Co, gdzie, kiedy w Elblągu. Kalendarz imprez

2022-10-14 16:08:04(ost. akt: 2022-10-17 08:46:16)

Autor zdjęcia: Bartosz Szczepaniak

Co robić w Elblągu? Przedstawiamy listę nadchodzących wydarzeń, na której znajdziecie koncerty, wystawy, warsztaty, zajęcia dla dzieci i wiele innych. Poniżej kalendarz imprez.
18 PAŹDZIERNIKA
"STACYJKA" - ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W "LOKOMOTYWIE"

Filia nr 4 “Lokomotywa” przy ul. Ogólnej zaprasza dzieci w wieku 2-3 lata wraz z rodzicami/opiekunami na październikowe zajęcia do bibliotecznej “Stacyjki”.
18.10 (wtorek), godz. 10:30 – zajęcia będą inspirowane książką „Tato, jak robi żaba” Guido van Genehtena. Podczas zajęć przekonamy się, które zwierzątka kumkają, które ryczą, meczą, pieją, a które rżą. A czy biedronka wydaje jakieś dźwięki? O tym wszystkim w naszej bibliotecznej “Stacyjce”.
W programie zajęć również zabawy ruchowe, piosenki z pokazywaniem i inne atrakcje.
„Stacyjka” to dynamiczne, pełne zabawy zajęcia dla najmłodszych (2-3 lata) w oparciu o dziecięcą literaturą. Celem zajęć jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez obcowanie z literaturą, która jest źródłem wielu przeżyć i wrażeń oraz niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni u dziecka. Dla rodziców są one okazją do wymiany doświadczeń związanych z wychowaniem dzieci.
Więcej informacji i zapisy: Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59, tel. (55) 625 60 90

18 PAŹDZIERNIKA
Z HUMOREM PRZEZ ŻYCIE: SPOTKANIE Z JACKIEM FEDOROWICZEM

18 października (wtorek), o godz. 17:00 elbląska publiczność będzie miała okazję spotkać się ze znanym z ciętej riposty i wyjątkowego humoru, satyrykiem Jackiem Fedorowiczem. Będą wspomnienia, dużo opowieści i na pewno porządna dawka śmiechu. Wstęp wolny.
Jacek Fedorowicz – aktor, satyryk. Ukończył Wydział Malarstwa w gdańskiej PWSSP. Aktor studenckiego teatru Bim-Bom w Gdańsku. W 1960 zadebiutował w filmie „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. Współtwórca cyklicznych programów rozrywkowych w TVP: „Poznajmy się”, „Runda”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera”. Zagrał w filmach m.in.: „Kryptonim Nektar”, „Lekarstwo na miłość”, „Walkower”, „Zawsze w niedzielę”, „Kochajmy syrenki”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Milion za Laurę”, „Motodrama”, „Nie ma róży bez ognia”. W latach 1963-71 był współtwórcą cyklicznych programów rozrywkowych w Telewizji Polskiej, współautorem audycji radiowej „60 minut na godzinę” (1974-81). Po ogłoszeniu stanu wojennego zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu; publikował utwory w wydawnictwach i prasie “II obiegu”. Był też czynny w niezależnym życiu kulturalnym jako grafik (Komiks „Solidarność” – 500 pierwszych dni) i artysta estradowy. Autor programów satyryczno-politycznych rozpowszechnianych w latach 80. poza cenzurą. Od 1989 ponownie występował w telewizji i publikował w prasie, był m. in. autorem i głównym wykonawcą popularnego programu „Dziennik telewizyjny”. Autor książek, m. in. „Mistrz offu” , „Chamo sapiens”, „W zasadzie tak”, „Będąc Kolegą Kierownikiem…” i innych.
Rozmowę poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski.
18 października, godz. 17:00, sala “U św. Ducha” biblioteki głównej (ul. św. Ducha 3-7).

