Mieszkania w ETBS na wynajem. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się już w lipcu

2022-11-21 13:20:25(ost. akt: 2023-07-03 22:40:39)
Pierwsi lokatorzy powinni dostać klucze do mieszkań już w lipcu następnego roku

Pierwsi lokatorzy powinni dostać klucze do mieszkań już w lipcu następnego roku

Autor zdjęcia: EG

W kwietniu przy ul. Wiejskiej rozpoczęła się budowa pierwszego z dwóch 6-kondygnacyjnych budynków. Prace idą zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że już w lipcu do mieszkań wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Niedługo ma rozpocząć się budowa drugiego budynku i kolejny nabór wniosków.
Budynek jest już na ukończeniu. Jego koszt to 19,6 mln zł, z czego 8,5 mln zł pozyskano w ramach rządowego dofinansowania z Funduszu Wspierania Budownictwa i Funduszu Dopłat. Średnio koszt budowy jednego mieszkania to około 320 tys. zł — czyli zbliżony do cen rynkowych. Proces budowlany tego obiektu skończy się pod koniec maja, ale zasiedlenie planowane jest w lipcu. Mieszkania są już rozdzielone. Dostaliśmy też dopłaty do kolejnego budynku — jest to prawie 9 mln zł. Jesteśmy więc daleko zaawansowani, aby kolejny budynek realizować. Niedługo będą przyjmowane wnioski na rozdział mieszkań w drugim budynku — mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej stan realizacji inwestycji Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Realizacja ma zakończyć się w terminie

Agnieszka Nowińska, prezeska Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, dodała:
— Realizacja zakończy się w terminie. W tej chwili wstawiane będą okna, budynek zostanie ocieplony, będą realizowane wszystkie prace wewnętrzne. Obecnie są już rozprowadzane instalacje, kładzione tynki w piwnicach i po kolei, kondygnacja za kondygnacją, mieszkania będą wykańczane. Mamy już spięte finansowanie drugiego budynku i liczę na to, że w grudniu będzie ogłoszony przetarg na kolejną realizację.

— Prace idą zgodnie z harmonogramem, nie mamy żadnych opóźnień. Zakończyliśmy pracę nad ostatnim stropem — wiecha wisi. Cieszymy się, że możemy realizować kolejną inwestycję w Elblągu jako Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane. To kolejny TBS — takie inwestycje realizowaliśmy niejednokrotnie dla Olsztyna, dla Malborka. A teraz dla Elbląga — podsumowała Anna Szymczak, prezeska Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, które realizuje omawianą inwestycję.

Czynsze w tym budynku będą wynosić 13 zł za m kw. Będzie trzeba również ponosić opłaty z tytułu mediów. Jest to budynek energooszczędny. Doprojektowano fotowoltaikę, aby zasilać wszystkie części wspólne — zaplanowano minimalizację kosztów eksploatacji.

Budynki są wprowadzone do programu Mieszkanie Plus — a co za tym idzie, czynsze przy określonych progach dochodowych będą dofinansowane z budżetu ministerstwa rozwoju.

Według projektu — przypomnijmy — w każdym z dwóch bliźniaczych budynków znajdzie się po 60 mieszkań — po 12 lokali o powierzchni 60 m kw., 30 o powierzchni około 55 m kw. i 18 lokali o powierzchni około 42 m kw. Dla każdego mieszkania zapewnione będzie jedno miejsce parkingowe, powstanie również sześć garaży w budynku. Inwestor nie zapomina o najmłodszych i wykona plac zabaw dla dzieci wraz z małą architekturą.

— Będą to mieszkania gotowe do zamieszkania, z posadzkami gresowymi w łazience i kuchni, panelami podłogowymi w pozostałych pomieszczeniach, białym montażem, kuchenką indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Każdy lokal ma balkon, do każdego mieszkania będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe — wylicza Agnieszka Nowińska.

W ramach naboru o przydział mieszkania w powstającym budynku ETBS przy Wiejskiej na 60 dostępnych lokali złożono 108 wniosków. Przewiduje się, że w przypadku naboru wniosków o przydział mieszkania do drugiego bliźniaczego budynku zainteresowanie będzie podobne.

Warunkiem uzyskania mieszkania na wynajem z zasobów ETBS jest: zamieszkiwanie lub praca na terenie miasta Elbląg, brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie miasta Elbląg, spełnienie kryteriów dochodowych określonych w obowiązującej w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, warunki dochodowe, wpłata partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji zabezpieczającej.

Zasady naboru w ramach ETBS

Osoby, które złożą wnioski, zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej i zostaną umieszczone na liście najemców, będą zobowiązane do podpisania z ETBS w Elblągu umowy o partycypację w kosztach budowy lokalu w wysokości 30 procent kosztów budowy. Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji w wysokości 12-krotności czynszu. Przyszli najemcy lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, składając stosowny wniosek po zawarciu umowy najmu na lokal nowy.

Każdy wniosek jest oceniony przez komisję — nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Liczy się punktacja przyznawana przez komisję na podstawie przepisów ustawowych i uchwały Rady Miejskiej nr XX/623/2021 z dnia 4 listopada 2021 roku w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji w nowych lokalach mieszkalnych, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start” w Elblągu”.
Fot. EG