Rychliki: Makabryczne odkrycie w kotłowni. Trwa śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku przy pracy

2022-11-25 11:39:35(ost. akt: 2023-07-03 22:37:00)

Autor zdjęcia: Dominika Wiśniewska

Prokurator Rejonowy w Elblągu w dniu 21 listopada 2022 roku wszczął śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku przy pracy.
Do wypadku doszło w dniu 20 listopada 2022 roku w miejscowości Rychliki w znajdującej się tam kotłowni zapewniającej ogrzewanie budynków mieszkalnych, wielorodzinnych zamieszkiwanych przez kilkadziesiąt rodzin, a które to budynki znajdują się w zasobach miejscowej małej spółdzielni mieszkaniowej, tj. o czyn kwalifikowany z art. 220 paragraf 1 kk w zb. z art. 155 kk w zw. z art. 11 paragraf 2 kk. Z dokonanych w przedmiotowej sprawie wstępnych ustaleń wynika, że do zdarzenia doszło prawdopodobnie w godzinach wieczornych w dniu 19 listopada 2022 roku lub też w godzinach nocnych w dniu 20 listopada 2022 roku.

Jak wstępnie ustalono w trakcie wykonywania w tym czasie czynności związanych z obsługą znajdujących się w kotłowni urządzeń w postaci kotła grzewczego oraz połączonego z nim na stałe zasobnika na paliwo stałe w postaci brykietu drzewnego 42-letni pracownik został prawdopodobnie zahaczony, a następnie pochwycony przez mechanizm ślimakowy podajnika opału w wyniku czego doznał on bardzo ciężkich obrażeń ciała skutkujących powstaniem u niego wstrząsu urazowo-krwotocznego w następstwie czego doszło do jego zgonu na miejscu zaistniałego zdarzenia.

W dniu 20 listopada 2022 roku na miejscu zaistniałego zdarzenia wykonane zostały stosowne czynności oraz podjęte zostały niezbędne działania przez prokuratora pełniącego dyżur zdarzeniowy w ramach Prokuratury Rejonowej w Elblągu z udziałem biegłego z zakresu medycyny sądowej, funkcjonariuszy Policji z Komisariatu Policji w Pasłęku oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Pasłęku. Jednocześnie w tym samym czasie stosowne czynności oraz działania niezbędne dla wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zaistniałego zdarzenia podjęte zostały na miejscu jego zaistnienia przez Nadinspektora Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Oddziału w Elblągu.

Aktualnie w ramach prowadzonego we wskazanej wyżej sprawie postępowania przygotowawczego realizowane są dalsze niezbędne czynności procesowe, jak i podejmowane są innego rodzaju działania ukierunkowane na zebranie pełnego materiału dowodowego pozwalającego na wyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych, w jakich doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy.

Prokuratura Okręgowa w Elblągu