Co, gdzie, kiedy w Elblągu. Kalendarz imprez

2022-09-22 18:02:27(ost. akt: 2023-07-03 23:35:53)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ciekawe wydarzenia, imprezy sportowe, koncerty - co robić w Elblągu? Możliwości jest sporo, a Elbląg ma sporo do zaoferowania. Sprawdźcie najnowszy kalendarz imprez.
22 WRZEŚNIA
Z HUMOREM PRZEZ ŻYCIE: SPOTKANIE Z JACKIEM FEDOROWICZEM

Spotkanie ze znanym z ciętej riposty i wyjątkowego humoru, satyrykiem Jackiem Federowiczem. Będą wspomnienia, dużo opowieści i na pewno porządna dawka śmiechu. Wstęp wolny.
Jacek Fedorowicz – aktor, satyryk. Ukończył Wydział Malarstwa w gdańskiej PWSSP. Aktor studenckiego teatru Bim-Bom w Gdańsku. W 1960 zadebiutował w filmie „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. Współtwórca cyklicznych programów rozrywkowych w TVP: „Poznajmy się”, „Runda”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera”. Zagrał w filmach m.in.: „Kryptonim Nektar”, „Lekarstwo na miłość”, „Walkower”, „Zawsze w niedzielę”, „Kochajmy syrenki”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Milion za Laurę”, „Motodrama”, „Poszukiwany, poszukiwana”. W latach 1963-71 był współtwórcą cyklicznych programów rozrywkowych w Telewizji Polskiej, współautorem audycji radiowej „60 minut na godzinę” (1974-81). Po ogłoszeniu stanu wojennego zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu; publikował utwory w wydawnictwach i prasie “II obiegu”. Był też czynny w niezależnym życiu kulturalnym jako grafik (Komiks „Solidarność” – 500 pierwszych dni) i artysta estradowy. Autor programów satyryczno-politycznych rozpowszechnianych w latach 80. poza cenzurą. Od 1989 ponownie występował w telewizji i publikował w prasie, był m. in. autorem i głównym wykonawcą popularnego programu „Dziennik telewizyjny”. Autor książek, m. in. „Mistrz offu” , „Chamo sapiens”, „W zasadzie tak”, „Będąc Kolegą Kierownikiem…” i innych.
Rozmowę poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.23 WRZEŚNIA
BESIDES W ELBLĄGU - KLUB MUZYCZNY MJAZZGA

Besides po pandemicznej przerwie wracają do grania!
Jak mówi sam zespół: Mamy ogromną przyjemność poinformować, iż po pandemicznej przerwie zespół nareszcie wyruszy w trasę. Już tej jesieni pojawimy się w Polsce i za granicą prezentując m.in. materiał z płyty Bystanders, która doczeka się w końcu właściwej premiery na koncertach
Pojawi się też zupełnie nowy numer, zamykający tematykę „Bystanders”.
Nie możemy się już doczekać spotkań z Wami oraz wspólnego przeżywania emocji.
Zapraszamy!
Termin i miejsce: 23 września, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 20.00
Support - TBA

23-24 WRZEŚNIA
OŻYW OBRAZ - WARSZTATY GRAFICZNE DLA MŁODZIEŻY

Kolaże, animacje, uprzestrzennianie obrazów pod okiem artystów i wykładowców na uczelniach artystycznych - warsztaty graficzne dla młodzieży to propozycja Regionalnej Pracowni Digitalizacji na weekend – 23 i 24 września. Swoją wiedzą będą się dzielić Maciej Bohdanowicz i Michał GARY Garnowski.

Organizowane przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, działającą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu warsztaty mają na celu wspieranie idei ponownego wykorzystania graficznego zdigitalizowanych zabytków.

- Chcemy, aby cyfrowe zabytki dostały nowe życie, aby młodzi ludzie wzięli je na warsztat i spojrzeli na nie nowym okiem, nie jak na stare rzeczy w muzealnej gablocie, ale jak na inspirację do ciekawych prac – mówią organizatorzy warsztatów. – Przy okazji, wykonane podczas warsztatów prace, ich autorzy mogą przesłać na konkurs graficzny „ReKREACJE”, który również organizuje Regionalna Pracownia Digitalizacji.