Fot. Fot. Joanna Roqueblave


DO 19 PAŹDZIERNIKA
„RÓŻNE I RÓŻNISTE” - WYJĄTKOWA WYSTAWA W „ŚWIATOWIDZIE”

Na wystawę składają się amatorskie prace 9 uczestniczek kursów warsztatowych prowadzonych przez elbląską malarkę Margaritę Wójcik. Efekt prac będzie można podziwiać już od 6 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Warsztaty malarskie podczas których powstały prace, prowadzone są od roku 2010, a na wystawie zobaczymy obrazy sprzed ostatnich 3 lat. Prace są różne, podobnie jak ich autorki stąd tytuł wystawy.
Różne są również motywy, którymi kierują się kobiety: dla jednych jest to oderwanie się od codziennych obowiązków i problemów, dla innych spotkanie jak przy „darciu pierza”, a jeszcze dla innych rodzaj medytacji czy po prostu przyjemność.
- Decydując się na pokazanie naszych amatorskich prac nie oczekujemy ani uznania ani pochwał, choć pewnie byłoby miło. Chcemy tylko powiedzieć wszystkim, którzy twierdzą że nie umieją a chcieliby, że warto, że pielęgnowanie swojego hobby jakim jest malowanie to źródło radości i nieustannego rozwoju, to piękna i niekończąca się przygoda – mówią autorki.
Wystawa prac amatorskich ,,Różne i różniste''
Miejsce: II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu
Wystawa będzie czynna do 19 października w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.

19 PAŹDZIERNIKA
"CZAS NA GWASZ" - WYSTAWA MALARSKA W „ŚWIATOWIDZIE”

Wystawa składa się z prac piętnastu elbląskich twórców, zorganizowanych przez autorkę projektu Alicję Król. Efekt prac będzie można podziwiać już 19 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wernisaż planowany jest na godzinę 18:00. Wstęp wolny!
Artyści zawodowi i amatorzy podjęli się różnorodnych, bliskich im tematów w celu eksploracji techniki malarstwa gwaszowego. Wspólnym mianownikiem jest także format prac: 100 x 70 cm.
Gwasz, tak jak tempera, jest farbą wodną znaną, ale rzadko używaną w sztuce młodej. Wyróżnia się tym, że ton kolorystyczny odrobinę jaśnieje po wyschnięciu i jest bardziej kryjący od akwareli. Jego charakterystyczną cechę stanowi plakatowa stylistyka. Powstaje ona poprzez naturalne „spłaszczenie” plamy barwnej podczas schnięcia i trudność w tworzeniu miękkich przejść kolorystycznych.
Projekt powstał w ramach przyznanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne - Stypendium dla Młodych Twórców „Promocje 2021”. Głównym celem wystawy jest promocja tej techniki przy wyjściu z założenia, że jeśli nikt teraz w niej nie maluje, to może malować w niej każdy.
- W moim przekonaniu jest to farba dla każdego: łatwa w nauce, wybaczająca błędy, technicznie prosta, przyjemna w malowaniu, przystępna w cenie, pozwalająca na uzyskanie zróżnicowanych efektów estetycznych. Nic, tylko malować! :) – mówi Alicja Król.
Wystawa malarstwa ,,Czas na gwasz''
Termin wernisażu: 19.10.2022, godz. 18:00
Miejsce: I piętro, CSE „Światowid” w Elblągu
Wystawa będzie czynna do 8 stycznia 2023 roku, w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.
Artyści, którzy wzięli udział: Agata Dobrowolska, Agata Marcinkowska-Fedeczko, Anna Karatkiewicz, Anna Sokołowska, Aya Varsha, Bogdan Kiliński, Beata Wąsik, Hanna Utrata, Kamila Kornacka, Krzysztof Dobrowolski, Laura i Lilia Bork, Luka w Sztuce, Mateusz Sobolewski, Wiktoria Ram

