Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Co, gdzie, kiedy w Elblągu. Kalendarz imprez

2022-10-28 13:14:24 (ost. akt: 2022-10-28 13:24:35)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Co robić w Elblągu? Przedstawiamy listę nadchodzących wydarzeń, na której znajdziecie koncerty, wystawy, warsztaty, zajęcia dla dzieci i wiele innych. Poniżej kalendarz imprez.

28 PAŹDZIERNIKA
DARK LEAVES W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Zapraszamy Was gorąco na koncert do Mjazzgi już w piątek 28 października!
Dark Leaves - "Odkrycie Roku" według czytelników magazynu Twój Blues. Zespół zagra dla was energetyzujący koncert.
Usłyszycie orientalne brzmienia zakorzenione w bluesie, folku oraz bogate instrumentarium, takie jak banjo, mandolina, gitara hawajska i dzikie, afrykańskie bębny.
Wiktoria Tabak - wokal, Marcin Zawilski - gitara rezofoniczna, hawajska, Szymon Musiał - gitara akustyczna, mandolina, Jarosław Wyka - perkusjonalia, Kamil Nowakowski - banjo, ukulele, Łukasz Pietrzak - harmonijka, Grzegorz Kosowski - bas.
Piątek 28 października, godzina 20, Mjazzga.

29 PAŹDZIERNIKA
NONET NITSCHMANNA. PANIKA PRZED KONCERTEM - GRA MIEJSKA

Obrazek w tresci

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej pn. „Nonet Nitschmanna. Panika przed koncertem”. Uczestnicy wcielą się w postać XIX-wiecznego animatora życia muzycznego i wyruszą w poszukiwanie muzyków rozproszonych w różnych lokalizacjach Elbląga. Gra odbędzie się w sobotę 29 października o godz. 10:00. Tematem przewodnim gry będą poszukiwania elbląskich muzyków ukrytych w różnych punktach na mapie Elbląga.
Uczestnicy wcielą się w postać Henryka Nitschmanna, animatora elbląskiego życia muzycznego, przed którym stoi zadanie zebrania zespołu muzycznego złożonego z 9 wykonawców. Każdego z muzyków należy zlokalizować, a następnie nakłonić do występu poprzez wykonanie określonego zadania…
Aby wziąć udział w grze należy się zarejestrować poprzez formularz rejestracyjny. Wypełnione formularze można składać osobiście w Centrum Obsługi Czytelnika (ul. św. Ducha 3-7, 82-300 Elbląg) lub nadsyłać na adres e-mail: p.nike@bibliotekaelblaska.pl w terminie do 28 października do godz. 15:00.
Zespół może się składać z maksymalnie czterech osób. W każdym zespole musi znajdować się co najmniej jedna osoba pełnoletnia, posiadająca dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), która staje się kapitanem zespołu. Liczba miejsc w grze jest ograniczona, dlatego radzimy nie zwlekać z rejestracją do ostatniej chwili!
Do poprawnego wykonania zadań gracze będą potrzebowali aplikacji Actionbound. Dla czterech drużyn, które osiągną najwyższy wynik punktowy, przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Gra miejska pn. „Nonet Nitschmanna” organizowana jest jako wydarzenie towarzyszące wystawie pn. „Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.”
Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin są dostępne na stronie Biblioteki Elbląskiej.

29 PAŹDZIERNIKA
STRASZNIE FAJNA IMPREZA - PRZYSTAŃ GRUPY WODNEJ

Obrazek w tresci

Zapraszamy na drugą edycję Strasznie Fajnej Imprezy. To niesamowita wodna przygoda dla dzieci i rodziców na Przystani Grupy Wodnej.
Strasznie Fajna Impreza to podchody wodne.
Przygotujemy dla was Straszne Stanowiska na rzece Elbląg. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie, przy pomocy specjalnej mapy, wszystkich zaznaczonych strasznych miejsc, pokonanie lęku i odbicie na swojej mapie pieczątek potwierdzających zaliczenie kolejnej stacji.
Uczestnicy zabawy mogą wynająć sprzęt pływający – kajaki, motorówki, rowery wodne na godzinę – na 18.30 lub 19.30.
Wszyscy płyną w swoim tempie.
Wygrywają wszyscy, którzy odbiją wszystkie pieczatki. Ważne, żeby zmieścić się w trakcie godziny wynajęcia swojego sprzętu.
Imprezę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami na Przystani.
Zachęcamy dzieci do założenia tego dnia ciekawych strasznych przebrań:)
Prosimy o zabranie ze sobą latarek, najlepiej czołówek.

