Wtorek, 29 listopada 2022. imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Powiat braniewski: Tabletki z jodkiem potasu trafiły do samorządów

2022-10-04 16:15:57 (ost. akt: 2022-10-04 22:01:41)

Autor zdjęcia: W-MUW

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności do miejskich i powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jodek potasu pochodzi z zapasów strategicznych. Miejscem jego wydawania, w przypadku zagrożenia, będą szkoły i ośrodki zdrowia, ale także ośrodki kultury, OSP czy apteki, a nawet sołtysi. Wyznaczenie rozbudowanej sieci punktów dystrybucji jodku potasu wynika z decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Zarówno wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, jak i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kuriata zapewnili, że w tej chwili nie ma powodów do niepokoju i bezpośredniego zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Zapasy stabilnego jodu są w postaci tabletek.

O tym, gdzie dokładnie dostępny będzie jodek potasu, mieszkańców mają informować gminy i to na nich spoczywa ten obowiązek. Wojewoda zaprezentował ulotkę, która będzie rozdawana mieszkańcom regionu. Zawiera podstawowe informacje na temat zarówno dawkowania tabletek z jodkiem potasu, jak i źródeł informacji na temat ewentualnego zagrożenia skażeniem radiacyjnym.

— Chciałbym podkreślić, że w naszym województwie, tak jak w całym kraju, nie ma w tej chwili zagrożenia. Przygotowujemy się, aby w razie konieczności wydawanie jodku potasu było jak najszybsze — powiedział wojewoda Artur Chojecki.

I dodał: — Działania rządu są prowadzone z wyprzedzeniem, by w razie realnego zagrożenia tabletki były blisko mieszkańców i mogły zostać w szybkim tempie im podane.

— Dysponujemy odpowiednią ilością tabletek. Liczba preparatu znacznie przekracza liczbę mieszkańców województwa. Nie ma rejonizacji. W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, a także osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy. To tzw. zasada dystrybucji ślepej — nie ma tu ograniczeń, które by eliminowały z procesu pobierania preparatu — poinformował wojewoda.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności do miejskich i powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej już przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

W miniony piątek tabletki zostały w porozumieniu z przedstawicielami samorządów dostarczone i przekazane przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie do wskazanych punktów na terenie powiatu braniewskiego.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Katarzynę Dośla-Szcześniak, dyrektorkę wydziału zdrowia w Warmińsko-Mazurskiem Urzędzie Wojewódzkim, dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku, a zastosowanie większej lub mniejszej od zalecanej może zagrażać zdrowiu. Dla dorosłych do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 roku życia przewidziana jest dawka 2 tabletek. Dla dzieci od 3 do 12 roku życia — jedna tabletka. Małe dzieci od 1 miesiąca do 3 lat mogą przyjąć tylko pól tabletki, a noworodki jedną czwartą. Dawka dla kobiet w ciąży i karmiących piersią to 2 tabletki.

Decyzję rządu i idące za nimi dyspozycje wojewody wynikają z potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się podczas walk toczonych w Ukrainie z Rosją, a także zapowiedzi możliwości użycia broni jądrowej przez rosyjskiego agresora. Po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu był wydawany również jodek potasu, tyle, że w postaci płynu lugola.