PLAN WARSZTATÓW:
23 września godz. 16:00-19.30 – collage MACIEJ BOHDANOWICZ
Uczestnicy warsztatu otrzymają podstawy wiedzy technicznej oraz dowiedzą się, gdzie szukać materiałów i jak z nich korzystać zgodnie z prawem. Bazując na niekończących się zasobach archiwalnych znajdujących się w otwartym dostępie w internecie uczestnicy wykonają własne kolaże cyfrowe pod opieką prowadzącego zajęcia.
Maciej Bohdanowicz - doktor sztuk plastycznych, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, adiunkt w Pracowni Projektów i Działań Rysunkowych w Instytucie Edukacji Artystycznej na macierzystej uczelni. Zajmuje się kolażem i grafiką cyfrową. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Entuzjazm, wiedzę i doświadczenie przekazuje nie tylko studentom ASP, ale również najmłodszym i nieco starszym adeptom sztuki w ramach różnych inicjatyw i projektów.

24 września godz. 10-13.30 i 15-18.30 – animacja, gif GARY GARNOWSKI*
Warsztaty z Garym Garnowskim to nauka animowania i uprzestrzenniania płaskich obrazów z użyciem programów z pakietu Adobe: Photoshop i After Effects. W ciągu 6-godzinnego kursu uczestnicy będą mieli okazję przygotować wybrane zdjęcia do animacji i ożywić je. Warsztaty dedykowane są osobom na dowolnym poziomie zaawansowania w obsłudze programów graficznych – prowadzący będzie dostosowywał złożoność zagadnień do potrzeb grupy.
*Uczestnicy muszą mieć własny komputer
Michał “Gary” Garnowski - absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta wizualny – jego głównym polem eksploracji jest wideo, projekcja, światło oraz ruch. Występuje regularnie jako VJ, miksując tworzone przez siebie animacje w czasie rzeczywistym z muzyką graną na żywo. Swoje umiejętności prezentował na licznych koncertach i wydarzeniach w Polsce i za granicą m. in. na Open’er Festiwal, Mama Vilnius Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Soundrive, Biedowo Music Festival. Najlepiej czuje się, improwizując, co zaczerpnął od jazzmanów z którymi najczęściej występuje. Pracuje także przy projektach komercyjnych tworząc mappingi 3D i projekcje wielkoformatowe, animacje, motion design, montaż. Swoim doświadczeniem dzieli się jako asystent w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa oraz prowadzący przedmiot Generatywna Manipulacja Obrazem na Wydziale Intermediów w alma mater, oraz na prowadzonych warsztatach. Prywatnie wielbiciel rowerów i kawy.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbędą się w Pracowni Edukacyjnej na II piętrze CSE „Światowid”.
Zapisy mailowo na adres: rpd@swiatowid.elblag.pl

23-25 WRZEŚNIA
IX FESTIWAL LITERATURY WIELORZECZE

Festiwal Literatury Wielorzecze organizuje Stowarzyszenie Alternatywni z Elbląga. To spotkanie autorskie, warsztaty, koncerty, konkursy i inne wydarzenia, które łączy literatura.

24 WRZEŚNIA
BABIE LATO - FESTIWAL BANIEK I PIANY - POWITANIE JESIENI

Festiwalem piany i baniek powitamy 24 września na naszej Przystani jesień. Zapraszamy dzieci na imprezę Babie lato.
Zbliża się jesień – jedna z najpiękniejszych pór roku. Ponieważ lato w tym roku było upalne, z radością powitamy chłodniejsze miesiące. Zapraszamy wszystkie dzieci do radosnego powitania jesieni. Tego dnia zaplanowaliśmy świetną zabawę podczas piana party i puszczania baniek mydlanych.
Program:
piana party
bańki mydlane
farbki holi
wspólne rysowanie kredą po ulicy – temat: akwarium z morskimi stworami
gry i zabawy z animatorami
Ważne!
Prosimy zabrać ze sobą ubrania na zmianę dla dzieci.
Zapraszamy do naszej kawiarni na pyszne lody, ciasta, gofry, kawy. Skosztować to wszystko można na tarasie z najpiękniejszym widokiem w mieście.
Termin i godzina: 24 września, godz. 11, Miejsce: Przystań Grupy Wodnej

