Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Kalendarz wydarzeń: Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-10-07 14:53:09 (ost. akt: 2022-10-09 15:40:39)

Co, gdzie i kiedy w Elblągu. Imprezy, koncerty, wystawy. Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w naszym pięknym mieście w październiku.

7-9 PAŹDZIERNIKA
22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA BALTIC CUP

Obrazek w tresci

Kilkuset tancerzy z kilkudziesięciu krajów Europy! Gorące rytmy latynoamerykańskie, a także elegancja i dostojność tańców standardowych. Gwiazdy światowych parkietów, pokazy specjalne i imprezy towarzyszące. Rozpoczynamy odliczanie do 22 Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” oraz Mistrzostw Świata Par Standardowych u-21, które odbędzie się w Elblągu w dniach 7- 9 października!
Rok 2022 to dwanaście miesięcy podczas których świętujemy 60-lecie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że zaczniemy od rysu historycznego, oczywiście w kontekście „Baltic Cup”.
Zaczynamy od wędrówki w rok 1986. Wtedy to Antoni Czyżyk – trener Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” ogłosił nabór na kurs tańca i nikomu zapewne się wtedy nie śniło, że młodzi kursanci utworzą w przyszłości jeden z najlepszych na świecie klubów tanecznych. Nikt też nie mógł przewidzieć, że powstały w 1962 roku elbląski ośrodek kultury będzie organizować imprezy na skalę międzynarodową. Świetne osiągnięcia elbląskich tancerzy zaowocowały przyznaniem „Jantarowi” prawo do organizacji międzynarodowych turniejów. Dzięki tej decyzji „Baltic Cup” od 2000 roku może pełnić rolę tanecznej wizytówki regionu, województwa i Polski północnej. Za kilkudziesięcioletnim sukcesem „Baltic Cup” stoi z całą pewnością uniwersalny język tańca, muzyki i rywalizacji sportowej.
Czy zatem organizując Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” po raz dwudziesty drugi, jesteśmy w stanie Państwa zaskoczyć? Zapewniamy, że tak! „Baltic Cup” co roku serwuje nowe atrakcje! W tym roku podczas MFT „Baltic Cup” organizowane będą Mistrzostwa Świata Par Standardowych u-21. Na elbląskim parkiecie zobaczymy absolutnie najlepszych tancerzy młodego pokolenia!
To będzie niezapomniany weekend (7-9 października) w rytmie walca, tanga, rumby, samby... Liczymy na Państwa uczestnictwo i prosimy o gorący doping dla elbląskich tancerzy. Mamy nadzieję, że podobnie jak my uważają Państwo, że „taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą i najpiękniejszą ze wszystkich sztuk...”.
Organizatorem MFT „Baltic Cup” oraz Mistrzostw Świata Par Standardowych u-21 jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu; współorganizatorem: Stowarzyszenie Jantar Elbląg
Patronat Honorowy:
- Minister Kamil Bortniczuk, Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg
22 edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” oraz Mistrzostwa Świata Par Standardowych u-21 dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki, współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.

8 PAŹDZIERNIKA
MUCHOMORY G., HGW COMPANY - KONCERT

Obrazek w tresci

Muchomory G.- Gniew
HGW Company- Malbork
Termin i miejsce: 8 października, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 18.00