Fot. materiały organizatora


19 PAŹDZIERNIKA
STAND-UP: CEZARY PONTEFFSKI - "TO JEST BEŁKOT"

Cezary Ponttefski zaprasza na kolejny monologizowany rozdział sagi pt: "co tam u mnie, jak sobie radzę." Tym razem pogrążymy się w chaosie. Program "To jest bełkot" - no bo nie ma co się czarować w czym bierzemy udział. Wyjdzie chłop i będzie gadać. Ale jeśli sądzisz, że w dobie wzniosłych stand-upów sztuka bełkotu zanikła, zwłaszcza wśród osób koło 30, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!
Oprócz Cezarego na scenie wystąpi także support.
19.10.2022r. Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C, Elbląg
Drzwi: 19:30, Start: 20:00

20 PAŹDZIERNIKA
TEATR CIENI BAŚNI ANDERSENA

Od pokoleń Baśnie Andersena zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie nadprzyrodzonych mocy. Zachwycają swoją treścią, dostarczają rozrywkę i pozwalają spędzić wyjątkowy czas ze swoim dzieckiem.
Wyobraźcie sobie rodzinne popołudnie, podczas którego zasiądziecie w wygodnych fotelach aby na nowo poznać ponadczasowe baśnie a także samą historię Hansa Christiana Andersena. Mało tego! On sam będzie na Was tam czekał i opowie o swoim życiu. Ponadto na scenie przygotowanych będzie pięć ekranów, które w odpowiedniej chwili specjalnie dla Was rozbłysną i ukarzą magię kolorowych cieni, baśniowych bohaterów. Nim to wszystko jednak nastąpi wyobrażacie sobie co się wydarzy jeżeli sam Andersen zapomni swoich baśni? Tego dowiecie się właśnie przybywając na nasze widowisko.
Teatr cieni Baśni Andersena to nie tylko przepięknie poruszające się szablony baśniowych postaci na pięciu ekranach. To również spotkanie z żywymi aktorami, którzy wcielą się w role znanych bohaterów.
Brzydkie kaczątko uświadomi dzieciom, iż odmienność to nie wada lecz indywidualna cecha charakteryzująca każdego małego i dużego bohatera. Mała syrenka doda dzieciom odwagi i uświadomi ich, że warto wierzyć we własne marzenia i dążyć do ich realizacji. Urocza Calineczka przypomni wszystkim widzom, że dobro powraca a przyjaźń to prawdziwy skarb. Całości dopełni wspaniały głos lektora, autorskie utwory muzyczne a także specjalnie przygotowane piosenki. Ten wieczór pozostanie na długo w Waszej pamięci po opadnięciu kurtyny. To jednak nie wszystko! Będziecie mieli możliwość odkryć i poznać również swoje cienie. Na specjalnie przygotowanej dla Was ściance sprawdzicie jak one wyglądają i bez problemu zrobicie zdjęcie własnego cienia! Radość każdego dziecka z tego doświadczenia gwarantowana
Czwartek 20 października, godzina 18:30, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

20 PAŹDZIERNIKA
MAŁGORZATA SOBCZAK W LOKOMOTYWIE

W czwartek, 20 października, o godz. 17:00 gościem biblioteki w cyklu spotkań #czytElnia będzie Małgorzata Oliwia Sobczak – autorka bestsellerowych serii kryminalnych „Kolory zła” i „Granica ryzyka”. Na spotkanie zapraszamy do filii bibliotecznej Lokomotywa przy ul. Ogólnej 59. Wstęp wolny.
Małgorzata Oliwia Sobczak – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i dziennikarka. Pochodzi z Trójmiasta, w którym spędziła niemal całe życie. Jest autorką baśni pt. „Mali, Boli i Królowa Mrozu”, powieści obyczajowej z akcją umiejscowioną na Żuławach pt. „Ona i dom, który tańczy”, a także dwóch cykli kryminalnych. Pierwszy z nich to trylogia „Kolory zła”: „Czerwień”, „Czerń” i „Biel”. Akcja powieści składających się na tę mroczną serię dzieje się w Trójmieście i na Kaszubach, a łączy je postać prokuratora Leopolda Bilskiego. Drugi cykl z dziennikarką śledczą Alicją Grabską to „Granice ryzyka”, w skład którego wchodzi „Szelest” i najnowsza część pt. „Szum”. Pisarka z Trójmiasta ma rzeszę fanów uwielbiających jej książki.
„Małgorzata Oliwia Sobczak to potężny talent, prawdopodobnie największy, jaki pojawił się w ostatnich latach w polskim kryminale.”/ Vincent V. Severski
Rozmowę poprowadzi Elżbieta Zielińska z „Lokomotywy”.
Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

