Wtorek, 31 stycznia 2023. imieniny: Joanny, Ksawerego, Luizy

Mobilna strefa zdrowia odwiedzi Elbląg

2022-09-08 12:03:20 (ost. akt: 2022-11-04 07:36:47) Artykuł sponsorowany

Czas, by i w Elblągu nastała nowa moda — moda na zdrowy styl życia. Ponadczasowe trendy, za którymi — bez względu na wiek — warto podążać, to zbilansowana dieta, ruch, wsłuchiwanie się we własny organizm i — co najważniejsze — regularne badania. A o tym, jak ważna jest profilaktyka, dowiecie się już niebawem za sprawą programu "Zdrowe Życie". Co będzie się działo na elbląskiej Starówce w najbliższy weekend?

Już w najbliższy weekend 10 -11 września w godz. 10-19 wzdłuż ulicy Stary Rynek (między ulicami Rybacką i Wigilijną) w Elblągu pojawi się mobilna strefa zdrowia. Na miejscu będzie można bezpłatnie wykonać szereg badań diagnostycznych, a wyniki skonsultować z lekarzami specjalistami. Wszystko to odbywa się w ramach pierwszego ogólnopolskiego projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej pn. „Zdrowe Życie”. Został on przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser–Dudy.
– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.
Po inauguracji w Warszawie mobilna strefa przyjmowała już pacjentów w Łomży, Stalowej Woli, Biłgoraju, Toruniu oraz w Krasnymstawie. Teraz przyszedł czas na Elbląg.
Do skorzystania z oferty projektu „Zdrowe Życie” zachęca Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych.
- Projekt, którego jako Ministerstwo Aktywów Państwowych jesteśmy współorganizatorem, jest niezwykle ważny dla wszystkich Polaków ze względu na podnoszenie poziomu świadomości na temat zwiększania profilaktyki zdrowotnej. Na co dzień każdy z nas jest zabiegany, zajęty wieloma sprawami i często zapominamy o tym, by o siebie dbać. „Zdrowie Życie” powstało właśnie po to, by przypominać nam o regularnych badaniach. Jako Wiceminister Aktywów Państwowych dziękuję PZU za zaangażowanie w ten ważny społecznie projekt. Po raz kolejny spółki Skarbu Państwa pokazują, że społeczną odpowiedzialność biznesu mają wpisane w swoje DNA. Zachęcam wszystkich mieszkańców Elbląga oraz całego naszego regionu do skorzystania z przygotowanej bogatej oferty w strefie. To wyjątkowy moment, by zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie – podkreśla Andrzej Śliwka.
- Misją PZU Zdrowie jest nie tylko świadczenie najwyższej klasy usług medycznych i wyznaczanie nowego standardu obsługi pacjentów, ale też prowadzenie odpowiedzialnego, zaangażowanego społecznie biznesu. Nasze mobilne gabinety medyczne docierają nie tylko do dużych miast, ale też mniejszych ośrodków miejskich, wykonując w czasie dwudniowych wizyt setki nieodpłatnych badań i konsultacji – mówi Andrzej Jaworski, prezes PZU Zdrowie.Elbląg dba o zdrowie
Elblążanie będą mogli bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznych badań, konsultacji lekarskich i farmaceutycznych oraz zdobyć szczegółowe informacje na temat profilaktycznych programów NFZ.

Jakie badania będzie można wykonać w Elblągu w ramach programu „Zdrowe Życie”? Lista jest długa, a znalazły się na niej m.in. pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi i natlenienia krwi oraz konsultacja internistyczna, badanie spirometrii i konsultacja pulmonologiczna, badanie EKG, badanie USG płuc i konsultacja radiologa, konsultacje dietetyczne, konsultacje dermatologiczne, mammografia (badania dla pań w wieku 50-69 lat) czy analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną.

Przy okazji można wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), potwierdzić swój profil zaufany i otrzymać szczegółowe informacje dotyczące programów profilaktycznych realizowanych w Polsce.

Chcemy się badać
Mobilne strefy zdrowia zawitały już m.in. do Łomży, Stalowej Woli, Biłgoraju i Torunia. Wniosek? Chcemy się badać! A świadczą o tym liczby.
W samym Toruniu w ciągu dwóch dni dzięki mobilnej strefie zdrowia wykonano ponad tysiąc badań i usług medycznych — to przede wszystkim 378 badań internistycznych, 172 badania pulmonologiczne, 99 konsultacji dietetycznych i 105 osób przebadanych dermatologicznie. Wykonano też 102 badania mammograficzne, 277 analiz składu ciała z indywidualnym omówieniem i udzielono 233 porad kardiologicznych.
Co to oznacza? Zależy nam na nas samych — chcemy być zdrowi i ze spokojem patrzeć na nadchodzące dni.
Jesteśmy pewni, że mobilna strefa zdrowia, która zawita na elbląską Starówkę, spotka się z zainteresowaniem elblążan i elblążanek — z bezpłatnych badań w dniach 10-11 września skorzystać będzie mógł każdy.

Obrazek w tresci


Badania dostępne w strefie zdrowia:
• pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi + konsultacja internistyczna,
• badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna,
• badanie EKG,
• badanie USG płuc + konsultacja radiologa,
• konsultacje dietetyczne,
• konsultacje dermatologiczne,
• mammografia (badania dla pań w wieku 50-69 lat),
• badanie zawartości wydychanego tlenku węgla,
• analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną.
W programie również między innymi:
• wystawianie kart EKUZ,
• potwierdzanie profilu zaufanego,
• informacje o programach profilaktycznych,
• porady żywieniowe.