DO 9 PAŹDZIERNIKA
…A TEST FOR HUMANITY | WYSTAWA TOWARZYSZĄCA 7. MIĘDZYNARODOWEMU TRIENNALE GRAFIKI - GDAŃSK 2022

Obrazek w tresci

– Wystawa prezentowana będzie na dwóch piętrach empory Galerii EL
– Wystawa potrwa do 9 października 2022 r.
– Kuratorka: Barbara Kasperczyk-Gorlak
Wystawa towarzysząca 7 Międzynarodowemu Triennale Grafiki "Od Księgi Gutenberga do Cyfrowej Rzeczywistości" - Gdańsk 2022, w ramach pleneru Refleksy, jest efektem przemyśleń 27 artystów zajmujących się współczesną grafiką artystyczną, tworzoną zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych technologiach.
Temat wystawy ściśle odnosi się do pojęcia humanizmu w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie.
„Ciebie zaś, nieskrępowanego żadnymi ograniczeniami, oddaję w twoje własne ręce, abyś swą naturę sam sobie określił, zgodnie z twoją wolą. Umieściłem cię pośrodku świata, abyś tym łatwiej mógł obserwować wszystko, co się w świecie dzieje. Nie uczyniłem cię ani istotą niebiańską, ani ziemską, ani śmiertelną, ani nieśmiertelną, abyś jako swobodny i godny siebie twórca i rzeźbiarz sam sobie nadał taki kształt, jaki zechcesz.”
- pisze Giovanni Pico Della Mirandola w Mowie o godności człowieka z 1486 roku, która jest nie tylko wkładem antropologii filozoficznej epoki Renesansu, lecz manifestem nowożytnego humanizmu, czyniąc z wolności fundament natury człowieka.
Dziś Humanizm to przede wszystkim światopogląd oparty na racjonalnym myśleniu, który wyraża się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka w jego środowisku społecznym i naturalnym. Humanizm stawia człowieka w roli gospodarza - w sensie eksploatacji, ale także ochrony środowiska naturalnego - świadomy, że człowiek jest jednocześnie elementem ekosystemu Ziemi a jego szczególne prawa i obowiązki wynikają wyłącznie z faktu, że jest on jedyną istotą na Ziemi, która posiada naukę i technologię.
Obecnie coraz częściej mówimy o kryzysie humanizmu, kryzysie człowieczeństwa, o tym, że wszystkie wypracowane przez stulecia prawa człowieka pochłonie technologia, konsumpcja, kapitalizm.. Co gorsza - od 2019 roku mierzymy się z jeszcze większymi zagrożeniami: PANDEMIA - WOJNA – EMIGRACJA. Czy w obliczu tych wszystkich przykrych wydarzeń dzisiejszego świata jesteśmy w stanie podołać próbie człowieczeństwa utrzymując idee humanizmu przy życiu?

9 PAŹDZIERNIKA
INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2022/23 - 15 LAT EOK

Wykonawcy:
Jakub Kuszlik - fortepian
Laureat IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim a także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Chopinowskim jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.
Alexander Humala - dyrygent
Sztuki dyrygenckiej uczył się u boku takich mistrzów, jak Colin Metters czy Krzysztof Penderecki. Swoją obecnością uświetniał festiwale muzyczne m.in. w Lucernie, Parnawie i Castleton. O Alexandrze Humali można jeszcze wiele napisać, ale po co, skoro można go podziwiać na żywo?
oraz Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m. in. F. Chopin - Koncert fortepianowy e-moll op. 11
9.10.2022 r. godzina 18:00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

9 PAŹDZIERNIKA
STAND UP: PIOTR BAŁTROCZYK

Obrazek w tresci

Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od: ”Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny''.
To właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka.
Inwigilowany przez nadobną dziennikarkę (a jest na nadobność wrażliwy) przyznał kiedyś, że ma głowie jakieś 7 godzin monologu i nieustanną zagadką jest dla niego, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu Bałtroczyk Estradowy.
„Są wciąż dla siebie zagadką, Bałtroczyk Estradowy (BE) i Bałtroczyk Zwykły (BZ) i to być może, utrzymuje jednego i drugiego w wysokiej dzielności bojowej, mimo, że każdy z nich z coraz większym przekonaniem może potwierdzić, że starość nie jest dla mięczaków.”
Z BE - jak uprzejmy był się wyrazić Janusz Grzywacz - „słowa sypią się jak gó....o z barana”.
BZ zazwyczaj milcząc okupuje przytulny kącik w rogu, oddając się lekturze bądź nałogom, lub usiłując bezskutecznie oddać się nadobnej dziennikarce, by w końcu jednak wybrać nałóg, lekturę, czy gitarę.
Rządy zmieniają się, rozpada się Unia, a na tym tle Bałtroczyk jawi się jak oaza stabilności.
Nie zmienia się od lat jego negatywny stosunek do garniturów, które traktuje jak zawodowe zło konieczne. Stały jest też bałwochwalczy stosunek do ciężkich motocykli, które ujeżdża w długich trasach. Wielbi obrazy Jana Stanisławskiego i akustyczne gitary ze szlachetnego drewna, których twórcy też byli Mistrzami. Wiele jest rzeczy, które Bałtroczyka interesują. Od budownictwa drewnianego na Warmii ukochanej, przez nowe techniki szpachlowania, do przystawek
w Telecasterach.
Zobaczcie, co się przydarzyło Bałtroczykowi, od czasu Waszego ostatniego z Nim spotkania.
Wszystko jest inspiracją …
Tak powstają wciąż nowe fragmenty narodowej epopei …
Posłuchajcie proszę kolejnej wersji opowieści Piotra Bałtroczyka … .
Niedziela 9 października, godzina 17:30, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

