Nowy Dwór Gdański: Oszustwo na 997. Fałszywa policjantka kazała wypłacić kobiecie 10 tysięcy złotych

2022-11-16 13:16:20(ost. akt: 2022-11-16 13:33:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Przeczytaj, jak działają oszuści i poinformuj rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
14 listopada tego roku 69-letnia mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego odebrała telefon, a w słuchawce usłyszała, że ktoś włamał się na jej konto bankowe i chce dokonać pożyczki i wypłaty pieniędzy.

Oszustka przedstawiła się jako policjantka Ewa Górska, kazała 69-latce, w trakcie rozmowy, na klawiaturze telefonu wpisać numer 997, gdzie dostanie potwierdzenie, że pokrzywdzona rozmawia z prawdziwą policjantką.

Po wykonaniu tej czynności w tle rozmowy pojawił się powtarzający głos „łącze z policją” i szybko odezwała się kolejna kobieta. 69-latka zapytała ją, czy pracuje u nich Ewa Górska, na co kobieta potwierdziła, że taka policjantka tutaj pracuje.
Oszustki poinstruowały kobietę, że musi pilnie pójść do swojego banku, w którym ma wypłacić 10 tysięcy złotych, aby uniknąć oszustwa. Następnie miała się skontaktować z kobietami pod podanym przez nie numerem komórkowym, które następnie miały jej przekazać, co dalej ma robić.

Mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego z wypłaconymi pieniędzmi przyszła bezpośrednio do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim i dzięki temu udało jej się uniknąć oszustwa.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za policjantów bądź członków rodziny lub proszą o przekazanie danych osobowych, bankowych lub pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie znane nam numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112.

Policjanci apelują, zwłaszcza do osób młodych, informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

KPP Nowy Dwór Gdański