29 PAŹDZIERNIKA
KIOSK | LOOPCYFER I PEJSCZ KONCERT

Obrazek w tresci

Na Przystani Grupy Wodnej trwać będzie Strasznie Fajna Impreza. A w Kiosku w tym czasie, jako strasznie fajna dekoracja muzyczna - zaprzyjaźnione wampiry.
Otulcie się jakąś miłą w dotyku pajęczyną i chodźcie pod Kiosk. Posłuchamy ostatniej (chyba) w tym roku muzycznej odsłony spośród Kioskowych działań i kulturalnych aktywności.
Występ potrwa do pierwszej krwi, czyli pewnie z pół godziny. Chyba, że poleci ciurkiem, to wtedy dłużej...
Pejscz to muzyczne wcielenie kilku elbląskich artystów, którym onegdaj regularnie raz w roku burzyła się krew, serce schło na wiór, a zęby szczerbiły się, jeśli w okolicach przełomu października i listopada nie wydusili z siebie kilku ciemnych i wilgotnych pieśni. Zwykle o uczuciach, których rzadko można posmakować i tęskno-mrocznej stronie człowieka, którą większość wypiera.
Po trzech latach uśpienia, przez niezwyczajny splot okoliczności, pomyliwszy kiosk z trumną czy cmentarnym dołem, postanowili wpaść i się przymierzyć.
Loopcyfer natomiast to kolejne oblicze jednego z Pejsczowych ostrozębców. Postępowca i marzyciela, który od kiedy niewielki rezystor przebił mu powłoki i wbił w aortę, radził sobie zawsze z muzyczną elektroniką - krwawym wynalazkiem Wielkiego Elektronika, dobrego znajomego Pana Kleksa.
Spotkanie muzyczne realizowane jest w ramach projektu "Kiosk Kultury" finansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Sobota, 29 października 19:00
Loopcyfer & Pejscz - w Kiosku
Publika - przed Kioskiem

29 PAŹDZIERNIKA
KONCERT TEXAS COUNTRY BOYS

Obrazek w tresci

W najbliższą sobotę (29 października) w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu wystąpi zespół Texas Country Boys z USA z udziałem Michaela Gotta.
Texas Country Boys to zespół country o pełnym brzmieniu. W Polsce zagrają w Katowicach, Tarnowie, Krakowie, Warszawie, Elblągu, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu i Głogowie.
Organizatorem koncertu jest Kościół Chrześcijan Baptystów w Elblągu.
Teatr im. A Sewruka w Elblągu, sobota (29 października), godz. 17. Wstęp wolny.

29 PAŹDZIERNIKA
DiScOo StrAsZNOo…

Obrazek w tresci

Co tu dużo mówić... Czy to Halloween, czy Dziady, zwał jak zwał, będzie strasznie... fajnie.
Mile widziane zombie, gnijące panny młode, wampiry, strzygi, czarownice i czarne koty.
Odprawimy czary-mary do rana!
Sobota, 29 października, godz. 21:00, klub Mjazzga Elbląg.


29 PAŹDZIERNIKA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET MŁODYCH PANÓW

Obrazek w tresci

Kabaret Młodych Panów - 29.10.2022 r. godz. 18.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
"To jest chore" to najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. "To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.
Jak mawiał Zygmunt Freud "nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani" i ten program w pełni to potwierdza.
Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.
Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają.

29 PAŹDZIERNIKA
PERFORMANCE KATARZYNY PASTUSZAK W GALERII EL

Obrazek w tresci

Centrum Sztuki Galeria EL serdecznie zaprasza w sobotę (29 października) o godz. 16 na performance Katarzyny Pastuszak pt. “Obsiew #2”. Jest to wydarzenie w ramach wystawy ”Drapieżne serca”. To drugie działanie z cyklu osobistych rytuałów odbudowujących i użyźniających, w których artystka opracowuje fragmenty osobistej herstorii, fragmenty ciała-nie-pamięci.
Katarzyna Pastuszak - tancerka/performerka, choreografka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunkt w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IAiA - Uniwersytet Gdański), członkini Grupy Badawczej Between.Pomiędzy (UG) związana także z CEMiPoS (Sapporo). Autorka i tłumaczka artykułów z zakresu tańca i teatru oraz autorka książki „Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego - teatr ciała w kryzysie (Kraków: Universitas, 2014). Laureatka licznych stypendiów artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej spektakle były prezentowane m.in. w Japonii, Grenlandii, Norwegii, Turcji, Izraelu, Niemczech, Francji oraz na licznych festiwalach w Polsce. Aktywna członkini IFTR, PSi, EASTAP. O sobie: w działaniach artystycznych poruszam się głównie w obszarze nowej choreografii i teatru fizycznego, łącząc poszukiwania ruchowe z aktualnymi nurtami myśli humanistycznej (Donna Haraway, Anna Lowenhaupt Tsing, Roisi Braidotti, Jolanta Brach-Czaina i in.). Interesuje mnie polityczność ciała i choreografii. Pracuję z mniejszościami etnicznymi i grupami narażonymi na wykluczenie. Badam również relacje między storytellingiem i choreografią, tworząc spektakle i performensy oparte na herstoriach i pamięci ciała. W ostatnim czasie szczególne miejsce w mojej praktyce artystycznej zajmuje królestwo grzybów (fungi).
Tego dnia, o godz. 16:30 odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Drapieżne serca”, poprowadzone przez Katarzynę Swinarską.
Performance rekomendowany dla osób pełnoletnich.
16:00 Performance
16:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Drapieżne serca”
Galeria tego dnia wyjątkowo będzie otwarta do godz. 18.