9 PAŹDZIERNIKA
DOM O ZIELONYCH PROGACH W ELBLĄGU - DUET. BALLADY Z GÓR!

Obrazek w tresci

Po długiej przerwie zapraszamy was na poetyckie i bardzo kameralne spotkanie w Elblągu, w Klubie Mjazzga. Zagramy dla was w duecie Bartosz Pelton Zalewski i Wojciech Szymański - Dom o Zielonych Progach.
Ilość miejsc ograniczona.
Niedziela, 9 października, godz. 19:00, Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

13 PAŹDZIERNIKA
MUZYCZNO-BALONOWE SHOW PATRYCJI LIPIŃSKIEJ W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Muzyczno-Balonowe Show Patrycji Lipińskiej to jedyne takie w Polsce Show dla dzieci i rodziców.
Ponad pół tysiąca balonów.
Muzyka, Balony, konkursy.
Podczas Show usłyszycie najbardziej znane piosenki Patrycji Lipińskiej:
„Magiczny Czas. Balonowy Świat”, „Czekam na Wakacje”.
Patrycja Lipińska - Wokalistka i Baloniara, Autorka pierwszych w Polsce lekcji skręcania balonów, Uczestniczka programu Mam Talent.
Czwartek, 13 października, godz. 18:00, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, plac Kazimierza Jagiellończyka 1


14 PAŹDZIERNIKA
DiScOo BurlesQoo / 14.10.22

Obrazek w tresci

14 października o 19.30 odbędzie się kolejna odsłona Elbląskiej Sceny Burleski. A ponieważ nasze gościnie i goście chętnie zostają w klubie po występach to postanowiliśmy zabawić i ich, i Was!
No i szkoda zmarnować tego całego brokatu który sypie się ze sceny...
Dlatego zaraz po występie wskakujemy na parkiet i bawimy się do świtu!
Wskazane są stroje nawiązujące do burleski czyli nie krępujcie się: im bardziej glamour, błyszcząco i na bogato - tym lepiej!
Start ok. godz. 21-22
Piątek, 14 października, klub Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

15 PAŹDZIERNIKA
VIA GRA BLUES ELEKTRIC BAND

Obrazek w tresci

Chcesz pożegnać lato z przytupem i pozytywną, bluesową energią? Serdecznie zapraszamy do Elbląga na ostatni letni koncert w naszym wydaniu.
Termin i miejsce: 15 października, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 19.00

16 PAŹDZIERNIKA
MUZYCZNE DIALOGI. EOK & DŁUGOSZ DUO

Obrazek w tresci

Takiego drugiego duetu flecistów jak oni próżno szukać nie tylko nad Wisłą, ale i nad Renem, Sekwaną oraz Tybrem. Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz to laureaci kilkudziesięciu polskich i zagranicznych festiwali, a ich artyzm poznali melomani od Padwy po Paryż. Do tego zaprzyjaźnieni z EOK, czego dowodem wspólna płyta „Mercandante Doppler Karłowicz”. W tym przypadku warto jeszcze raz wejść do tej samej rzeki i dlatego po latach artyści spotkają się w sali koncertowej ZPSM. 16 października (niedziela) przekonamy się, co wyniknie z tego muzycznego dialogu, a nawet dialogów, bo za pulpitem dyrygenta stanie niezawodny Marek Wroniszewski.
16.10.2022, niedziela, 18:00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Agata Kielar-Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Marek Wroniszewski – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
K. Baculewski – Koncert na dwa flety i orkiestrę kameralną