20 PAŹDZIERNIKA
WARSZTATY Z PSYCHOLOG KATARZYNĄ TRUSZKOWSKĄ

W ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” zapraszamy do udziału w warsztatach z psycholog Katarzyną Truszkowską o tematyce:
“Budowanie poczucia własnej wartości” – 20 października, godz. 17:00
Katarzyna Truszkowska – psycholog, psychoterapeuta. Posiada 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Interesuje się zwłaszcza pracą z osobami lękowymi w kryzysie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy. Udział w nich jest bezpłatny.
Więcej informacji i zapisy: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

20 PAŹDZIERNIKA
PERŁY ŚWIATOWEJ KLASYKI. DNI PAPIESKIE

Elbląska Orkiestra Kameralna po raz kolejny zagra w ramach Dni Papieskich. W Hali Sportowo-Widowiskowej wysłuchamy najpiękniejszych dźwięków muzyki klasycznej z Polski i świata. W roli solistki koncertmistrzyni EOK, Paula Preuss.
20.10.2022, czwartek, 18:00
Hala Sportowo-Widowiskowa w Elblągu
Wykonawcy: Paula Preuss - skrzypce, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. Muzyka klasyczna z Polski i świata
Wstęp wolny

20 PAŹDZIERNIKA
MICHAŁ CIESIELSKI ALONE - MJAZZGA, ELBLĄG

Michał Ciesielski - pianista i kompozytor, znany m.in. z Confusion Project, zagra solowy koncert w Mjazzdze! W repertuarze znajdą się głównie kompozycje Michała, w tym sporo nowości!
Michał po kilkuletnim pobycie w Chinach wraca do Polski z kompozycjami, które powstały w wyniku inspiracji Państwem Środka i nie tylko.
Czwartek, 20 października, godz. 20:00, Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

21 PAŹDZIERNIKA
WARSZTATY PACHNĄCE KAWĄ W "ŚWIATOWIDZIE"

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza osoby dorosłe na warsztaty hand made. 21 października 2022 r. o godzinie 17:00 będziemy inspirować się kawą. Obowiązują zapisy.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w kreatywnie wykorzystać ziarenka kawy w dekoracjach. Wykonają drzewko na pniu i zawieszkę, która idealnie nada się jako dekoracja okna. Wykorzystane ziarna kawy pięknie wypełnią aromatem Wasze wnętrza.
Aromatycznie pachnące drzewka, które powstaną podczas warsztatów hand made w Światowidzie, mogą być idealnym pomysłem na prezent dla bliskich lub piękną dekoracją domowych przestrzeni.
„Kawa to szczęście odmierzane w ziarnach”
Data: 21.10.2022 / Godzina: 17:00
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Gwarantujemy materiały! Obowiązują zapisy. Można zabrać swój ulubiony kubek.
Zapisy: e-mail: anna.giziewicz@swiatowid.elblag.pl, tel.: 55 611 20 85 lub 605636670