30 PAŹDZIERNIKA
KLUB ABECADŁA - JAGUNÇO - KONCERT / ELBLĄG

Obrazek w tresci

O zespole: W dniu 25.07.2021 zespół wydaje pierwszy album „Kształt Przypadkowego Twórcy”, 01.09.2022 wydaje drugi pod tytułem „Jagunço”.
Współpraca: Maćko „Envee” Goliński, Ignacy Gruszecki. Klub Abecadła - trio w składzie: Zbigniew Godlewski - głos prowadzący, gitara/ Franciszek Wojnarowski - bas, głos/ Tomasz Dobski - perkusja, głos/ zespół powstał w 2019 roku.
O koncercie: Wydarzenie jest częścią trasy koncertowej „Jagunço 2022”. Zespół zagra w jedenastu polskich miastach - Gdańsk, Elbląg, Kraków, Katowice, Kielce, Olsztyn, Sopot, Białystok, Łódź, Bydgoszcz, Warszawa.
30 października 2022, start koncertu godz. 20:00 (niedziela)
Klub Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C, Elbląg

31 PAŹDZIERNIKA
LOUIS MATUTE QUARTET / SWISS JAZZ / KLUB MJAZZGA

Obrazek w tresci

Zespół pochodzi z Genewy i jest laureatem Cully Jazz Festival Jazz price 2019 oraz the Jazz Contreband Festival price 2019, a obecnie jego działania sponsoruje kulturalna fundacja Fondation L’Abri. Drugi album kwartetu wyszedł w marcu 2020 i nosi tytuł "How Great This World Can be” - bardzo ciekawie w kontekście tego, co się w marcu wydarzyło na świecie. Płyta miała być promowana trasą koncertową we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Niemczech, ale oczywiście z uwagi na epidemię nie odbyła się. Wszelkie trasy koncertowe i nowe publikacje muzyków są wspierane przez Suisa, ProHelvetia oraz Ville de Genève i Ville de Lausanne.
Utworzony w 2016 roku Louis Matute Quartet składa się z czterech młodych muzyków z różnych szwajcarskich konserwatoriów. Na czele zespołu stoi gitarzysta Louis Matute, a jego kompozycje inspirowane są muzyką współczesną, ale zawsze szanującą tradycyjne korzenie. Z Noé Franklé na perkusji, Virgile Rosselet na kontrabasie i Yohanem Jacquierem na saksofonie tenorowym nawiązali silną muzyczną przyjaźń, chcąc dzielić się swoją muzyczną wrażliwością z publicznością. Zanim został kwartetem, Louis Matute Trio grał na festiwalach takich jak „Switzerland meets Brazil”, w Rio de Janeiro i Sao Paolo na 50. urodziny Montreux Jazz Festival, AMR Summer Festival, Label Suisse Festival, Verbier Classic Festival oraz w klubach.
Poniedziałek 31 października, godzina 20, Mjazzga.

DO 31 PAŹDZIERNIKA
NIEZWYKŁA WYSTAWA W BIBLIOTECE LITERACKIEJ

Obrazek w tresci

Do końca października w Bibliotece Literackiej można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych podczas zajęć terapeutycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kamienniku Wielkim oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.
Praca twórcza, będąca elementem terapii psychologicznej sprawia, że jej uczestnicy rozwijają się, otwierają na dialog i kontakt z innymi oraz odczuwają satysfakcję z tworzenia czegoś samodzielnie.
Wystawa odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

3 LISTOPADA
WARSZTATY Z PSYCHOLOG KATARZYNĄ TRUSZKOWSKĄ

W ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” zapraszamy do udziału w warsztatach z psycholog Katarzyną Truszkowską o tematyce:
“Zacznij w końcu żyć – co nas blokuje” – 3 listopada, godz. 17:00
Katarzyna Truszkowska – psycholog, psychoterapeuta. Posiada 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Interesuje się zwłaszcza pracą z osobami lękowymi w kryzysie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy. Udział w nich jest bezpłatny.
Więcej informacji i zapisy: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