18 PAŹDZIERNIKA
Z HUMOREM PRZEZ ŻYCIE: SPOTKANIE Z JACKIEM FEDOROWICZEM

Obrazek w tresci

18 października (wtorek), o godz. 17:00 elbląska publiczność będzie miała okazję spotkać się ze znanym z ciętej riposty i wyjątkowego humoru, satyrykiem Jackiem Fedorowiczem. Będą wspomnienia, dużo opowieści i na pewno porządna dawka śmiechu. Wstęp wolny.
Jacek Fedorowicz – aktor, satyryk. Ukończył Wydział Malarstwa w gdańskiej PWSSP. Aktor studenckiego teatru Bim-Bom w Gdańsku. W 1960 zadebiutował w filmie „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. Współtwórca cyklicznych programów rozrywkowych w TVP: „Poznajmy się”, „Runda”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera”. Zagrał w filmach m.in.: „Kryptonim Nektar”, „Lekarstwo na miłość”, „Walkower”, „Zawsze w niedzielę”, „Kochajmy syrenki”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Milion za Laurę”, „Motodrama”, „Nie ma róży bez ognia”. W latach 1963-71 był współtwórcą cyklicznych programów rozrywkowych w Telewizji Polskiej, współautorem audycji radiowej „60 minut na godzinę” (1974-81). Po ogłoszeniu stanu wojennego zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu; publikował utwory w wydawnictwach i prasie “II obiegu”. Był też czynny w niezależnym życiu kulturalnym jako grafik (Komiks „Solidarność” – 500 pierwszych dni) i artysta estradowy. Autor programów satyryczno-politycznych rozpowszechnianych w latach 80. poza cenzurą. Od 1989 ponownie występował w telewizji i publikował w prasie, był m. in. autorem i głównym wykonawcą popularnego programu „Dziennik telewizyjny”. Autor książek, m. in. „Mistrz offu” , „Chamo sapiens”, „W zasadzie tak”, „Będąc Kolegą Kierownikiem…” i innych.
Rozmowę poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski.
18 października, godz. 17:00, sala “U św. Ducha” biblioteki głównej (ul. św. Ducha 3-7).
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

DO 19 PAŹDZIERNIKA
„RÓŻNE I RÓŻNISTE” - WYJĄTKOWA WYSTAWA W „ŚWIATOWIDZIE”

Obrazek w tresci

Na wystawę składają się amatorskie prace 9 uczestniczek kursów warsztatowych prowadzonych przez elbląską malarkę Margaritę Wójcik. Efekt prac będzie można podziwiać już od 6 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Warsztaty malarskie podczas których powstały prace, prowadzone są od roku 2010, a na wystawie zobaczymy obrazy sprzed ostatnich 3 lat. Prace są różne, podobnie jak ich autorki stąd tytuł wystawy.
Różne są również motywy, którymi kierują się kobiety: dla jednych jest to oderwanie się od codziennych obowiązków i problemów, dla innych spotkanie jak przy „darciu pierza”, a jeszcze dla innych rodzaj medytacji czy po prostu przyjemność.
- Decydując się na pokazanie naszych amatorskich prac nie oczekujemy ani uznania ani pochwał, choć pewnie byłoby miło. Chcemy tylko powiedzieć wszystkim, którzy twierdzą że nie umieją a chcieliby, że warto, że pielęgnowanie swojego hobby jakim jest malowanie to źródło radości i nieustannego rozwoju, to piękna i niekończąca się przygoda – mówią autorki.
Wystawa prac amatorskich ,,Różne i różniste''
Miejsce: II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu
Wystawa będzie czynna do 19 października w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.

20 PAŹDZIERNIKA
TEATR CIENI BAŚNI ANDERSENA

Obrazek w tresci

Od pokoleń Baśnie Andersena zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie nadprzyrodzonych mocy. Zachwycają swoją treścią, dostarczają rozrywkę i pozwalają spędzić wyjątkowy czas ze swoim dzieckiem.
Wyobraźcie sobie rodzinne popołudnie, podczas którego zasiądziecie w wygodnych fotelach aby na nowo poznać ponadczasowe baśnie a także samą historię Hansa Christiana Andersena. Mało tego! On sam będzie na Was tam czekał i opowie o swoim życiu. Ponadto na scenie przygotowanych będzie pięć ekranów, które w odpowiedniej chwili specjalnie dla Was rozbłysną i ukarzą magię kolorowych cieni, baśniowych bohaterów. Nim to wszystko jednak nastąpi wyobrażacie sobie co się wydarzy jeżeli sam Andersen zapomni swoich baśni? Tego dowiecie się właśnie przybywając na nasze widowisko.
Teatr cieni Baśni Andersena to nie tylko przepięknie poruszające się szablony baśniowych postaci na pięciu ekranach. To również spotkanie z żywymi aktorami, którzy wcielą się w role znanych bohaterów.
Brzydkie kaczątko uświadomi dzieciom, iż odmienność to nie wada lecz indywidualna cecha charakteryzująca każdego małego i dużego bohatera. Mała syrenka doda dzieciom odwagi i uświadomi ich, że warto wierzyć we własne marzenia i dążyć do ich realizacji. Urocza Calineczka przypomni wszystkim widzom, że dobro powraca a przyjaźń to prawdziwy skarb. Całości dopełni wspaniały głos lektora, autorskie utwory muzyczne a także specjalnie przygotowane piosenki. Ten wieczór pozostanie na długo w Waszej pamięci po opadnięciu kurtyny. To jednak nie wszystko! Będziecie mieli możliwość odkryć i poznać również swoje cienie. Na specjalnie przygotowanej dla Was ściance sprawdzicie jak one wyglądają i bez problemu zrobicie zdjęcie własnego cienia! Radość każdego dziecka z tego doświadczenia gwarantowana
Czwartek 20 października, godzina 18:30, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