21 PAŹDZIERNIKA
KULT W ELBLĄGU

Z dumą i radością informujemy, że po 8 latach przerwy zespół KULT ponownie zagra w województwie warmińsko-mazurskim w ramach swojej nomen omen kultowej Trasy Pomarańczowej. Tym razem jednak 21 października grupa przyjeżdża do Elbląga. Zespół przywiezie ze sobą najlepszy sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy, a także niesamowitą oprawę wizualną.
Okazja do zobaczenia zespołu jest szczególna, gdyż w tym roku przypada 40 lecie działalności grupy. Od 1982 roku zespół budował swój status i popularność. Począwszy od pierwszych koncertów w klubach studenckich w latach 80 do największych sal koncertowych w XXI wieku. Zaangażowane społecznie teksty Kazika Staszewskiego wielokrotnie wzbudzały kontrowersje i dyskusje medialne, ale nieustająca od wielu lat popularność KULTU opiera się również na świetnej muzyce. Odpowiada za nią 10-osobowy skład zespołu zawierający pełną sekcję dętą.
Nie sposób zmieścić na jednej czy dwóch płytach zestaw najlepszych przebojów Kultu i być może dlatego taka płyta się nie pojawiła. Dlatego warto uczestniczyć w trzygodzinnej celebracji tych utworów na koncercie z takimi utworami jak „Polska”, „Baranek”, „Krew Boga”, „Prosto”, „Po co wolność”, „Gdy nie ma dzieci”, „Hey czy nie wiecie” i wieloma innymi.
Ostatni raz w naszym mieście KULT wystąpił 20 lat temu. A gdy występował w ramach trasy Czarne Słońca w 1992, jeden z członków zespołu został nawet aresztowany, co muzycy wspominają w książkach o historii grupy! Zapraszamy do Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR w Elblągu, gdyż nie wiadomo kiedy znów pojawi się taka okazja!
Koncert odbędzie się w ramach nowego cyklu imprez zatytułowanych GITERNA.

22 PAŹDZIERNIKA
SPOTKANIE DLA MŁODZIEŻY Z ROKSANĄ JĘDRZEJEWSKĄ-WRÓBEL

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, laureatka drugiej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii za książkę dla młodzieży pt. „Stan splątania” będzie gościem biblioteki w cyklu spotkań #czytElnia. Zapraszamy do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj w sobotę, 22 października, o godz. 12:00. Wstęp wolny.
O książce z opisu wydawcy:
Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty – za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.
(…) Roksana Jędrzejewska-Wróbel, tym razem napisała książkę dla nieco starszego pokolenia młodych czytelników, choć tak naprawdę „Stan splątania” to powieść międzypokoleniowa.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – doktor literaturoznawstwa, jedna z najpopularniejszych współczesnych autorek literatury dziecięcej. Napisała ponad trzydzieści książek dla małych i trochę starszych dzieci. „Stan splątania” to jej pierwsza książka dla młodzieży. Jest członkinią Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wielokrotnie była nagradzana, m.in. za książki „Florka. Z pamiętnika ryjówki” oraz „Florka. Listy do Józefiny” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (2009 r.), w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” na Najlepszą Książkę Dziecięcą zostały nagrodzone książki: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” (2009 r.), „Florka. Zapiski ryjówki” (2017), „Pracownia Aurory” (2020). Jej książki wpisane zostały na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W ostatnim czasie powstała seria „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”, w której autorka sięgnęła do zapomnianych baśni ludowych, tworząc niesamowite opowieści pomagające przezwyciężać samotność, strach, nieśmiałość itp. W tej serii (z cudownymi ilustracjami Marianny Oklejak) ukazały się: „Kwiat paproci”, „Szklana Góra”, „Dziwożona”, „Woda żywa”, „Żelazne trzewiczki”, „Kije samobije” i „Śpiący rycerze”.
Rozmowę poprowadzi Żaneta Łyczyszyńska z Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj.
Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

23 PAŹDZIERNIKA
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI Z RECITALEM "BA"

Andrzeja Poniedzielski, “ulubieniec” elbląskiej publiczności, znany jest z inteligentnego humoru i niezwykłego uroku osobistego roztaczanego na scenie. W niedzielę, 23 października, o godz. 16:00 artysta wystąpi w Bibliotece Elbląskiej z recitalem „BA”. Obowiązują wejściówki.
W programie recitalu będzie dużo inteligentnego humoru, satyry i piosenek w temacie: kobieta, mężczyzna, relacje między nimi, szczęście.
Andrzej Poniedzielski – satyryk, humorysta, poeta, pieśniarz, konferansjer, autor tekstów piosenek (m.in. dla Grzegorza Turnaua, Elżbiety Adamiak, Maryli Rodowicz, Tadeusza Woźniaka, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego, Anny Marii Jopek, Lory Szafran, Dawida Podsiadło), twórca scenariuszy, reżyser. Mistrz Mowy Polskiej i Ambasador Polszczyzny. W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.
Odbiór wejściówek: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