3 LISTOPADA
ŚWIETLIKI KONCERT ELBLĄG MJAZZGA

Obrazek w tresci

Obywatelki i Obywatele! Czciciele Matki Ziemi oraz Wy, którzy segregujecie śmieci tylko od święta! Abstynenci i pieczeniarze! Wyznawcy i sceptycy! Poczęci in vivo, in vitro lub in absentia! Wy którzy jesteście Za i Wy, którzy Przeciw! Psofile i kotkoluby! Pora przyznać, że pieje kur i zwiastunem wielkiej jest katastrofy. Dlatego opuszczamy niebawem nasze mroczne gawry, głuche samotnie oraz wyłożone miłym pluszem pustelnie i wyruszamy w kolejną trasę. Trasę jesienną i zapewne pełną niebezpieczeństw. Trasę być może dżdżystą, albo kto wie, może ciepłą i złotą jak włosy Wenus. Albo po prostu czarną jak goryle, na które łasym okiem patrzała pani Rusin Kinga. Tak, tak. Tym razem wyruszamy jakby odświętniej i ze śmiałością mniejszą bo nasza trzydziesta rocznica się zbliża. Tak, tak. Rocznice onieśmielają. Łza się kręci w oku, wzruszenie ciałem delikatnie trzęsie. Ale i lęk pojawia się na horyzoncie, pełznie wężowato, ślizga się po wszystkim. Jak mówi Poeta: „każdy jubileusz przeraża”. Nie znaczy to, że nie możecie nas obsypać kwieciem, wręczać naręcza skromnych upominków, składać życzeń czy zmówić paciorka w intencji lub pograć na szamańskim bębenku. Możecie nas wenerować ile wlezie. Lecz nie w tym rzecz. Rzecz nie w celebrze i nostalgii. Nie o wspomnień czar, demokrację i łechtanie ego chodzi. Rzecz w tym aby uwydatnić i uwypuklić. Albo przynajmniej nie stargać. Dlatego pokażemy na co nas stać jeszcze. Obnażymy ciut nawet, bo z mgły i galarety, śródziemnomorskiej trochę, nowe się tu rzeczy powoli wyłaniają. Powoli ale stanowczo. Muzyka ze świata, którego już nie ma. Dlatego przyjdźcie i zobaczcie. Zażyjemy stosowne medykamenta i damy z siebie na scenie wiele. Będziemy piękni, dostojni ale i przystępni. Krotochwilni ale i poważni. Otworzymy na chwilę drzwiczki ciasnych chatek serc naszych. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie nie po to aby coś nam dać albo coś od nas otrzymać. Przybądźcie żeby z nami, zusammen, together, insieme zrobić coś dla Polski i świata….
1. ŚWIETLIKI - zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie.
Czwartek, 3 listopada, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg

4 LISTOPADA
NUTKOSFERA CEZIK DZIECIOM

Obrazek w tresci

gdzie: Elbląg - Biblioteka Elbląska im. C. Norwida (ul. Św. Ducha 3-5)
kiedy: piątek, 4 listopada 2022, godz. 18:00
„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego...
Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, Słońce świeci a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu. Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!
Nutkosfera to projekt pod kierownictwem CeZika. Za tym pseudonimem kryje się Cezary Nowak. Artysta od dziecka (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Do tej pory na kanałach You Tube „CeZik” oraz „KlejNuty” opublikował kilkadziesiąt filmów. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilkadziesiąt milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 330 000 000 odsłon, co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w sieci.
Cztery lata temu CeZik zmienił obrany kurs. Od tego czasu tworzy kanał internetowy dla dzieci – NutkoSfera, gdzie najpopularniejszy jego klip „W Układzie Słonecznym” ma ponad 70 milionów wyświetleń… i wiosną 2021 roku otrzymał status Platynowej Płyty!!! NutkoSfera i DrobNutki to piosenki dla najmłodszych, które mają za zadanie bawić i uczyć. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unika aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Stara się, aby melodie wpadały w ucho, były proste, ale nie obciachowe. Dba o gust muzyczny dzieci od najmłodszych lat. Jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki. Kanał NutkoSfera ma już ponad 200 milionów wyświetleń i nadal pędzi niczym „Pociąg Elektryczny”.

4 LISTOPADA
JAZZ BEATLES / IMIENOWSKI JAZZ SET

Obrazek w tresci

Z nami zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszycie cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej legendarnej grupy: Can't Buy Me Love, Hey Jude, Get Back, Let It Be, Michelle, Yesterday, Come Together i wiele innych znanych Wam przebojów. Doskonale wiemy, że powrót do największych hitów The Beatles w naszym wykonaniu będzie dla Was miło spędzonym wieczorem.
Tworząc i grając własne piosenki, zamiast polegać na profesjonalnych kompozytorach i muzykach sesyjnych, The Beatles zrewolucjonizowali muzykę pop i rock na początku lat 60-tych. Choć ich czas w świetle reflektorów był zbyt krótki – będąc na szczycie, rozwiązali się w 1970 roku – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zapoczątkowali nową erę muzyki.
THE BEATLES zainspirowali wielu muzyków jazzowych. Ten koncert będzie poświęcony twórczości legendarnych Beatlesów. Utwory z różnych płyt zostaną zaprezentowane w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji.
Piątek, 4 listopada, godz. 20:00, klub Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

4-6 LISTOPADA
I OGÓLNOPOLSKI KONGRES PATRIOTYCZNY

Obrazek w tresci

Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy. Podczas trwania kongresu zaprezentowana zostanie działalność związków, organizacji pozarządowych a także instytucji zajmujących się krzewieniem wiedzy i patriotyzmu, tematami tradycji, kultury oraz martyrologii narodu polskiego, doświadczeń związanych z etosem walki o wolność i niepodległość. Podzielone tematycznie bloki – panele pozwolą na przedstawienie osiągnięć, przykładów skutecznych działań uczestników, a także rozwój i przyszłość organizacji. Spotkanie stwarza okazję do omówienia najbardziej palących i istotnych, dla działalności patriotycznej, problemów. Kongres organizowany jest pod hasłem – #RazemMożemyWięcej, dlatego jego obrady zakończy przygotowana, wspólnie ustalona przez jego uczestników, rezolucja.
Udział w Kongresie potwierdził minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Muzeum AK w Krakowie. W wydarzeniu wezmą udział Kombatanci, żołnierze, klasy mundurowe, młodzież szkolna i harcerze.
Za dotychczasową działalność krzewiącą patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków oraz służbę Ojczyźnie wręczone zostaną pamiątkowe statuetki oraz medale Pro Patria. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Współorganizatorzy: Fundacja Pokolenie Walecznych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość oraz Fundacja Non Notus.
Patronaty: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – Patronat Honorowy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Patronat Honorowy, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Patronat Honorowy, Wiceminister Aktywów Państwowych – Andrzej Śliwka – Patronat Honorowy, Wiceminister Edukacji i Nauki – Włodzimierz Bernacki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Patronat Honorowy, Fundacja Łączka – Patronat Honorowy: Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu, Poland Daily 24
Monte Cassino – Z Ziemi Polskiej do Włoskiej
Patron medialny: TVP Historia, Dziennik Elbląski, Info Elbląg


