Marsz Niepodległości w Elblągu? Program obchodów 11 listopada

2022-11-11 09:00:00(ost. akt: 2022-11-10 14:49:37)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Po raz ostatni Marsz Niepodległości odbył się w Elblągu w 2019 roku. Uczestnicy przeszli wówczas ulicami miasta – ze Starówki na plac Jagiellończyka. Później w 2020 roku były już obchody w pandemii, które wiele zmieniły w kwestii spotkań, imprez i wydarzeń publicznych.
W 2021 roku z okazji obchodów Dnia Niepodległości w Elblągu odbyła się w katedrze uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Tuż po nabożeństwie elblążanie wzięli udział w odsłonięciu pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej.
— Ten pomnik od dziś staje się dla nas wszystkich miejscem symbolicznie upamiętniającym odzyskanie niepodległości i jej wybitnych twórców — mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w 2021 roku Witold Wróblewski.
Po odsłonięciu Pomnika Twórców Niepodległości rozpoczął się VII Elbląskiego Biegu Niepodległości. A jego uczestnicy mogli skosztować żołnierskiej grochówki. W tym roku uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości mają wyglądać podobnie.

— Dlaczego elblążanie nie mogą tak jak mieszkańcy innych miast świętować Dnia Niepodległości wspólnym marszem? Dlaczego zrezygnowano z jego organizacji — pyta nasza czytelniczka.


I dodaje: — Przemarsz z katedry do pomnika Twórców Niepodległości raczej trudno nazwać Marszem Niepodległości. To zbyt krótka trasa. W ubiegłym roku chciałam zabrać dzieci na taki marsz. Niestety w elbląskich mediach nie mogłam znaleźć żadnych informacji na ten temat. Na stronie Urzędu Miejskiego znalazłam plakat i trasę przemarszu. Marsz miał wyruszyć o godzinie 11.00 z ul. Plac Dworcowy. Przed godziną 11.00 zjawiłam się tam z dziećmi. Oprócz nas z flagami i innymi akcentami nawiązującymi do naszych ojczystych symboli oczekiwało jakieś 40 osób, które również chciało w takim marszu uczestniczyć. Czas mijał, a nikogo z władz nie było. Ktoś w końcu powiedział, że jednak w tym roku marszu nie będzie. Udalibyśmy się na plac przy katedrze, a po skończonej mszy dołączyliśmy do przemarszu pod pomnik Twórców Niepodległości. W tym roku pewnie też niektórzy elblążanie będą oczekiwali na dworcu. Na plakacie nie ma daty, a po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "marsz niepodległości Elbląg trasa" właśnie ta informacja się pokazuje.

— Ludzie oczekujący na rozpoczęcie marszu byli zawiedzeni. Mówili, że będą musieli za rok jechać do Warszawy albo innego miasta, aby pokazać dzieciom, co to znaczy Święto Niepodległości. Czy zorganizowanie takiego marszu w Elblągu naprawdę przerasta możliwości naszych władz? Jak mamy uczyć dzieci patriotyzmu? W szkołach już nawet hymnu nie śpiewają, tylko puszczają go z płyty. Tu pragnę zaapelować do nauczycieli naszych dzieci — nie puszczajcie hymnu z płyty, niech uczniowie sami go śpiewają — przekazuje nasza czytelniczka.

Z pytaniem w sprawie niezorganizowania Marszu Niepodległości w Elblągu zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego.
— Odsłonięcie pomnika zmieniło sytuację, jeżeli chodzi o organizację obchodów. Obecnie ma miejsce przejście od katedry, gdzie odbywa się msza za ojczyznę — pod pomnik Twórców Niepodległości, gdzie docelowo będą odbywać się główne uroczystości. Oczywiście nie można wykluczyć organizacji marszów w kolejnych latach, przez miasto bądź inne podmioty, które taki marsz będą chciały zrealizować (po uprzednim zgłoszeniu i uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń). Jednak na chwilę obecną miasto nie ma takich planów — przekazał nam w odpowiedzi Łukasz Mierzejewski, inspektor ds. kontaktów z mediami z Urzędu Miejskiego w Elblągu.
I dodał: — Jeżeli chodzi o program, proszę również zwrócić uwagę, że podobnie jak wiele samorządów w obecnej trudnej sytuacji finansowej, także Elbląg rezygnuje z niektórych dotychczasowych punktów programu, rozstawienie dużej sceny, nagłośnienia, występów artystycznych. Niezależnie od tego zapraszamy elblążan pod pomnik Twórców Niepodległości, wspólne świętowanie, wywieszenie biało-czerwonej flagi, czy udziału w biegu.

Kiedy sprawdzaliśmy, do Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM nie wpłynął w tym roku wniosek o organizację marszu od żadnej organizacji.

Czy Twoim zdaniem do Elbląga powinien wrócić Marsz Niepodległości?
Tak
62.5%
Nie
12.5%
Nie mam zdania
25%


11 listopada 2022 w Elblągu


Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w Elblągu o 11:00 mszą świętą w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja, następnie około godziny 12:00 uczestnicy przejdą pod pomnik Twórców Niepodległości. O 13:00 na placu przy katedrze będzie można spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki, o 13:30 z ul. Wodnej wystartują uczestnicy VIII Elbląskiego Biegu Niepodległości (więcej na stronie nr 18), a o 17:00 świętowanie zwieńczy Pływacka Sztafeta Niepodległości na krytej pływalni przy ul. Robotniczej.

Elbląski Marsz Niepodległości, rok 2018: