Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Próbował przemycić do Polski skórę niedźwiedzia brunatnego. Wpadł na przejściu granicznym w Grzechotkach

2022-09-27 08:44:22 (ost. akt: 2022-09-27 08:45:45)

Autor zdjęcia: KAS

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła próbę przemytu okazu CITES na przejściu granicznym w Grzechotkach. Właściciel rzekomego prezentu przewoził go bez żadnych dokumentów.

W sierpniu 2022 roku funkcjonariusze KAS z Grzechotek udaremnili przemyt okazu CITES – wyprawionej skóry niedźwiedzia brunatnego. Okaz ukryty był w samochodzie osobowym, którym podróżny jechał z Rosji do Niemiec.

Mężczyzna nie zgłosił eksponatu do kontroli. Nie posiadał również żadnych dokumentów, wymaganych podczas przewożenia przez granicę okazów CITES.
Skóra leżała na tylnym fotelu pojazdu pod ubraniami. Mężczyzna zeznał, że skórę otrzymał w prezencie, podczas pobytu na Syberii. Okaz został zatrzymany, właściciela czeka odpowiedzialność karna.

Przypominamy


Przywóz pamiątek z różnych zakątków świata może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin.
Przywóz z krajów trzecich na teren UE, jak i wywóz z UE okazów roślin i zwierząt pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem, które są wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej CITES, jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw.
KAS