5 LISTOPADA
"OKÓLMY" BAŻANTARNIĘ

Obrazek w tresci

Serdecznie zapraszam na pierwszy rajd z cyklu "Szlakami elbląskiej Bażantarni". Chciałbym rozpocząć cykl od szlaku żółtego, zwanego "Okólnym". Jego poziom trudności określono jako łatwy, jest to typowy szlak spacerowy. Długość wynosi 9 kilometrów a czas pokonania szacowany jest na 3 godziny - my jednak zarezerwujmy sobie ciut więcej czasu ze względu na różną kondycję uczestników. Szlak rozpoczyna się przy ulicy Marymonckiej, zaraz za pętlą tramwajową. Rośnie tam dorodna, ponad 300-letnia topola widoczna na zdjęciu powyżej. Tam też spotkamy się punktualnie w samo południe. Koniecznie należy wyposażyć się w wygodne i bezpieczne obuwie. Warto wziąć ze sobą prowiant, coś przeciwdeszczowego i ewentualnie kijki trekkingowe.
5 listopada, godz. 12:00, ul. Marymoncka (pętla tramwajowa)


5 LISTOPADA
DARIA ZAWIAŁOW W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Trasa „METROPOLIS… wojen nie będzie” to pożegnanie Darii Zawiałow ze sceną, graniem na żywo i fanami na blisko rok! Artystka od kilku dobrych lat nie zwalniała tempa – tworzy, nagrywa, koncertuje, bierze udział w projektach specjalnych. Trasa obejmie 9 koncertów w całej Polsce.
Po tak intensywnym czasie pora zaciągnąć hamulec. Zatrzymać się, naładować baterie, poszukać inspiracji i zbierać pomysły na nowy materiał. Będzie to więc ostatnia okazja, by zobaczyć koncertującą Darię z zespołem przed dłuższą przerwą.
– Skoro nie będziemy widzieć się dłużej, to wypadałoby pożegnać się nie tylko materiałem z ostatniego albumu. Dlatego też w repertuarze koncertowym fani znajdą piosenki z dwóch poprzednich płyt, czyli „A Kysz!” i „Helsinki” – zapowiada Daria Zawiałow.
Przekrojowo ujętą setlistę połączy wspólny mianownik w postaci nowych aranżacji. Artystka wraz z producentem Michałem Kushem planują ukazać mroczną stronę swoich piosenek, co oznacza zupełnie nową odsłonę repertuaru. Pojawią się też m.in. covery i jedna całkiem świeża produkcja.
Daria Zawiałow to niezwykle elektryzująca artystka i jeden z bardziej temperamentnych głosów na polskiej scenie muzycznej. W 2017 r. zadebiutowała albumem „A kysz!”. Dwa lata później światło dzienne ujrzał drugi krążek artystki zatytułowany „Helsinki”. Płyta zyskała status platynowej już kilka miesięcy po premierze, a branża uznała ją za najlepszy album 2019 r. honorując Fryderykiem w kategorii Album roku – pop alternatywny. W 2021 r. singlami „Kaonashi” i „Za krótki sen” (z Dawidem Podsiadło) zapowiedziała trzeci album studyjny „Wojny i Noce”, który szybko zyskał status platynowej płyty. W bieżącym roku Akademia Fonograficzna ponownie doceniła wokalistkę, przyznając jej łącznie trzy statuetki Fryderyka (Artystka roku, Team kompozytorski roku w duecie z Michałem Kushem oraz Utwór roku wspólnie z Dawidem Podsiadło i Vito Bambino).
Sobota 5 listopada, godzina 20, Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR, ul. Karowa 1, Elbląg.

5 LISTOPADA
MISTRZOWIE Z BATUTĄ. KONCERT LAUREATÓW EMM

Obrazek w tresci

Hanna Derej, Andrzej Mandryka i Szymon Brylski – młodzi mistrzowie dyrygentury. W lipcu bezkonkurencyjni podczas „Elbląg Music Masterclass”, teraz po raz kolejny zaprezentują się elbląskiej publiczności, prowadząc EOK. Błyskotliwe interpretacje, techniczna elegancja, muzyczne zwroty akcji – to raptem przedsmak tego, czego będziemy świadkami w ich wykonaniu. Kiedy? 5 listopada (sobota) o godzinie 19:00. Gdzie? W Ratuszu Staromiejskim. Tego wieczoru melomani długo nie zapomną…
05.11.2022, sobota, 19:00, Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Szymon Brylski – dyrygent, Andrzej Mandryka – dyrygent, Hanna Derej – dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. E. Elgar - Serenada na orkiestrę smyczkową E-moll op. 20, A. Dworzak - Serenada na smyczki E-dur op.22, B. Britten – Simple Symphony op. 4
Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu

