Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Jak nie zgubić się w lesie? Porady i wskazówki co zrobić, gdy zabłądzimy w lesie

2022-09-11 08:00:00 (ost. akt: 2022-09-09 14:19:47)

Autor zdjęcia: Pixabay

Sezon na grzybobranie sprawia, że licznie mieszkańcy odwiedzają obszary leśne. Leśnicy, policjanci, strażacy apelują o rozsądek podczas wędrówek po lesie. Bardzo często w nieznanym terenie łatwo się zgubić.

Niemal każdego roku mundurowi otrzymują zgłoszenia, zwłaszcza o osobach starszych, które straciły orientację w terenie. Przekonanie o doskonałej znajomości terenu, obszaru leśnego bardzo często jest zgubne. Warto, aby osoba wybierająca się do lasu zostawiła dla bliskich, sąsiadów informacje dokąd idzie i o której wróci.

W trakcie grzybobrania warto nie tylko wpatrywać się w ściółkę, ale również obserwować las i zapamiętać charakterystyczne punkty terenowe. W mniej znanym sobie terenie warto trzymać się drogi, bo w głębi lasu łatwiej się zgubić. W przypadku braku znajomości obszaru leśnego należy rozważyć wybranie do lasu z osobami, które znają teren.

W przypadku zgubienia się warto wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa szosa i usłyszymy odgłos pojazdów. A przede wszystkim nie panikować tylko iść leśną drogą przed siebie. W Polsce nie ma syberyjskich tajg, więc prędzej czy później dojdziemy albo do wsi, albo do utwardzonej drogi. Tylko potem nogi mogą trochę boleć. Dobrze jest też tak zaplanować wycieczkę, aby w lesie nie zaskoczył nas zmrok.

W dobie powszechnej elektroniki powinno się mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie czego móc wezwać pomoc. Nowoczesne telefony mają moduł GPS, który należy włączyć i zaznaczyć pozycję wyjściową. W przypadku zabłądzenia GPS wskaże nam właściwą trasę powrotną.

Pomocna może być również aplikacja na telefon o nazwie mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Działa też w trybie offline, więc można w niej zapisać planowaną trasę, co pomoże potem wrócić do puntu wyjścia.

W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki oddziałowe z numerami oddziałów, zazwyczaj znajdujące się na skrzyżowaniach dróg. Jeśli ktoś się zgubi i zatelefonuje na policję, to po numerach takiego słupka służby szybko go znajdą.

Obrazek w tresci

Aby ułatwić służbom mundurowym odnalezienie nas w lesie, warto zatrzymać się przy jakimś charakterystycznym punkcie (np. kapliczce, ambonie myśliwskiej), słupku oddziałowym lub stosie ściętych drzew (na każdej kłodzie powinna znajdować się czerwona tabliczka do ewidencji drewna z unikalnym numerem, na podstawie którego leśnicy szybko ustalą nasze położenie).

Dlatego warto pamiętać o tych kilku zasadach poruszania się w taki sposób, aby nie stracić orientacji w terenie a nasza obecność na obszarze leśnym nie zakończyła się długotrwałym poszukiwaniem przez służby mundurowe. Gdy już dojdzie do zgubienia się w lesie, nie czekajmy z decyzją o zgłoszeniu tego faktu do służb. Szybko zapadający zmrok może utrudnić działania służb mundurowych w zakresie odnalezienia zaginionej osoby.

KSPP Braniewo