23 PAŹDZIERNIKA
ŁUKASZ REKS & DOMINIK KISIEL

Zagrają autorskie piosenki wokalisty oraz ballady i standardy jazzowe w sam raz na jesienny wieczór. Nie zabraknie „When I fall in love” czy „In the wee small hours”, a z piosenek autorskich nagranych wspólnie „Na pewno” czy „Oddech”. Czeka nas intymny wieczór pełen przyjemnych dźwięków.
Styl: soul, jazz.
Łukasz: wyjątkowa, ciepła i przyjemna barwa głosu
Dominik: wirtuoz fortepianu jazzowego
Utwory: „Na pewno”, „Oddech”, „Stan Lękowy”
Łukasz Reks to wokalista i songwriter, a jego muzyka to połączenie popu, soulu i jazzu.
Uwielbia kameralne spotkania z publicznością stąd formuła zagrania koncertu w duecie wraz z Dominikiem Kisielem, z którym w 2020 roku wydał dwa single „Oddech” oraz „Na pewno”. Wcześniej opublikował płytę „EP”, która zawierała singiel „Stan Lękowy”.
Dominik Kisiel to pianista jazzowy, nominowany do Fryderyka, mistrz improwizacji, który na swoim koncie posiada dwa autorskie albumy w trio oraz solo a także liczny udział w projektach wielu artystów i zespołów takich jak Dominik Bukowski, Jakub Klemensiewicz, Extradition Quartet.
23 października, godz. 19:00, Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

Fot. materiały organizatora


25 PAŹDZIERNIKA
MAŁGOSIA OD ANIOŁA STRÓŻA: SPOTKANIE AUTORSKIE

Zapraszamy do do Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha na spotkanie z Małgorzatą Jędrzejewską - twórczą duszą, poetką, pisarką, autorką książki „Gawędy mojego Anioła Stróża”, która powstała w reakcji na samotność w czasie pandemii koronawirusa i zawiera wiele rozmyślań na uniwersalne tematy, które zajmują myśli wielu z nas.
Małgorzata A. Jędrzejewska - polonistka, bibliotekarka, socjoterapeutka (32 lata pracy w szkole), instruktorka teatralna i kulturalna, reżyserka i scenarzystka amatorskiego teatru młodzieżowego i wielopokoleniowego, koordynatorka projektów, lifecoach, webmasterka, pisarka /powieści, opowiadania, scenariusze teatralne, wiersze/, wokalistka. Od 2014 r. mieszka w Londynie. Pochodzi z Nowego Stawu, małego miasteczka w centrum Żuław, gdzie spędziła większość swojego życia. Od roku 2021 nagrywa podcasty pt. „Sztuka rozbijania gówna na atomy” zamieszczane na Spotify.
Na swoim koncie ma liczne publikacje, m.in.: „Gawędy mojego Anioła Stróża” – powieść, Wydawnictwo Nowoczesne, Poznań (2022), „Talking to my Guardian Angel” - powieść, polska wersja książki, tłum. Arco Van Ieperen, Amazon.com (2020), „Anioły, wiedźmy i diabły” - opowiadania, tłum. Arco Van Ieperen, Amazon.com (2020), „Marzenia nie bolą” – powieść obyczajowa z elementami kryminału, wyd. Zysk – S-ka (2013), „A jednak” – powieść, Wydawnictwo „Radwan” (2010). Jej utwory znajdują się też w wielu antologiach.
O książce „Gawędy mojego Anioła Stróża”:
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu ludzi doświadczyło przymusowej izolacji. Zamknięci w domach w różny sposób reagowali na to, co się dzieje wokół nich. Przyszedł czas nie tylko na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, ale i na refleksję.
Jedną z poddanych kwarantannie osób była Małgosia. Samotna w swoich czterech kątach, ale nie osamotniona, bowiem tkwił przy niej Anioł Stróż, zaczęła prowadzić z nim rozmowy o życiu. Czym jest Wszechświat? Jakie jest znaczenie Energii? Po co powstał człowiek i jaka jest jego rola wobec całości Istnienia? „Gawędy mojego Anioła Stróża” to próba odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Jesteśmy dziećmi Wszechświata, nasączonymi Wiarą, Nadzieją i Miłością. Nauczmy się z nich czerpać. Odnajdźmy swe wewnętrzne światło.
Autorką ilustracji w książce jest artystka-malarka Romana Klinkosz.
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę.
Rozmowę poprowadzi Aleksandra Buła.
Wtorek, 25 października, godz. 17:30, Biblioteka Elbląska przy ul. św. Ducha

