Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Dzień Seniora w Elblągu. Uczestnicy przeszli ulicami miasta [ZDJĘCIA]

2022-09-27 11:59:00 (ost. akt: 2022-09-27 18:04:19)

W Elblągu po raz pierwszy obchodzono Elbląski Dzień Seniora. To inicjatywa tutejszej Rady Seniorów. Nowe święto ma na stałe wpisać się do kalendarza wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszym mieście.

Nie byłoby Elbląskiego Dnia Seniora, gdyby nie inicjatywa Elbląskiej Rady Seniorów. To właśnie ona złożyła wniosek w sprawie ustanowienia tego święta do prezydenta Witolda Wróblewskiego.

— Prezydent zgodził się bez wahania, jest bardzo przychylny seniorom i bardzo nas wspiera. Podobnie jak cały samorząd — jest to w końcu miasto, w którym co czwarty mieszkaniec jest seniorem — przekazała Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw seniorów.

I dodała: — Dni Seniora jest dużo — zarówno w Polsce, jak i na świecie. Chcieliśmy jednak obchodzić nasz Elbląski Dzień Seniora. W Elblągu jest ponad 30 procent ludzi po 60 roku życia. Taki dzień jest nie tylko przypomnieniem o tym, ale również uhonorowaniem aktywności seniorskiej w naszym mieście. Mamy nadzieję, że to święto już na stałe wpisze się do elbląskiego kalendarza wydarzeń.

Prezydent Elbląga złożył życzenia seniorom i przekazał im symboliczny klucz do miasta.

— W naszym mieście jest ponad 20 organizacji pozarządowych, które opiekują się naszymi seniorami i chcę im serdecznie za to podziękować. Seniorów w klubach i stowarzyszeniach jest około 1500 — jesteśmy więc zwartą i zorganizowaną grupą. Wszystkim serdecznie gratuluję i życzę wytrwałości — powiedział Wróblewski.

Na świętowanie Elbląskiego Dnia Seniora zdecydowało się ponad 200 osób.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem. Seniorzy oraz wszyscy chętni ruszyli sprzed elbląskiego ratusza i przeszli ulicami: Łączności, Trybunalską, gen. Grota Roweckiego, 12 Lutego, Teatralną na Plac Kazimierza Jagiellończyka. Tam czekały na nich prezentacje i występy elbląskich organizacji seniorskich, a także namiot profilaktyczny ze Szpitala Miejskiego w Elblągu, w którym można było bezpłatnie zmierzyć poziom cukru czy ciśnienia krwi. Zorganizowano również zawody w rzucie podkową.

Celem inicjatywy była integracja elbląskich seniorów oraz przedstawienie ofert organizacji zaangażowanych w działalność na ich rzecz.