Wtorek, 29 listopada 2022. imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

W Elblągu powstaną zielone przystanki. Znamy już ich lokalizacje

2022-10-04 15:36:53 (ost. akt: 2022-10-04 11:58:51)
Tak wyglądają przystanki w Białymstoku

Tak wyglądają przystanki w Białymstoku

Autor zdjęcia: UM Białystok

Trzynaście samorządów z naszego regionu zrealizuje projekty, które wygrały w I edycji konkursu „Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur“. Wśród nich znalazł się też Elbląg.

Elbląg został jednym z trzynastu zwycięzców pierwszej edycji konkursu "Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur" W ramach wygranej elbląski samorząd na projekt "Zielone przystanki w Elblągu" otrzyma dotację, w wysokości 30 tys. zł. Była to najwyższa możliwa kwota, którą można było otrzymać w tym konkursie.

Zwycięskie zadanie dotyczy wykonania dziewięciu zielonych przystanków w Elblągu w lokalizacjach: Płk. Dąbka – targowisko miejskie, al. Odrodzenia – kościół, ul. Mickiewicza – Urząd Marszałkowski, Królewiecka – Bank, Królewiecka – Zacisze, Nowowiejska – sklep, Robotnicza – Gwiezdna, ul. Królewiecka – 12 Lutego, al. Odrodzenia – Szarych Szeregów.


Projekt będzie polegał na wprowadzeniu dodatkowej roślinności na istniejące wiaty. Dla wszystkich 9 przystanków objętych projektem zakłada się zakup materiałów: podłoże, kora, podpory do pnączy, materiał roślinny.

Dla 8 przystanków zakłada się ponadto zakup donic, keramzytu, systemu zbierania i odprowadzania wody. Przystanek w lokalizacji Nowowiejska – sklepy nie będzie wyposażony w donicę ze względu na ograniczenia techniczne związane z lokalizacją przystanku.

Dla 4 przystanków (lokalizacje: Robotnicza – Gwiezdna, Płk. Dąbka – targowisko, Królewiecka – Zacisze i Nowowiejska – sklepy) niezbędne jest wykonanie usługi budowlanej polegającej na demontażu istniejącej kostki betonowej i montażu obrzeży.

— Zielone przystanki to innowacyjne rozwiązanie z zakresu miejskiej małej architektury — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

I dodaje: – Chcemy tworzyć przyjazne i zielone miejskie przestrzenie. Przyczynią się one do poprawy estetyki przestrzeni publicznej oraz do zwiększenia komfortu i jakości życia mieszkańców.

Jak wskazuje Łukasz Mierzejewski, zielone przystanki wpływają również na zwiększenie produkcji tlenu i wychwytywanie pyłów, zmniejszenie ryzyka lokalnych powodzi i przeciążeń kanalizacji deszczowej, obniżenie temperatury otoczenia w dni upalne, co pozwoli również na ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła oraz tłumienie ulicznego hałasu.

Łukasz Mierzejewski podkreślił, że projekt dotyczący zielonych przystanków wpisuje się w działania proekologiczne, które Elbląg podejmuje. I przypomniał też o zielonym budżecie, który również daje możliwość zazielenia miasta, a mieszkańcy chętnie z niego korzystają.

Konkurs został ogłoszony 20 czerwca tego roku, obejmował zadania zmierzające do poprawy jakości i stanu środowiska, a co za tym idzie podniesienia jakości życia mieszkańców regionu. Zadania musiały być spójne z celami Programu Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W odpowiedzi na ogłoszony konkurs wpłynęło 25 wniosków na kwotę ponad 560 tys. zł, z czego dofinansowanych z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego zostało 13 zadań na łączną kwotę 300 tys. zł. Większość projektów dotyczyła nasadzeń drzew i krzewów, co ma znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatu i poprawą jakości powietrza.

— Konkurs to efekt naszych ustaleń z samorządami podczas Forum Ekologicznego, które odbyło się w maju w Rynie. Skorzystaliśmy z doświadczeń województwa wielkopolskiego, które ruszyło z podobną inicjatywą jako pierwsze. Budżet tego konkursu nie jest może wielki, jednak samorządy zareagowały natychmiast i bardzo szybko się do niego przygotowały i zabezpieczyły środki własne. To dobry prognostyk do dalszych wspólnych działań proekologicznych, tym bardziej że co roku proponujemy samorządom lokalnym wiele konkursów grantowych – wyjaśnił marszałek Gustaw Marek Brzezin.