Elbląg: Wernisaż wystawy „Przekop Mierzei Wiślanej. Historyczna konieczność”

2022-09-13 08:24:01(ost. akt: 2023-07-03 23:59:14)

Autor zdjęcia: IPN Gdańsk

17 września nastąpi uroczyste otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej łączącego Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim. To symboliczna data i symboliczne wydarzenie. IPN osiem dni wcześniej zaprezentował wernisaż najnowszej wystawy pt. „Przekop Mierzei Wiślanej – Historyczna konieczność”.
W miniony piątek w Elblągu odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Oddział IPN w Gdańsku pt. „Przekop Mierzei Wiślanej. Historyczna konieczność”. Obecni byli liczni goście, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, organizacji społecznych, służb mundurowych, mieszkańcy Elbląga, młodzież szkolna. Słowo wstępne wygłosił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot, inicjator powstania wystawy:

— Sowiecki agresor zajął połowę obszaru naszego państwa, by następnie przez niemal dwa lata prowadzić okrutną politykę eksterminacji i sowietyzacji Kresów Wschodnich. Kontynuował ją po zakończeniu II wojny światowej, narzucając Polsce nowe granice, ustrój i znienawidzony rząd komunistyczny. Zależność od Związku Sowieckiego nie zakończyła się wraz z obaleniem komunizmu w 1989 roku.

— Kilkadziesiąt lat istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zostawiło liczne więzy mentalne, gospodarcze i geopolityczne, z którymi musiała się zmagać III Rzeczypospolita. Jednym z takich więzów była zależność żeglugi i rozwoju gospodarczego regionu elbląskiego od Cieśniny Piławskiej będącej pod kontrolą Rosji. Prezentowana wystawa pokazuje kolejne etapy idei powstania przekopu Mierzei Wiślanej, który mając głębokie historyczne korzenie, stał się w obecnych czasach koniecznością — podkreślił.

Wystawę otworzył prezes IPN dr Karol Nawrocki, wyjaśniając kontekst geopolityczny inwestycji:

—24 lutego Federacja Rosyjska napadła na niepodległą Ukrainę, rozpoczynając pełnoskalowe działania wojenne, nazywane eufemistycznie na użytek wewnętrzny „specjalną operacją wojskową” mającą na celu przeprowadzenie przymusowej demilitaryzacji i rzekomej denazyfikacji naszego wschodniego sąsiada. W tym miejscu nie sposób nie zauważyć analogii z dramatem Rzeczypospolitej Polskiej z 17 września 1939 roku.

I dodał: — Obecnie nowa rzeczywistość, w której się znaleźliśmy, tym bardziej uzmysławia nam, jak ważne jest bezpieczeństwo, suwerenność i niezależność gospodarcza naszej Ojczyzny. Tak jak próba uniezależnienia się II Rzeczypospolitej od Wolnego Miasta Gdańska leżała u podstaw strategicznej decyzji o budowie portu w Gdyni, tak łamanie przez stronę rosyjską umów dwustronnych i utrudnienia żeglugi przez Cieśninę Piławska stały się kamieniem milowym budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną otwierającego miastu Elbląg i całemu regionowi swobodną i niezależną drogę na Morze Bałtyckie, dającą szanse na trwały rozwój. Historia uczy nas tego, iż przekop Mierzei Wiślanej daje szansę nie tylko Elblągowi, ale także całej Polsce na pokazanie, że jesteśmy wolnymi ludźmi w niepodległej, suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej.

Wystawa będzie dostępna na bulwarze Zygmunta Augusta (na Moście Wysokim) do 3 października.


IPN Gdańsk