24 WRZEŚNIA
JOGA NA PRZYSTANI

24 września o godz. 10.00 Dorota Pawłow poprowadzi wyjątkową praktykę jogi na naszej Przystani. Wstęp wolny.
- Powitamy jesień
- Wypijemy ciepłą herbatę
- Zjemy śniadanie na świeżym powietrzu
- Odpoczniemy
- To też dobry moment, żeby odkryć, czego pragnie Twoja dusza i Dosza czyli Twoja prawdziwa natura (kropla ajurwedy) – mówi Dorota Pawłow.
Praktyki jogi Dorota Pawłow prowadziła na Przystani już dwukrotnie i cieszyły się one dużym powodzeniem. Zapraszamy więc ponownie. Warto zabrać ze sobą matę, ciepłe skarpety oraz bluzy.

24 WRZEŚNIA
GARMIN MTB SERIES ELBLĄG 2022

Inauguracja Garmin MTB Series 2022 na kultowych trasach elbląskiej Bażantarni. Zawodnicy będą mogli sprawdzić się w ramach rywalizacji "Góralem na Chrobrego" oraz w maratonie na dystansie MINI (ok. 25 km) lub MAXI (ok. 50 km). W ramach elbląskiej edycji Garmin MTB Series 2022 odbędą również zawody dla dzieci.

Obrazek w tresci


25 WRZEŚNIA
MARTA SZEFKE GROOVE BAND | MJAZZGA | ELBLĄG

Marta Szefke Groove Band to trójmiejski zespół z 6-letnim stażem, lecz jego członkowie z niejednego muzycznego pieca chleb już jedli. Wykonują muzykę autorską, w której czuć wpływy bluesa, rhythm'n'bluesa, soulu, jazzu, funky, z polskimi, niebanalnymi tekstami. Na pierwszy rzut oka niepozorni, ale podczas koncertów pokazują swe drugie oblicze - wychodzą z nich sceniczne zwierzaki rażące energią, charyzmą, feelingiem. Ten zwierzęcy magnetyzm sprawia, że mają wyjątkowy kontakt z publicznością i fantastycznie dogadują się na scenie. Ich debiut odbył się od razu w finale prestiżowego konkursu Suwałki Blues Challenge. Zespół wystąpił także m.in. na Gdynia Blues Festiwal, Blues w Leśniczówce, a także w ramach Sofar Gdańsk, jest również laureatem Konkursu Piosenki Osobistej w Świeciu. Ich debiutancka, jeszcze ciepła - bo ukazała się w kwietniu tego roku - płyta EP Złapać ostrość otrzymała patronat medialny RadioJAZZ.FM i Jazzpress. Piosenki z albumu zdążyły już zagościć na antenie stacji radiowych, m.in. Radio 357, Trójka, Radio Kultura, Radio Białystok, Radio Lublin, Radio Kielce, RadioJAZZ.FM, Radio RDC, Radio Afera, Polskie Radio 1030 Chicago, a także na Liście Polskich Przebojów Radia WNET. Płyta zbiera świetne recenzje, zaś sam zespół został nazwany „wybitnym” (Stanisław Danielewicz).
„Przekaz, szlachetny wokal, erudycja muzyczna – to wszystko znalazło swoje odbicie na pierwszym mini albumie grupy Marta Szefke Groove Band.” - Łukasz Dębowski, portal Polska Płyta/Polska Muzyka
„(…) [Kompozycje] odwołują się do takich wzorów, jak repertuar Raya Charlesa, Arethy Franklin, Erica Claptona, Otisa Reddinga, Stinga, Tiny Turner. (…) Większość z nich bez problemu może stać się radiowymi przebojami.” - Stanisław Danielewicz, Zawsze Pomorze
Skład zespołu: Marta Szefke - wokal, kompozycje, teksty, Krzysztof Pawłocki - gitara elektryczna, Dmytro Poeta - instr. klawiszowe, chórek, Bartłomiej Szefke – chórek, Krzysztof Hnatiuk - bas, Piotr Jankowski - perkusja
Termin i miejsce: 25 września, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 19.00

Obrazek w tresci


28 WRZEŚNIA
MUZYCZNE POWITANIE JESIENI

Jesień się zbliża, czas ją przywitać. Jak? Najlepiej muzycznie i z Elbląską Orkiestrą Kameralną - 28 września (środa) kameraliści organizują w Ratuszu Staromiejskim audycje muzyczne dla dzieci. Czeka nas wówczas podroż pełna przygód i emocji, tym bardziej że najmłodsi wcielą się w detektywów. Wspólnie z EOK i Aleksandrą Ostrowską odkryją tajemnice „Pani Jesień”, przekonamy się też, jakie sekrety kryją się wśród muzyków i wysłuchamy pięknych melodii z całego świata. I to dwukrotnie – start koncertów o 10:00 i 12:00.
28.09.2022, środa, 10:00 i 12:00
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy:
Aleksandra Ostrowska - prowadzenie
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
Prezentacja instrumentów i hity muzyczne dla dzieci.

