za leczenie najbliższych, to jak najszybciej zakończ rozmowę i zadzwoń pod numer 112. Dwie gdańszczanki straciły w sumie prawie 100 tys. zł.
W poniedziałek do 82-latki z Przymorza zadzwonił oszust, który podał się za lekarza jednego z gdańskich szpitali. Mężczyzna powiedział pokrzywdzonej, że jej bliski jest ciężko chora na koronawirusa i może go uratować specjalistyczny lek. Za leczenie trzeba zapłacić kilkadziesiąt tys. zł., a po pieniądze zgłosi się pracownik szpitala. 82-latka uwierzyła fałszywemu lekarzowi i przekazała oszustom kilkadziesiąt tys. zł.

Także w poniedziałek około południa doszło do oszustwa w Śródmieściu. Tym razem lekarz-oszust zadzwonił do 78-leniej gdańszczanki i w podobny sposób przekonał ją, że tylko leki za kilkadziesiąt tys. zł. uratują jej syna. Dodatkowo sprawca zabronił wychodzić jej z mieszkania, ponieważ została objęta kwarantanną. Pokrzywdzona przekazała oszustom kilkadziesiąt tys. zł.

To tylko jedna z wielu metod, jakie stosują oszuści i aby się przed nimi uchronić, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają:
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach!
Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
Natychmiast poinformuj o tym Policję.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?
Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przechowujesz.

Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

KMP Gdańsk