Alicja Król i "Czas na gwasz". Wystawa, którą musisz zobaczyć [ZDJĘCIA]

2022-10-22 10:00:00(ost. akt: 2022-10-21 15:03:41)
Alicja Król: Zapraszam miłośników i miłośniczki sztuki, wrażliwców... Wszystkich, którzy są ciekawi tego, co mogą stworzyć osoby z głowami pełnymi pomysłów, które niekoniecznie tworzą zawodowo

Alicja Król: Zapraszam miłośników i miłośniczki sztuki, wrażliwców... Wszystkich, którzy są ciekawi tego, co mogą stworzyć osoby z głowami pełnymi pomysłów, które niekoniecznie tworzą zawodowo

Autor zdjęcia: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu

Zapraszam miłośników i miłośniczki sztuki, wrażliwców... Wszystkich, którzy są ciekawi tego, co mogą stworzyć osoby z głowami pełnymi pomysłów, które niekoniecznie tworzą zawodowo — mówi artystka Alicja Król i prezentuje efekty kolejnego ciekawego projektu.
Prace amatorów i profesjonalistów można podziwiać od minionej środy w elbląskim Światowidzie. Uczestników projektu łączy technika i format. Wszyscy zaproszeni przez Alicję Król do stworzenia prac w ramach jej autorskiego projektu zgłębiali tajniki malarstwa gwaszowego, tworząc obrazy w dużym formacie — 100 na 70 cm.

— Gwasz to farba wodna, nieco zapomniana technika rzadko jest używana w tak zwanej sztuce młodej. Projekt "Czas na gwasz" powstał w ramach przyznawanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne Stypendium dla Młodych Twórców "Promocje 2021". Celem wystawy jest promocja techniki gwaszowej przy wyjściu z założenia, że jeśli nikt teraz w niej nie maluje, to może malować w niej każdy. Wystawa jest zwieńczeniem projektu, który miał za zadanie popularyzację tej techniki. Zaprosiłam do swojej pracowni różnych twórców, podczas kameralnych spotkań malowaliśmy i wymienialiśmy się doświadczeniami artystycznymi. Wystawa prezentuje to, co powstało podczas naszych twórczych spotkań — przekazuje Alicja Król.

— Co ciekawe, osoby, które zaprosiłam do tworzenia obrazów, nie widziały prac pozostałych twórców, więc nawet dla nich środowy wernisaż był swego rodzaju niespodzianką. Uczestnicy wystawy mogą za to zabawić się w zgadywanie, kim są autorzy zaprezentowanych w Światowidzie prac, ponieważ nigdzie nie widnieje informacja, czy dany autor jest profesjonalnym artystą, czy amatorem — dodaje autorka projektu.

Oprócz prac Alicji Król do 8 stycznia w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu swoje prace, które powstały w ramach projektu "Czas na gwasz" prezentują również: Agata Dobrowolska, Hanna Utrata, Agata Marcinkowska-Fedeczko, Kamila Kornacka, Anna Karatkiewicz, Krzysztof Dobrowolski, Anna Sokołowska, Laura i Lilia Bork, AyaVarsha, Bogdan Kiliński, Mateusz Sobolewski, Beata Wąsik i Wiktoria Ram.