Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Policjanci radzą jak przygotować swój samochód do zimy

2022-11-18 09:58:35 (ost. akt: 2022-11-18 10:00:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Iława

Już za chwilę spadnie pierwszy śnieg, a jezdnia będzie często oblodzona. Oznacza to, że kierowcy mają coraz mniej czasu na przygotowanie się do zimy. Niestety, nie każdy pamięta o odpowiednim przygotowaniu technicznym swojego pojazdu przed nadchodzącymi mrozami. A przecież to bardzo ważne, bo od tego często zależy nasze bezpieczeństwo.

Należy wcześniej przygotować się do zimy, aby nie była dla nas zaskoczeniem. Jak podkreślają funkcjonariusze drogówki, odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.

Pamiętajmy o kilku prostych zasadach, jak zadbać o swój pojazd przed zimą.:

1. Wymieńmy opony na zimowe.

2. Sprawdźmy oświetlenie swojego pojazdu.

Jesień i zima to czas, kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można je jak najszybciej zmienić.

3. Zadbajmy o odpowiedni poziom płynów w silniku.

Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy.

4. Sprawdźmy, czy akumulator jest sprawny. Stary, nienaładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa, kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.
5. Przed podróżą wyjdź 5-10 minut wcześniej i odśnież samochód z zalegającego na nim opadu i lodu.
6. Dostosuj prędkość oraz jazdę do panujących warunków atmosferycznych.
7. Bezpiecznie włączaj się do ruchu i ustępuj pierwszeństwa przejazdu – kilka sekund cierpliwości uchroni Cię przed kolizją lub wypadkiem.
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześniej planowane manewry na drodze.
9. Bądź spokojny podczas podróży i staraj się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu oraz stosuj zasadę „ograniczonego zaufania”.
10. Zachowuj bezpieczną odległość od poprzedzającego cię samochodu.
11. Unikaj brawury i nie przeceniaj własnych możliwości za kierownicą.

Odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu przed zimą, połączone z rozsądną jazdą, to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

KPPNGD