SUPERLIGA PIŁKAREK RĘCZNYCH: Piłkarki Startu Elbląg rozpoczną sezon 2022/2023

2022-09-07 16:05:55(ost. akt: 2022-09-07 16:08:44)
W ten weekend rozpocznie się nowy sezon 2022/2023. W tej najwyższej klasie rozgrywkowej wystąpi dziesięć klubów, w tym jeden zagraniczny. Piłkarki Startu Elbląg rozpoczną sezon od dwóch pierwszych spotkań wyjazdowych.
Od nowego sezonu 2022/2023 w najwyższej klasie rozgrywkowej zagra dziesięć klubów. Nowymi zespołami są: siedmiokrotny mistrz Ukrainy Galiczanka Lwów, która swoje mecze w roli gospodarza rozgrywać będzie w Markach k/Warszawy oraz Ruch Chorzów, który zajął drugie miejsce w turnieju mistrzów I ligi w rozgrywkach barażowych. Ponadto grać będą: Zagłębie Lubin (mistrz Polski), MKS FunFloor Lublin (wicemistrz kraju), KPR Kobierzyce (3 miejsce), Eurobud JKS Jarosław (4), Piotrcovia Piotrków Tryb (5), Start Elbląg (6), Młyny Stoisław Koszalin (7) oraz beniaminek MKS URBIS Gniezno.

ZMIANA FORMATU ROZGRYWEK


W związku z powiększeniem PGNiG Superligi zmianie ulega również system rozgrywek. Pierwsza, zasadnicza część sezonu rozegrana zostanie systemem: każdy z każdym, mecz i rewanż. Następnie tabela podzielona zostanie na grupę mistrzowską, w której znajdzie się pierwszych sześć zespołów oraz grupę spadkową, w której znajdą się drużyny z miejsc 7-10 po pierwszej rundzie. Po podziale na grupy zespoły rywalizować również będą w systemie: mecz i rewanż. Łącznie w rozgrywkach rozegrane zostaną 132 spotkania, czyli o 20 więcej niż w minionym sezonie. Początek ligowych zmagań wyznaczony został na 10 września, zaś początek drugiej rundy na 17 grudnia br.

POWALCZĄ O GRUPĘ MISTRZOWSKĄ


Elblążanki okres przygotowawczy rozpoczęły 12 lipca pod okiem nowego trenera Romana Monta, byłego szkoleniowca I-ligowej Varsovii Warszawa, który na tym stanowisku zastąpił Marcina Pilcha. Od tego czasu zespół pracował intensywnie. Poza halą zawodniczki odbywały zajęcia na siłowni. Dochodziły do tego też mecze kontrolne. W sumie takich spotkań w ramach przygotowań do sezonu elbląski Start rozegrał ich osiem. Były to zespoły zarówno z I ligi, jak i Superligi. A co mówił po tych meczach Stanisław Tomczyński, wiceprezes zarządu klubu? — Forma drużyny rośnie z dnia na dzień, co może napawać optymizmem. Przygotowania przebiegały zgodnie z założonym planem. Najważniejszy cel to ogranie drużyny i zdrowie zawodniczek — mówi wiceprezes, po czym dodaje: — Kontuzje niektórych zawodniczek uniemożliwiają grać nam w najsilniejszym składzie. W pierwszych meczach na pewno nie zagrają: Nikola Szczepanik, Wiktoria Kostuch oraz Paulina Kopańska. Nie zagra też będąca w stanie błogosławionym Joanna Wołoszyk. Naszym celem jest, by po rundzie zasadniczej awansować do grupy mistrzowskiej. Choć zadanie jest trudne, to jest w pełni do zrealizowania.

KADRA EKS START NA SEZON 2022/2023


BRAMKARKI
Aleksandra Hypka, Małgorzata Ciąćka
ROZGRYWAJĄCE
Juliane Costa, Iga Dworniczuk, Marta Gęga, Nikola Głębocka, Paulina Kopańska, Paulina Stapurewicz, Joanna Wołoszyk, Nikolina Knieźiević
SKRZYDŁOWE
Wiktoria Kostuch, Nikola Owczarek, Nikola Szczepanik, Wiktoria Tarczyluk, Weronika Weber, Aleksandra Zabielna
OBROTOWA
Zuzanna Stefańska
TRENER
Roman Mont, trener bramkarek; Marta Mont
PRZYBYŁY: Brazylijka Juliane Costa (Korona Handball Kielce), Gęga (Perła Lublin), Ciąćka, Weber, Zabielna (wszystkie Varsovia W-wa), Knieźiević (CSM Galati Czarnogóra)

UBYŁY: Wioleta Pająk (wyjazd do Niemiec), Katarzyna Cygan (KPR Kobierzyce), Barbara Choromańska (Młyny Stoisław Koszalin), Paulina Peplińska (Arka Gdynia)

TERMINARZ ROZGRYWEK STARTU NA I RUNDĘ


1. kolejka 13.09 — MKS URBIS Gniezno (wyjazd)
2. kolejka 18.09 — Ruch Chorzów (wyjazd)
3. kolejka 25.09 — Piotrcovia Piotrków Tryb (dom)
4. kolejka 5.10 — Eurobud JKS Jarosław (wyjazd)
5. kolejka 12.10 — Galiczanka Lwów (dom)
6. kolejka 19.10 — KPR Kobierzyce (wyjazd)
7. kolejka 26.11 — Młyny Stoisław Koszalin (dom)
8. kolejka 3.12 — MKS FunFloor Lublin (wyjazd)
9. kolejka 10.12 — Zagłębie Lubin (dom)

INAUGURACYJNA I KOLEJKA SPOTKAŃ


KPR Kobierzyce — Ruch, Młyny Stoisław — Galiczanka, FunFloor — Eurobud JKS, Zagłębie — Piotrcovia (wszystkie w sobotę), MKS URBIS — Start (wtorek)
Jerzy Kuczyński