29 WRZEŚNIA
W KLUBIE KSIĄŻKOWYCH LUDKÓW

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami/opiekunami na zajęcia w Klubie Książkowych Ludków.
29 września, godz. 11:00 – inspiracją zajęć będzie książeczka „Trochę się zgubiłam” Chrisa Haughtona.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-3 lata w raz z opiekunem. W programie: zabawy i zajęcia plastyczne.
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23

29 WRZEŚNIA
RW TRIO - SUN TOUR 2022 W KLUBIE MJAZZGA

Roman Wróblewski Trio to intrygująca mieszanka muzyki etnicznej, klasycznej oraz improwizacji. Niekonwencjonalny zestaw instrumentów oraz odmienność stylów w jakich na co dzień poruszają się muzycy zespołu, już na wstępie jest obietnicą wyjątkowej podróży w nieznane dotychczas brzmienia.
Zespół zaprezentuje nowe aranżacje kilku utworów z debiutanckiej płyty "3:47 AM" Romana Wróblewskiego, a także kilka świeżych kompozycji czerpiących z tradycji muzyki afrykańskiej oraz kultury bliskiego wschodu.
Koncert jest częścią europejskiej trasy promującej album "Sun" - premiera albumu 20.09.2022.
Roman Wróblewski - piano
Weronika Kulpa - wiolonczela
Luati Gonzalez - perkusja
Termin i miejsce: 29 września, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 20.00

30 WRZEŚNIA
VII MISTRZOSTWA ELBLĄGA W RUMMIKUB

Serdecznie zapraszamy na VII Mistrzostwa Elbląga w Rummikub, który odbędą się 30 września w Bibliotece Kostka w Elblągu.
Harmonogram turnieju:
16:45-17:00 - potwierdzenie obecności, ewentualne zapisy uczestników,
17:00 - rozpoczęcie turnieju
21:00 - przewidywane zakończenie turnieju
Info:
- w turnieju mogą wystartować wszyscy
- limit graczy: 50 osób
- osoby z miejsc 1-3 otrzymają nagrody rzeczowe a zwycięzca awans na Mistrzostwa Polski 2022
Zasady turnieju:
- Minimalna wymagana liczba uczestników: 20 (aby turniej był kwalifikowany jako eliminacje), w przypadku zwykłego turnieju: 12
Organizator:
Mariusz Gągalski / Planszówkowy Zawrót Głowy
planszowkowyzawrotglowy@gmail.com
Miejsce:
Kostka - Biblioteka
Wybickiego 20

30 WRZEŚNIA
4 SZMERY W KLUBIE MJAZZGA

Działająca od 20 lat i pochodząca z Bochni formacja "4 szmery", znana jest z wykonywania coverów legendarnego AC/DC' Zespół ma na koncie dwie płyty z kompozycjami australijskiej legendy:
"No sheep till Muzyczna Owczarnia" - 2006
"Live after Death" - Koncert akustyczny PR III -2010 ( feat. Jacek Królik, Paweł Mąciwoda (Scorpions) Andrzej Nowak (TSA), Jan Gałach)
Zespół "4 szmery" tworzą :
Andrzej Tabor dr , Robert "Sierściu" Mastalerz voc, Grzegorz "Gabi"Gruca bg, Jacek Szwed Arkadiusz Kluczewski g
Do tej pory zagrał ponad 1000 koncertów, grając z największymi polskiego rocka:
TSA, IRA, Dżem, Perfect, Lady Pank, Hey, Proletaryat i wielu innych.
Zespół był gościem festiwali "Ku przestrodze", "Zew się budzi", "50 lat polskiego Big- Beatu","Igrzyska Rockowe" oraz gwiazdą największych zlotów Harley Davidson, występując u boku Saxon czy Black Label Society.Od 9 grudnia płyta "Roll" jest dostępna na wszystkich serwisach streamingowych na świecie.
Termin i miejsce: 30 września, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 20.00