6 LISTOPADA
FINISAŻ WYSTAWY "DRAPIEŻNE SERCA"

Obrazek w tresci

6 listopada w godz. 12-15 Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na finisaż „Drapieżnych Serc”. W ramach ostatniego dnia wystawy, artystka Agata Królak wykona chętnym osobom sercowe tatuaże.
Tatuaże będą wykonywane metodą Handpoke (bez maszynki, samą igłą). Są delikatne, nieidealne i bliskie rytuałowi. To zabawa i świętowanie naszych ciał, pamiątka i talizman — od serca.
Agata Królak (1987) – ilustratorka, projektantka, edukatorka, autorka książek obrazkowych. Zajmuję się szeroko pojętą narracją wizualną, poszerzając swoje działania o takie techniki jak snycerstwo i ceramika. Laureatka wyróżnienia Polish Graphic Design Awards, plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu; prowadzi Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, gdzie w 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”.
Ilość miejsc ograniczona i obowiązują mailowe zapisy pod adresem agata@galeria-el.pl
Przykładowe projekty na stronie internetowej Galerii EL.


6 LISTOPADA
CZYŻYKI KONCERT PIANO & NOWY PROJEKT "SZEŚĆ STOPNI ODDALENIA" NA ROCKOWO / ELBLĄG / Mjazzga

Obrazek w tresci

Mirek Czyżykiewicz połączył brzmienie swojej lutniczej gitary Teryksa z gitarą elektryczną swojej żony Magdaleny Czyżykiewicz-Janusz. Razem stworzyli muzykę do tekstów wybitnych autorów i poetów. Płyta "Piano" to opowieść o ludzkich emocjach, miłości i relacjach. To wyjątkowa forma połączenia twórczości Mirka i Magdaleny, próba syntezy pierwiastka męskiego i żeńskiego ich wspólnej pasji oraz pracy na przestrzeni ostatnich lat. Płyta "Piano" ma swoją wyjątkową historię, a każdy utwór, kompozycja, dźwięk i aranżacja mają jakieś konkretne znaczenie i swoją małą opowieść.
Poza repertuarem z płyty „Piano” będzie można usłyszeć i poznać nowy projekt Czyżyków. Rockowy i niestandardowy, być może pełen zaskoczeń. Pojawia się nowa muzyka, nowe aranżacje znakomitych tekstów i absolutna radość ze współpracy ze wspaniałymi i zaangażowanymi Sercem ludźmi. Autorami tekstów do nowego projektu muzycznego pt. „Sześć stopni oddalenia” są Jacek Bończyk, Leszek Berger i Magdalena Czyżykiewicz-Janusz. Kompozycje muzyczne to przede wszystkim znany nam kunszt i dojrzałość Mirka Czyżykiewicza, ale też wrażliwość jego żony Magdaleny i świeżość, którą wnosi Grzegorz Bukowski, który gra w zespole na gitarze i uzupełnia głosy Mirka i Magdaleny.
Niedziela 6 listopada, godzina 19, Mjazzga.

9 LISTOPADA
MUZYCZNA JESIEŃ W PEŁNI - MALI DETEKTYWI ODKRYWAJĄ TAJEMNICE EOK

Obrazek w tresci

Jesień w pełni, jak ją spędzić? Najlepiej muzycznie i z Elbląską Orkiestrą Kameralną - 9 listopada (środa) kameraliści zorganizują w Ratuszu Staromiejskim audycje muzyczne dla dzieci. Czeka nas wówczas podroż pełna przygód i emocji, tym bardziej że najmłodsi wcielą się w detektywów. Wspólnie z EOK i Aleksandrą Ostrowską odkryją tajemnice „Pani Jesień”, przekonamy się też, jakie sekrety kryją się wśród muzyków i wysłuchamy pięknych melodii z całego świata. I to dwukrotnie – start koncertów o 10:00 i 12:00.
09.11.2022, środa, 10:00 i 12:00, Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Aleksandra Ostrowska - prowadzenie, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. Prezentacja instrumentów i hity muzyczne dla dzieci
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu

9 LISTOPADA
STAND-UP ELBLĄG | DANIEL MIDAS W PROGRAMIE "SPRAWA DLA STAND-UPERA"

Obrazek w tresci

Zapraszamy na występ stand-up podczas którego wystąpi Daniel Midas z programem "Sprawa dla stand-upera"
Daniel Midas - odkrycie Internetu tego roku. Komik, którego "Szopkę dla reportera" oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Jego ulubionym tekstem na podryw jest: "Jestem z Kaszewiakiem po imieniu." - podobno 100% skuteczność. Prywatnie - bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Gość ma dwa metry wzrostu, więc jak go poprosicie to pewnie zdejmie Wam coś z górnej półki.
Środa 9 listopada, godzina 19, Mjazzga.

