Poniedziałek, 6 lutego 2023. imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty

Elbląg: Referendum w sprawie odwołania władz miasta. Witold Wróblewski komentuje

2022-11-03 10:02:03 (ost. akt: 2022-11-03 11:52:03)

Autor zdjęcia: EG

Wygląda na to, że w ten sposób za pieniądze elblążan pan Rembelski chce sobie zrobić kampanię wyborczą i zaistnieć w świadomości mieszkańców – twierdzi prezydent Elbląga Witold Wróblewski, komentując inicjatywę grupy mieszkańców dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania władz miasta.

Jak już państwo wiedzą, wczoraj grupa 15 osób złożyła zawiadomienie o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta i Rady Miejskiej. Pełnomocnikiem tej grupy jest pan Stefan Rembelski – zaczyna prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

– We wniosku nie ma żadnego uzasadnienia ani żadnych zarzutów – trudno więc się w jakikolwiek sposób merytorycznie odnieść do tej sytuacji. Dziwi ona tym bardziej, że praktycznie od początku kadencji – czyli przez cztery lata pan Rembelski ani razu nie zwrócił się do samorządu z żadnymi pomysłami, nigdy nie złożył jakiegokolwiek wniosku, czy petycji. Nagle – praktycznie tuż przed wyborami chce odwołania władz miasta przed upływem kadencji – przekazuje Wróblewski.

I zaznacza: – Oczywiście każdy ma prawo do wyrażenia własnych poglądów i oceny działania samorządu, ale uważam, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych, prawnych, czy ekonomicznych, aby praktycznie na końcu kadencji przeprowadzać referendum.

– Wygląda na to, że w ten sposób za pieniądze elblążan pan Rembelski chce sobie zrobić kampanię wyborczą i zaistnieć w świadomości mieszkańców. Podkreślam, że ma to się odbyć za pieniądze elblążan, bowiem przeprowadzenie referendum jest w całości finansowane z budżetu miasta. Czy stać nas wszystkich na ten wydatek praktycznie przed końcem kadencji? Uważam, że nie – twierdzi prezydent Elbląga.

Stefan Rembelski — przypomnijmy — już kilkakrotnie, z ramienia różnych partii i ugrupowań, startował na urząd prezydenta Elbląga. W 2002 r. był m.in. liderem komitetu wyborczego “Czysta lista” i kandydatem tego ugrupowania na fotel włodarza miasta. Rembelski w wyborach na prezydenta Elbląga w 2010 roku, w których startował jako kandydat KWW Demokratyczny Elbląg, uzyskał 826 głosów, a swój wynik ocenił jako "bardzo słaby". Kolejny raz o fotel prezydenta Elbląga Stefan Rembelski starał się w roku 2018 jako kandydat Kukiz'15, zdobywając 1407 głosów.

— Działając jako pełnomocnik grupy mieszkańców Elbląga, zwanych dalej Inicjatorami Referendum, informuję, że w dniu 2 listopada 2022 roku zgodnie z ustawą o z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym powiadomiłem Prezydenta Miasta Elbląga i Komisarza Wyborczego w Elblągu o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu — przekazał 2 listopada Stefan Rembelski.

Jakiś czas temu w elbląskich mediach pojawił się list otwarty, który Rembelski zaadresował do prezydenta i mieszkańców. Dotyczył m.in. gospodarki cieplnej. Wkrótce Rembelski wspominał również o zorganizowaniu referendum, a — jak się okazuje — słowa dotrzymał.

Stefan Rembelski: — Działając jako pełnomocnik grupy mieszkańców Elbląga, zwanych dalej Inicjatorami Referendum, informuję, że w dniu 2 listopada 2022 roku powiadomiłem Prezydenta Miasta Elbląga i Komisarza Wyborczego w Elblągu o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu
Fot. archiwum DE
Stefan Rembelski: — Działając jako pełnomocnik grupy mieszkańców Elbląga, zwanych dalej Inicjatorami Referendum, informuję, że w dniu 2 listopada 2022 roku powiadomiłem Prezydenta Miasta Elbląga i Komisarza Wyborczego w Elblągu o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu