Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Braniewo: Oszustwo na portalu sprzedażowym. Zamiast zarobić, straciła pieniądze

2022-11-08 11:37:27 (ost. akt: 2022-11-08 11:47:44)

Autor zdjęcia: pixabay

Ostatnie miesiące w roku to czas, w którym częściej korzystamy z aukcji oraz zakupów dokonywanych przez Internet. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność podczas internetowych zakupów, oszuści w tym czasie stają się bardziej aktywni.

Po raz kolejny brak wymaganej ostrożności skutkował utratą pieniędzy. W efekcie działania oszustów 37-letnia braniewianka straciła łącznie 8000 zł.

Kobieta zamieściła na jednym ze znanych portali sprzedażowych aukcję z dziecięcymi ubraniami. Po pewnym czasie skontaktowała się z nią kobieta, która wyraziła chęć kupna ubrań oraz poprosiła o wysyłkę określoną firmą kurierską. Po chwili otrzymała sms z linkiem. Z wiadomości wynikało, że kupujący zapłacił za ubrania, a w linku znajduje się potwierdzenie sprzedaży oraz zakładka dzięki, której odbierze swoją należność.

Kobieta została odesłana na platformę, gdzie miała uzupełnić dane potrzebne do przelania na jej konto środków. Po pewnym czasie skontaktowała się z nią konsultantka z portalu sprzedażowego, która miała jej pomóc w uzyskaniu pieniędzy za sprzedaż.

Fałszywa konsultantka miała potwierdzić przelew środków. W tym celu uzyskała od nieświadomej 37-latki dane logowania do jej konta bankowego oraz namówiła ją do wygenerowania i potwierdzenia dwóch kodów blik, które miały zasilić jej konto. W rezultacie pokrzywdzona straciła 8000 zł.


Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów

KPP Braniewo