25 PAŹDZIERNIKA
PAŹDZIERNIKOWE DKK DLA DOROSŁYCH W BIBLIOTECE LITERACKIEJ

25 października (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce “Dobrze się myśli literaturą” Ryszarda Koziołka
(moderatorka: Halina Samson; zgłoszenia: tel. 55 625 60 17)
O książce z opisu wydawcy:
“Dobrze się myśli literaturą” to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.
W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.
Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

27 PAŹDZIERNIKA
ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W BULAJU

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami/opiekunami na październikowe zajęcia w Klubie Książkowych Ludków. W tym miesiącu na prośbę rodziców zajęcia będą powtarzane również po południu. Jeśli dopisze frekwencja, w kolejnych miesiącach również znajdą się w grafiku zajęć. Wstęp wolny.
27 października (czwartek), godz. 11:00 i 16:30 – inspiracją zajęć będzie książeczka „O nie, Dudusiu!” Chrisa Haughtona
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-3 lata w raz z opiekunem. W programie: zabawy i zajęcia plastyczne.
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23

27 PAŹDZIERNIKA
CZTERY PORY MIŁOWANIA W MJAZZDZE

Cztery Pory Miłowania to zespół zawiązany w 2014 roku, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim. Działalność zespołu opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego. Cztery Pory Miłowania w czerwcu 2017 roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw- co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, zawierająca 14 utworów.
Stały skład zespołu tworzą:
Małgorzata Miotke – śpiew, idiofony
Michał Miotke – śpiew, gitara akustyczna
Patryk Wendrowski – gitara basowa.
Czwartek 27 października, godzina 20, Mjazzga.

Fot. materiały organizatora


28 PAŹDZIERNIKA
DARK LEAVES W MJAZZDZE

Zapraszamy Was gorąco na koncert do Mjazzgi już w piątek 28 października!
Dark Leaves - "Odkrycie Roku" według czytelników magazynu Twój Blues. Zespół zagra dla was energetyzujący koncert.
Usłyszycie orientalne brzmienia zakorzenione w bluesie, folku oraz bogate instrumentarium, takie jak banjo, mandolina, gitara hawajska i dzikie, afrykańskie bębny.
Wiktoria Tabak - wokal, Marcin Zawilski - gitara rezofoniczna, hawajska, Szymon Musiał - gitara akustyczna, mandolina, Jarosław Wyka - perkusjonalia, Kamil Nowakowski - banjo, ukulele, Łukasz Pietrzak - harmonijka, Grzegorz Kosowski - bas.
Piątek 28 października, godzina 20, Mjazzga.

29 PAŹDZIERNIKA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET MŁODYCH PANÓW

Kabaret Młodych Panów - 29.10.2022 r. godz. 18.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
"To jest chore" to najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. "To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.
Jak mawiał Zygmunt Freud "nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani" i ten program w pełni to potwierdza.
Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.
Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają.