Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie

2022-09-22 10:48:09 (ost. akt: 2022-09-22 10:59:13)

Autor zdjęcia: Gmina Braniewo

Co robić w Braniewie? Sprawdźcie najnowszy kalendarz imprez, a w nim najciekawsze nadchodzące wydarzenia, koncerty, spotkania i warsztaty. Braniewo i powiat braniewski mają sporo do zaoferowania.

CO: Festiwal Kury
GDZIE: Świętochowo
KIEDY: 23 września od 15

Dnia 23.09.2022 roku w Świętochowie odbędzie się Festiwal Kury. Start godzina 15:00, boisko. W programie: rozstrzygnięcie Ko ko ko konkursu na "Najsmaczniejszy rosół", degustacje potraw z drobiu przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Braniewo i Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze, targi wiejskie, występy zespołów: Sekret oraz Warmia Braniewo, animacje dla dzieci, które poprowadzi oraz strefa zabawy dla dzieci.
Obrazek w tresci


CO: Krystyna Sól - Zapiski z Podróży - wernisaż wystawy
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 23 września

Wystawa batiku, której inspiracją były podróże do Sri Lanki, Indii, Chin oraz Meksyku.
Wernisaż wystawy 23 września 2022 godzina 17:00 galeria w Podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury.
Życie jest podróżą, w którą zabieramy swój bagaż przeżyć, przemyśleń, doświadczeń. Każdego dnia rozpoczynamy wędrówkę i do końca nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas przeznaczenie przed zachodem słońca. Najlepiej przygotowana wyprawa potrafi zaskoczyć. Krystyna Sól zaprasza nas do wspólnego przeżywania jej podróży. Podróży do jej wnętrza.
Obrazek w tresci


CO: WAMA film Festiwal - filmy krótkometrażowe
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: 23-24 września

Bezpłatny pokaz nagrodzonych filmów. 23 września: "Dad you're never had", "Przestrach", "Niewolnik". 24 września: AIDA - dramat, Bośnia i Hercegowina. W obu przypadkach pokazy filmowe zaplanowano na godzinę 17:00.
Obrazek w tresci


CO: Plan (szówki) na sobotę
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 24 września od 11 do 13

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza wszystkich miłośników gier planszowych już w najbliższą sobotę! Wstęp na wydarzenie jest wolny! Masz swoją ulubioną grę? Weź ją ze sobą!

CO: Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską
GDZIE: Miejska Biblioteka w Pieniężnie
KIEDY: 24 września o 12

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, w sobotę 24 września br. o godz. 12.00 w czytelni bibliotecznej w Pieniężnie odbędzie się spotkanie z pisarką Małgorzatą Manelską, autorką takich powieści jak: "Tam, gdzie bzy sięgają nieba" czy serii "Zapach Mazur". Małgorzata Manelska urodziła się na Mazurach, w Szczytnie. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy na spotkanie z pisarką.
[img]https://m.wm.pl/2022/09/orig/pink-and-black-minimalist-motivation-quote-your-story-903825.jpg" alt="Obrazek w tresci" />


CO: Wernisaż wystawy Małgorzaty Czaplińskiej
GDZIE: Miejska Biblioteka w Pieniężnie
KIEDY: 24 września o 14

Miejska Biblioteka w Pieniężnie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Czaplińskiej pod tytułem "Szukam", który odbędzie się już w sobotę 24 września o godzinie 14.00 w czytelni bibliotecznej.
Obrazek w tresci


CO: V Braniewska Jesień Organowa
GDZIE: Bazylika mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie
KIEDY: 24 września i 1 października

24.09 i 1.10. w Bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie o godz. 19:00 odbywać się będą wyjątkowe koncerty organowe w ramach zainaugurowanej 17 września V Braniewskiej Jesieni Organowej. 24.09.2022 wystąpi Patryk Podwojski (organy) przy akompaniamencie Chóru Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr hab. Mariusza Mroza, za to 1.10.2022 swoim występem uraczy nas Damian Skowroński (organy). Wstęp wolny. Zdjęcia z inauguracji wydarzenia znajdują się na stronie 4.

CO: Razem dla Poli
GDZIE: Rynek we Fromborku
KIEDY: 25 września od 11 do 18

Kochani rzadko zdarza się taka okazja, by spędzić niedzielę w miejscu, w którym Kopernik oglądał gwiazdy przy pięknej pogodzie, przy muzyce płynącej prosto z serca, przy wyśmienitych przekąskach i apetycznych słodkościach. W pakiecie dostaniecie moc wzruszeń, ogrom animacji, poczucie spełnienia dobrego uczynku i to wszystko, o czym jeszcze nie zdążycie pomyśleć! A to wszystko za sprawa cudownej Poli. Zbieramy się na rynku, by wspólnie pomóc naszej małej bohaterce w walce o zdrowie.
Przybywajcie tłumnie! Dodatkowo będziecie mogli poszukać skarbów, uszyć dla swoich pociech czapę lub komin, z góry spojrzeć na piękny Frombork i Zalew, wziąć udział w turnieju teqball, wylosować w loterii szczęśliwy los, oraz wylicytować ogrom rzeczy! Podczas wydarzenia wylicytować będzie można m.in. vouchery na: sesję nagraniową, sesje zdjęciowe, usługi kosmetyczne, makijaż permanentny ust lub brwi, rejs po Zalewie w następnym sezonie, weekend w domku letniskowym pod Miłomłynem, usługi fryzjerskie, wycieczki off-road, przejażdżki z kierowcą rajdowym, usługi księgowe, książki i albumy z autografami, kosmetyki, koszulki z autografami sportowców i wiele innych cudownych rzeczy i usług. Do zobaczenia!