DO 30 WRZEŚNIA
MALARSKIE FASCYNACJE DANUTY STANISZEWSKIEJ W LOKOMOTYWIE

Filia nr 4 Lokomotywa przy ul. Ogólnej zaprasza do oglądania prac malarskich autorstwa elblążanki, mieszkanki Zawady – Danuty Staniszewskiej. Wystawę zatytułowaną „Malarskie fascynacje” można oglądać do końca września, w godzinach pracy biblioteki.
Autorka o sobie:
„Jestem mieszkanką Zawady. Malarstwo jest moja wielką pasją. Maluję amatorsko od wielu lat, przeważnie olejno, czasami akwarelą lub akrylem. Brałam udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zdobyłam wiele nagród i wyróżnień. Zapraszam serdecznie do oglądania moich prac.”
Więcej informacji:
Filia nr 4 Lokomotywa
ul. Ogólna 59
tel. (55) 625 60 90

30 WRZEŚNIA
NOC BIBLIOTEK W BRANIEWIE - APTEKA I SPIŻARNIA WOKÓŁ NAS

Obrazek w tresci

Już 30 września, w ramach Nocy Bibliotek, zapraszamy Państwa na wykład Pana Romana Michalskiego pt.: Apteka i spiżarnia wokół nas.
Jest to pierwsze spotkanie z cyklu DOBRE ZIOŁA NA ZŁE CZASY - czyli o tym jak wykorzystać rośliny w warunkach wojen, kataklizmów, kryzysów ekonomicznych.
Wykłady dotyczyć będą wykorzystania roślin (głównie dziko rosnących) jako potencjalnego źródła leku i pokarmu w czasie stanów zagrożenia zdrowotnego i żywnościowego. Będą one miały na celu zapoznanie zainteresowanych osób z podstawową wiedzą praktyczną która dotyczy problematyki wykorzystania roślin w warunkach ekstremalnych.
godz. 17:00
Czytelnia dla Dorosłych, I piętro
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie, ul. Katedralna 7


30 WRZEŚNIA - 1 PAŹDZIERNIKA
JUBILEUSZ ZPSM IM. KAZIMIERZA WIŁKOMIRSKIEGO W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Elbląska szkoła muzyczna obchodzi w tym roku swój podwójny jubileusz w brylantowej i kamiennej odsłonie: 75-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej i 70-lecie Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej. Działająca jako zespół szkół placówka była i wciąż jest tętniącym życiem miejscem odkrywania i rozwijania talentów. Miejscem spotkań artystów i mieszkańców miasta spragnionych duchowych doznań na najwyższym muzycznym poziomie.
Przez te dziesiątki lat mury szkoły opuściło około 800 absolwentów, jedni kończąc ją w trybie dziennym, inni w popołudniowym, łącząc naukę muzyki ze szkołą ogólnokształcącą. Wielu z nich kontynuowało swoją przygodę w akademiach muzycznych, w ruchach amatorskich, inni wyrośli na świadomych odbiorców i miłośników muzyki. Warto wspomnieć, że wielu absolwentów naszej szkoły jest profesjonalnymi muzykami, występującymi w orkiestrach klasycznych, jak i w zespołach muzyki rozrywkowej. Nasi absolwenci zasilili też grono nauczycieli szkoły, kształcąc kolejne pokolenia młodych muzyków.
Nie sposób w krótkiej formie opisać wszelkich aktywności kulturalnych i imprez organizowanych przez elbląską szkołę muzyczną: konkursów, koncertów, warsztatów , w murach szkoły jak i poza nią. Nie ma chyba elblążanina, który nie skorzystał choćby w minimalnej formie z oferty „muzyka". Jesteśmy za te lata wdzięczni i serdecznie chcielibyśmy zaprosić wszystkich Państwa do świętowania z nami:
30 września, o godz. 12 - uroczysta Akademia Jubileuszowa w sali koncertowej
1 października - od godz. 11 - Dzień Otwarty dla sympatyków szkoły; godz. 12 – Koncert Absolwentów
Wstęp wolny.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu: jubileusz@elmuzyka.edu.pl
z