11 LISTOPADA
KARTKY | 11.11 | Elbląg Mjazzga

Obrazek w tresci

Ou7 oraz AioAgencja zapraszają na jesienna trasę koncertową Kartkyego!
Czas pożegnać się z latem. To dobry moment żeby przywitać kolory jesieni.
Historia zatacza koło to ostatnia część trylogii.
Oto nasze pożegnanie z latem. To nasza opowieść.
"A kiedy masz już dosyć wszystkich ich i świata
Słuchasz tylko smutnej muzyki końca lata... "
Po raz pierwszy podczas trasy uruchomimy dla Was stoisko Ou7side Merch. Oprócz klasyków ze sklepu www szykujemy dla Was również dedykowaną koncertową bawełnę w ograniczonych ilościach.
Miejsce - Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C
Data - 11.11.2022r
Godzina: 19:00
Wstęp na koncert 16+ za pisemną zgodą rodzica. Poniżej 16 lat wymagana obecność pełnoprawnego opiekuna.

13 LISTOPADA
THE ANALOGS W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Support: Danziger
Start koncertu godz.: 20.00
The Analogs powstali w 1995 roku w Szczecinie i są obecnie jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny punk rockowej. Ich piosenki takie jak "Pieśń Aniołów", "Era Techno", "Dzieciaki Atakujące Policję" zna każdy kto interesuje się mocnym, gitarowym graniem. Na swoim koncie mają kilka płyt oraz niezliczoną ilość koncertów w Polsce oraz całej Europie. W 2020 roku świętowali 25 lecie swojej działalności. Na początku 2021 roku ukazał się ich najnowszy album zatytułowany "CHWDP". Koncert który zagrają będzie się składał z najbardziej znanych i lubianych przez publiczność utworów jakie posiadają w swoim dorobku oraz piosenek z najnowszej płyty. Zapraszamy serdecznie!


16 LISTOPADA,
ELBLĄG | ANTONI SYREK-DĄBROWSKI | ŻYCIE | 16.11.22, g. 19:00

Obrazek w tresci

Siema!
Antoni Syrek-Dąbrowski - "ŻYCIE".
"Życie" to mój piąty pełny program stand-upowy. Szczerze, nie wiem, czy umiem w to "życie". Nadal wiele nie rozumiem, dużo rzeczy mnie wnerwia, ale generalnie staram się udawać, że wiem, o co chodzi.
+ Łukasz Kowalski z programem "I tak się powoli żyje".
Poszedł do Mam Talent
Dostał 3 razy TAK
Nie przeszedł dalej.
Wydarzenie dla dorosłych!!!
Środa, 16 listopada, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg

19 LISTOPADA
PO WIENIAWSKIM MOZART. EOK & ADAM SUSKA

Obrazek w tresci

Za nim koncerty w Danii, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii, przed nim XVI Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego. Adam Suska – to czołowy polski skrzypek, który w listopadowy wieczór zagości w Elblągu. Laureat m.in. II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2021), III nagrody na EuroAsia Competition Tokio (Japonia, 2021), Grand Prix Puławy and The Violin Competition, Grand Prix Piła Festival & Academy, Grand Prix Virtuoso&Belcanto Competition Lucca (Włochy, 2021, 2022) a także III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2022). Wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną i Radosławem Droniem (dyrygent) zaprosi nas do podróży określonej dziełami klasyków partytury, począwszy od Mozarta, a skończywszy na… Więcej nie zdradzimy, jedno jest pewne – tego wieczoru (19 listopada, sobota, 19:00, ZPSM Elbląg) nad Kumielą nie zaśnie nikt!
19.11.2022, sobota, 19:00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Adam Suska – skrzypce
Radosław Droń – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219

19 LISTOPADA
GŁÓWNY ZAWÓR JAZZU W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Główny Zawór Jazzu to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w swingowych aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30-tych, 40-tych i 50-tych. Dziewięcioosobowy skład z Poznania łamie bariery międzygatunkowe w utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Margaret czy Perfect i wielu, wielu innych. Odbiorcy serwowana jest nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu.
Sobota 19 listopada, godzina 20, Mjazzga.

26 LISTOPADA
VISUAL CONCERT - KONCERT MUZYKI FILMOWEJ I EPICKIEJ

Obrazek w tresci

Visual Concert – koncert muzyki filmowej i epickiej z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata to niezwykłe multimedialno-muzyczne show, które odwiedziło już największe polskie miasta, wypełniając po brzegi wszystkie miejsca w ich arenach. Po sukcesie tego niezwykłego przedsięwzięcia Visual Concert wraca na dużą scenę, aby kolejny raz zabrać widzów w muzyczną podróż po naszej planecie.
Podczas Visual Concert wykorzystamy bardzo znane i lubiane motywy filmowych soundtracków, energetyczne i epickie brzmienie gatunku „trailer music”. Przedstawiamy obrazy filmowe oraz wizualizacje najwspanialszych miejsc na świecie na dużym, panoramicznym ekranie.
Blisko 80-osobowy zespół orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra z towarzyszeniem Chóru Akademickiego UAM (przygotowanie Beata Bielska) pod batutą Adama Domurata wypełni muzyczną przestrzeń́ w rytm filmowego obrazu, ukazującego najbardziej spektakularne miejsca na naszej Ziemi: od uroczych plaż na hawajskich wyspach, poprzez 7 Cudów świata, niezwykłe Parki Narodowe, lasy tropikalne, ośnieżone szczyty górskie po miejskie dżungle na całym świecie.
W symfonicznym brzmieniu usłyszymy utwory muzyki filmowej z takich filmów jak: Gladiator, Avatar, Piraci z Karaibów, James Bond, Marzyciel, Transformers, Władca Pierścieni oraz utwory muzyki epickiej, m.in. znanej na całym świecie wytwórni Two Steps From Hell. Koncert uświetnią utalentowani soliści: Beata Bielska oraz Krzysztof Iwaneczko.
Przyjdź i wybierz się z nami w niezapomnianą podróż dookoła Świata. Poczuj się jak w kinie, posłuchaj najpiękniejszej muzyki filmowej oraz niesamowitego arcybrzmienia muzyki epickiej na żywo. Zobacz filmowy obraz z najbardziej niezwykłych miejsc na całym świecie na dużym, panoramicznym ekranie.
Czas trwania koncertu: 1h 45m.


