Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Stefan Rembelski: W najbliższy poniedziałek złożę kolejne powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum

2022-11-03 19:02:27 (ost. akt: 2022-11-05 16:35:57)
Stefan Rembelski informuje, że w imieniu grupy mieszkańców podjął działania zmierzające do zorganizowania w Elblągu referendum w sprawie odwołania władz miasta przed upływem kadencji.

Stefan Rembelski informuje, że w imieniu grupy mieszkańców podjął działania zmierzające do zorganizowania w Elblągu referendum w sprawie odwołania władz miasta przed upływem kadencji.

Autor zdjęcia: archiwum DE

Jakiś czas temu w elbląskich mediach pojawił się list otwarty, który Rembelski zaadresował do prezydenta i mieszkańców. Dotyczył m.in. gospodarki cieplnej. Wkrótce Rembelski wspominał również o zorganizowaniu referendum, i — jak się okazuje — słowa dotrzymał.

— Ze względów technicznych pod wnioskiem podpisało się wymagane ustawowo 15 osób, ale cała grupa na chwilę obecną to 36 osób i cały czas zgłaszają się kolejne, które deklarują wsparcie dla inicjatywy i pomoc w zbieraniu podpisów — przekazał w czwartek 3 listopada w rozmowie z nami Stefan Rembelski. I poinformował, że trwają jeszcze ustalenia proceduralne w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

— Gdy tylko uzyskam ostateczne potwierdzenie spełnienia wymogów formalnych, przekażę uzasadnienie wraz z pytaniami referendalnymi. Stanie się to w piątek 4 listopada — zapowiadał przedstawiciel "Inicjatorów Referendum".

Jak się jednak okazało w czwartek 3 listopada, wniosek złożony przez Rembelskiego został odrzucony. Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu poinformowała, że spośród 15 osób, które złożyły swój podpis pod wnioskiem o zorganizowanie referendum, 2 nie były ujęte w spisie wyborców miasta Elbląg. Oznacza to zatem, że wniosek nie spełniał wymogów ustawy o referendum lokalnym.


Co na to Stefan Rembelski?

— Informuję uprzejmie, że ze względów formalnych komisarz wyborczy w Elblągu odmówił przyjęcia powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania Rady Miejskiej w Elblągu i prezydenta Elbląga. Uchybienia formalne wyartykułowane przez komisarza wyborczego zostaną niezwłocznie dopełnione i w najbliższy poniedziałek powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum zostanie złożone w biurze komisarza wyborczego w Elblągu — przekazuje Rembelski.

I dodaje: — W związku z powyższym procedura zbierania podpisów poparcia dla przeprowadzenia referendum zostanie wszczęta zgodnie z prawem w przyszłym tygodniu o czy zawiadomię elblążan stosownym komunikatem.