Najniżej położony punkt Polski już nie w Raczkach Elbląskich a w Marzęcinie

2022-10-04 11:44:23(ost. akt: 2023-07-03 23:27:07)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na terenie Raczek Elbląskich znajduje się naturalna depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski. To się jednak zmieniło.
Okazuje się, że najniżej położony punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie na Pomorzu – tak bowiem wynika z Małego Rocznika Statystycznego Polski na 2022 rok. Starania o potwierdzenie tego, że to jednak w Marzęcinie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce, już kilka lat temu podjęli geodeta z powiatu nowodworskiego Jacek Gross i historyk Edmund Łabieniec.

Według analizy starych map, która została przez nich przeprowadzona, wywnioskowali, że tereny pod Marzęcinem były kiedyś dnem Zalewu Wiślanego.

Już w 2013 wykazali oni, że we wsi Marzęcino mieści się depresja, sięgająca 207 cm p.p.m. Ich odkrycie zostało wstępnie potwierdzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, jednak do tej pory Raczkom Elbląskim nie odebrano tytułu najniżej położonego punktu w Polsce. To się jednak zmieniło wraz z publikacją Małego Rocznika Statystycznego Polski na 2022 rok. Informację o najniżej położonym punkcie we wsi Marzęcino znajdziemy na 19 stronie rocznika.

— Po ponad 9 latach naszych starań, Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie. Rocznik Statystyczny 2022 zawarł informację o uznaniu najniższego punktu o rzędnej 2.2 p.p.m. Bardzo dziękuję Edmundowi Łabieniec za inicjatywę i pomysł, dzięki któremu udało się zrobić coś odkrywczego dla naszego powiatu. Yes! Yes! Yes! — poinformował na portalu społecznościowym starosta nowodworski Jacek Gross.

Czy gmina Elbląg straci, a gmina Nowy Dwór Gdański zyska na nowej lokalizacji najniżej położonego punktu w Polsce? Niedługo się o tym przekonamy. Niewątpliwie punkt w Marzęcinie, czyli największą w Polsce depresję, można wykorzystać w celach promocyjnych. Do tej pory z powodzeniem robiły to Raczki Elbląskie.
Obrazek w tresci