27 LISTOPADA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO ZAGRA W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Niedziela, 27 listopada, godz. 19:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

27 LISTOPADA
OLD BREAKOUT - LIVE MJAZZGA

"OLD BREAKOUT - Tribute to Nalepa" - muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej "OLD BREAKOUT - 80a", uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza NALEPY oraz 90-te urodziny Tadeusza TRZCIŃSKIEGO.
OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT - założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.
W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album "Blues Breakout", nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa - śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz - gitara, Jerzy Goleniewski - gitara basowa, Józef Hajdasz - perkusja, z tekstami Bogdana Loebla.
Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: "Mira", "Karate" i "Ogień" aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.
W 2013 roku, przy okazji Festiwalu "Lep na Bluesa", dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory koncertują po Polsce, Litwie, Czechach, Austrii i Niemczech.
W 2018 roku nagrywają także płytę "Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska". W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.
Latem 2022 muzycy Old Breakout ponownie weszli do studia aby stworzyć kolejny album z przebojami Breakoutu i Nalepy. I tak jak w 88 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta jest dostępna dla fanów po koncertach od końca września 2022 roku.
Dla mieszkańców Elbląga zespół Old Breakout wirtuozersko wykona największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80.
W składzie:
Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) - harmonijka ustna
Maciej Bogusław KUBICKI (Breakout) - gitara basowa
Marcin KOŁDRA - wokal, gitara,
Sławek BURAKOWSKI - gitara,
Łukasz BILIŃSKI - perkusja.
Niedziela, 27 listopada, godz. 18:00, klub Mjazzga Elbląg.


10 GRUDNIA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH "POLSKA MISJA KOSMICZNA"

[img]https://m.wm.pl/2022/09/orig/12187-896933.jpg" alt="Obrazek w tresci" />

Kabaret Skeczów Męczących „Polska misja komiczna” - 10.12.2022 r. godz. 16.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
Lecimy w kosmos! Zabieracie się z nami? Polska misja komiczna została powołana do eksploracji najodleglejszych zakątków duszy zwykłego Polaka. Bo to jacy jesteśmy to istny kosmos. Jako że wszystko najlepiej obserwuje się z dystansu, KSM pomoże wam unieść się ciut nad Ziemię. Będziecie się śmiać, dziwić, czasem oburzać. Zobaczycie siebie, swoich sąsiadów, nasze społeczeństwo we wszystkich jego barwach.
W lekkim stanie nieważkości poczujecie jak dobrze można się bawić i jak rozrywka może wynieść Was na inną orbitę. To misja komiczna na skalę naszych możliwości. Misja, która otwiera oczy niedowiarkom. Nasza, przez nas wykonana… i to nie jest nasze ostatnie słowo.

10 GRUDNIA
COHEN / OKUDŻAWA / KONDRAK - KONCERT JANA KONDRAKA / Elbląg / 10.12.2022

Klub Mjazzga zaprasza na koncert poświęcony twórczości Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz autorskim piosenkom Jana Kondraka.
Jan Kondrak to głos - wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego.
W czasie tego koncertu zaprezentuje solo przy akompaniamencie gitary utwory z repertuaru Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz swoje własne autorskie.
Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na
Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej
FAMIE.
Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.
Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.
10.12 | godz. 19:00 | Klub Mjazzga | Elbląg, ul. Kowalska 1-2C

17 GRUDNIA
SYMFONIA POLSKICH KOLĘD. EOK I GOŚCIE

Jak grudzień, to kolędy, a jak kolędy, to z EOK! Już 17 grudnia kameraliści wypełnią nimi Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, czyniąc to w znakomitym towarzystwie zaproszonych gości. W roli wokalistki wystąpi Marta Burdynowicz - zwyciężczyni XII edycji “The Voice of Poland”, wśród melomanów znana jako “polska Adele”, a wśród elblążan jako ich krajanka. Od takiego głosu nie sposób oderwać uszu, a jeśli dołączy do niej Rafał Szatan, mamy gwarancję szatańsko dobrej rozrywki. Szykuje się niezapomniany wieczór...
17.12.2022, sobota, 19:00, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy: Marta Burdynowicz - wokalistka, Rafał Szatan - wokalista, Szymon Naściszewski - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. A. Wesołowski - Symfonia kolęd na głosy i orkiestrę smyczkową
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu