Niedziela, 28 maja 2023. imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Elbląg: Fontanna powróci do parku Kajki. Miasto wybrało już wykonawcę tej inwestycji

2022-09-29 11:41:33 (ost. akt: 2022-09-29 11:46:48)
Wizualizacja nowej fontanny zaproponowana przez Urząd Miejski w Elblągu

Wizualizacja nowej fontanny zaproponowana przez Urząd Miejski w Elblągu

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Mieszkańcy Elbląga z sentymentem wspominają historyczną fontannę w parku Kajki, tymczasem „idzie nowe”. Budowa fontanny w ogrodzie różanym to inicjatywa zgłoszona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Miasto waśnie wyłoniło wykonawcę tego zadania.

Do obiektów już nieistniejących w elbląskiej przestrzeni należy dawna fontanna z parku Kajki, zainstalowana tam w latach 1927-1929. Jej osobliwy wygląd oraz fakt, iż przetrwała wojenną zawieruchę i przez wiele lat po wojnie była podziwiana przez spacerowiczów, sprawiają, że do dzisiaj pozostaje w pamięci elblążan.

Sentymentem darzona jest także przez tych, którzy znają ją jedynie pocztówek i fotografii. Wielu mieszkańców zadawało często na forach poświęconych dawnej architekturze Elbląga pytanie: „Komu ona przeszkadzała?”. Zniknęła — mocno już zdewastowana — prawdopodobnie na początku lat 60. XX w.

Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo odwiedzający park Kajki będą mogli znowu cieszyć się z fontanny w ogrodzie różanym.

— W ubiegłym roku zgłosiłem do Budżetu Obywatelskiego projekt odtworzenia fontanny w parku Kajki. Projekt wygrał w głosowaniu. To archiwalne zdjęcie fontanny natchnęło mnie do tej inicjatywy — przekazuje na swoim profilu społecznościowym Artur Pytliński, autor pomysłu.

I dodaje: — Osobiście bardzo się cieszę, że czasem udaje się cofnąć zegar historii i przywracać dawny blask naszemu pięknemu miastu. Liczę również na to, że doczekam czasu, gdy również nowa, piękna rzeźba zawita przy fontannie.
Dawna fontanna w parku Kajki
Fot. Grupa Zdjęcia Elbląga
Dawna fontanna w parku Kajki

Utworzenie fontanny w parku Kajki i instalacja monitoringu to projekt, na który zaplanowano 470 tys. zł. z puli Budżetu Obywatelskiego. Budowa fontanny w parku różanym zdobyła 320 głosów w okręgu numer 2. Fontanna ma powstać w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się ta historyczna, będącą inspiracją dla autora zgłoszonego pomysłu.

Firma wyłoniona w przetargu — Zakład Budowlany inż. Mirosław Markiewicz — ma opracować właściwą dokumentację projektowo-kosztorysową i wykonać prace budowlane i instalacyjne. Swoje usługi wyceniła na 456 tys. zł

Okres realizacji zamówienia ma wynieść pięć miesięcy. Zadanie ma być zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Dzisiejszy park Kajki jest wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku i rekreacji. Budowa fontanny niewątpliwie będzie jego dodatkową atrakcją i spełnieniem marzeń dla wielu mieszkańców Elbląga.

A co o projekcie sądzą sami mieszkańcy?

— Czekałem na to kilkadziesiąt lat. Społeczeństwo się starzeje i potrzebuje miejsca do wypoczynku — mówi zadowolony mieszkaniec.

A kolejny mu wtóruje: — Gratuluje pomysłu. To powinno rozpocząć cały cykl przywracania miastu dawnego blasku. Każda taka inicjatywa ma moje wsparcie.
Są oczywiście i przeciwnicy tej inicjatywy, wydaje im się bezsensowna w sytuacji, gdy inne fontanny w mieście niszczeją.

Wizualizacja nowej fontanny, zaproponowana przez Urząd Miejski w Elblągu wygląda bardzo nowocześnie i nie nawiązuje już do tradycyjnego wyglądu znanego starszym elblążanom.

— Bardzo dobry pomysł. Fontanna niby prosta, ale ciekawe są wylewki po bokach. Bardzo dobrze, że jest nowowczesna — zgra się z formami przestrzennymi. Świetna inicjatywa — mówi o wizualizacji projektu fontanny mieszkaniec Elbląga.