[img]https://m.wm.pl/2022/09/orig/307750217-601769018288601-41669063596464139-n-903806.jpg" alt="Obrazek w tresci" />


CO: Retransmisja koncertu Andre Rieu z Maastricht.
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: 25 września o 17
Retransmisja koncertu Andre Rieu z Maastricht.

Obrazek w tresci


CO: Spotkanie miłośników starej fotografii
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 26 września o 15

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych starymi fotografiami! Przyjdź, poznaj historię miasta, ludzi. Posiadasz stare zdjęcia? Przynieś, podziel się z nami!
Obrazek w tresci


CO: Spotkanie autorskie z Sylwią Kubik
GDZIE: Świetlica w Lipowinie
KIEDY: 27 września o 17

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Zientary-Malewskiej w Lipowinie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z panią Sylwią Kubik, które odbędzie się w dniu 27.09.2022 o godzinie 17:00. Miejsce spotkania: świetlica w Lipowinie. Pani Sylwia Kubik jest polską autorką powieści obyczajowych. Od urodzenia jest mieszkanką wsi na Powiślu, zakochaną w tamtejszych zabytkach i krajobrazach. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Braniewie.
Obrazek w tresci


CO: Zielona Biblioteka: Spotkanie z Romanem Michalskim
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 30 września o 17

Już 30 września, w ramach Nocy Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza na prelekcję pana Romana Michalskiego pt.: "Apteka i spiżarnia wokół nas". Jest to pierwsze spotkanie z cyklu "DOBRE ZIOŁA NA ZŁE CZASY - czyli o tym jak wykorzystać rośliny w warunkach wojen, kataklizmów, kryzysów ekonomicznych". Wykłady dotyczyć będą wykorzystania roślin (głównie dziko rosnących) jako potencjalnego źródła leku i pokarmu w czasie stanów zagrożenia zdrowotnego i żywnościowego. Będą one miały na celu zapoznanie zainteresowanych osób z podstawową wiedzą praktyczną, która dotyczy problematyki wykorzystania roślin w warunkach ekstremalnych. Zapraszamy 30 września o godz. 17.00, spotkanie odbędzie się w Czytelni dla dorosłych (I piętro).
Obrazek w tresci


CO: Wystawa poświęcona Teodorze Dębińskiej-Grudzińskiej
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: wystawa czynna do końca września

W holu głównym Biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona pani Teodorze Dębińskiej-Grudzińskiej. Ekspozycja wystawy „Z Syberii do Armii Andersa” została podporządkowana poszczególnym etapom życia pani Teodory, począwszy od wybuchu II wojny światowej i deportacji na Syberię po wstąpienie do kilkutysięcznej armii kobiet powstałej z inicjatywy gen. Władysława Andersa podczas tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na terenie Związku Sowieckiego. Wystawa będzie czynna do końca września. Zapraszamy.
Teodora Dębińska-Grudzińska urodziła się w 1921 r. w małym kresowym miasteczku Wołpa. Po zajęciu tych terenów przez Związek Radziecki została wraz z rodziną deportowana w głąb ZSRR, na Syberię. Nie wiadomo jak potoczyłyby się jej losy, gdyby w Londynie, 30 lipca 1941 r., nie doszło do podpisania zbawczego dla zesłańców układu polsko-sowieckiego, który gwarantował amnestię obywatelom polskim, pozbawionym swobody na terytorium ZSRR. Skorzystała z amnestii. Wyruszyła na południe, do Jungi Jul w okolice Taszkentu, miejsca, w którym organizowały się Polskie Siły Zbrojne. Tam w ich ramach powstawała Pomocnicza Służba Kobiet (PSK). Z armią gen. Władysława Andersa przeszła szlak bojowy z Iranu do Włoch. Jej służbę doceniono dopiero po 1989 r. W Braniewie mieszkała od 1947 r. aż do śmierci w 2010 r.
Obrazek w tresci


CO: Konferencja naukowa "Dzieje nauki na Warmii"
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 6 października od 10

Już 6 października w Galerii w Podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury odbędzie się konferencja naukowa pod nazwą "Dzieje nauki na Warmii". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 wystąpieniami okolicznościowymi, po których organizatorzy zaproszą na wykłady prelegentów. Wśród tematów poruszanych podczas konferencji, znajdą się m.in. zagadnienia takie jak: piśmiennictwo w dawnych wiekach, księgozbiory warmińskie czy kartografie dawnej Warmii.
Obrazek w tresci


CO: II Bal Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Braniewo
GDZIE: Żelazna Góra
KIEDY: 15 października

Wielkimi krokami zbliża się kolejne wydarzenie w naszej gminie! 15 października 2022 roku na świetlicy wiejskiej w Żelaznej Górze wszystkie koła będą miały okazję spotkać się ponownie na II Balu Kół Gospodyń Wiejskich! Szykujcie kreacje wieczorowe, informujcie swoich członków i zapiszcie ten dzień w Waszym kalendarzu! Będzie wyjątkowo! Niebawem więcej szczegółów!
Obrazek w tresci

fot. 15 mat. org.

CO: Peregrinus Warmiensis
GDZIE: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
KIEDY: do grudnia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na nową wystawę czasową „Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii”, która będzie się mieścić w Gmachu Głównym Muzeum (Dawnym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym). Ekspozycja ma na celu przypomnienie niezwykłego fenomenu, jakim były warmińskie łosiery, ukazując je w odniesieniu do powszechnej idei pielgrzymowania i przynależnym jej rytom etiologicznym, rytuałom i gestom. Prezentowane będą dzieła sztuki wypożyczone z dziewiętnastu kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych, które w większości nie były wcześniej eksponowane na innych wystawach. Wystawa będzie dostępna dla widzów do końca grudnia tego roku.
Obrazek w tresci