27 PAŹDZIERNIKA
CZTERY PORY MIŁOWANIA W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Cztery Pory Miłowania to zespół zawiązany w 2014 roku, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim. Działalność zespołu opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego. Cztery Pory Miłowania w czerwcu 2017 roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw- co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, zawierająca 14 utworów.
Stały skład zespołu tworzą:
Małgorzata Miotke – śpiew, idiofony
Michał Miotke – śpiew, gitara akustyczna
Patryk Wendrowski – gitara basowa.
Czwartek 27 października, godzina 20, Mjazzga.

28 PAŹDZIERNIKA
DARK LEAVES W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Zapraszamy Was gorąco na koncert do Mjazzgi już w piątek 28 października!
Dark Leaves - "Odkrycie Roku" według czytelników magazynu Twój Blues. Zespół zagra dla was energetyzujący koncert.
Usłyszycie orientalne brzmienia zakorzenione w bluesie, folku oraz bogate instrumentarium, takie jak banjo, mandolina, gitara hawajska i dzikie, afrykańskie bębny.
Wiktoria Tabak - wokal, Marcin Zawilski - gitara rezofoniczna, hawajska, Szymon Musiał - gitara akustyczna, mandolina, Jarosław Wyka - perkusjonalia, Kamil Nowakowski - banjo, ukulele, Łukasz Pietrzak - harmonijka, Grzegorz Kosowski - bas.
Piątek 28 października, godzina 20, Mjazzga.

29 PAŹDZIERNIKA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET MŁODYCH PANÓW

Obrazek w tresci

Kabaret Młodych Panów - 29.10.2022 r. godz. 18.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
"To jest chore" to najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. "To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.
Jak mawiał Zygmunt Freud "nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani" i ten program w pełni to potwierdza.
Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.
Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają.

31 PAŹDZIERNIKA
LOUIS MATUTE QUARTET / SWISS JAZZ / KLUB MJAZZGA

Obrazek w tresci

Zespół pochodzi z Genewy i jest laureatem Cully Jazz Festival Jazz price 2019 oraz the Jazz Contreband Festival price 2019, a obecnie jego działania sponsoruje kulturalna fundacja Fondation L’Abri. Drugi album kwartetu wyszedł w marcu 2020 i nosi tytuł "How Great This World Can be” - bardzo ciekawie w kontekście tego, co się w marcu wydarzyło na świecie. Płyta miała być promowana trasą koncertową we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Niemczech, ale oczywiście z uwagi na epidemię nie odbyła się. Wszelkie trasy koncertowe i nowe publikacje muzyków są wspierane przez Suisa, ProHelvetia oraz Ville de Genève i Ville de Lausanne.
Utworzony w 2016 roku Louis Matute Quartet składa się z czterech młodych muzyków z różnych szwajcarskich konserwatoriów. Na czele zespołu stoi gitarzysta Louis Matute, a jego kompozycje inspirowane są muzyką współczesną, ale zawsze szanującą tradycyjne korzenie. Z Noé Franklé na perkusji, Virgile Rosselet na kontrabasie i Yohanem Jacquierem na saksofonie tenorowym nawiązali silną muzyczną przyjaźń, chcąc dzielić się swoją muzyczną wrażliwością z publicznością. Zanim został kwartetem, Louis Matute Trio grał na festiwalach takich jak „Switzerland meets Brazil”, w Rio de Janeiro i Sao Paolo na 50. urodziny Montreux Jazz Festival, AMR Summer Festival, Label Suisse Festival, Verbier Classic Festival oraz w klubach.
Poniedziałek 31 października, godzina 20, Mjazzga.